Sauli Niinistö on fiksu mies

Hyvät tavat kunniassa

Olin tänään kirjamessuilla kuuntelemassa kun siellä haastateltiin Sauli Niinistöä.

"Miksi ette kirjassanne hauku ketään" haastattelija kysyi"

"Koska se ei luulu hyviin tapoihin, enkä tunne ihmisiä hyvin, että voisin heitä haukkua" oli fiksu ja maltillinen vastaus.

Tällä palstalla vissiin on tuo "tuntemus" toisenlainen, ja hyvistä tavoistakin ollaan toista mieltä.

Kaikenlainen typerä ja lapsellinen "härskittely" ja ylivilkkaan mielikuvituksen mieliin nostamat
tehdyt uhkakuvat ovat jokapäiväistä leipää.

Tulevissa vaaleissa ei tällä joutavalla "harskittelyllä" kuitenkaan saada yhtään äänestäjää muuttamaan mieltään - paremminkin päin vastoin.

10

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äänestäjä minäkin

      Se että kutsuu itseään työväen presidentiksi on kyllä työväelle vittuilua pahimmasta päästä.

    • Kuka sen sanoikaan

      Mutta näillä eväillä ei tarvitse tulla pressaksi.

    • kuntsa

      Tuliset taisteluterveiset täältä maakunnasta!

    • Tosi on

      Minäkin kuuntelin Niinistöä kirjamessuilla. Hän puhui asiaa luontevasti ja vakuuttavasti. Mitä enemmän Niinistö pääsee kampanjansa jatkuessa julkisuuteen, sitä enemmän hänen kannatuksensa kasvaa.

      Vaalista tulee Niinistön ja Halosen kamppailu, jonka Niinistö lopulta voittaa rehellisyydellään, joka kaataa vasemmiston konservatiivisen kahtiajaon.

    • Kokomusta turust

      Niin haukkuminen on kaksiteräinen miekka, yleensä se kääntyy itseään vastaan, mutta haukku satuttaa ja voi syntyä anteeksi antamattomia haavoja jotka vuotavat verta, pää-asia että presidentti on porvari ja sinkku.... kansa valitkoon, ehkä itselläni on maakuntarakkautta sen verran että äänestän niinistöä, ja jos niinistö ei pääse "toiselle kierrokselle niin äänestän Vanhasta mutta jos ette äänestä niin ääni menee sosialistille.

      • mitenkä meille käy

        Jos Halonen taas voittaa pressanvaalit, Suomi on hukassa. Niin hyvätapainen kuin Niinistö on ei paheita ole kuin tupakanpoltto. Meidän täytyy tehdä jotain, että saataisiin Saulin kannatus nousemaa tuosta 20 prosentista. En ole nukkunut viiteen viikkoon kun huolestuttaa niin tämä suomalaisten kohtalo. Ajatelkaa Halonen ollut meillä pressana kohta kuusi vuotta ja minun oloni ei ole parantunut sitten Ahtisaaren Maran. Vaikka ei hänkään minun olosuhteitani paljon paranntanut.Kyllä tämä elämä on kovaa. Tulisi edes Soini presidentiksi jos ei Niinistö. Soini ainakin lupaa paljon hyvää minulle. Vaikka ei niin paljon kuin Sauli. Tupakan verokin putoaisi jos Niinistö tulisi presidentiksi,vaikka en itse polta mutta kuitenkin. Vanhasen Matti ressukka kun ei callupeissa ole saanut kannatusta kuin vaivaiset 15 prosenttia.Hänellä on tuota pituutta vaikka muille jakaa, mutta eihän se pituus auta jos ei ole sitä henkisesti.Halostakaa ei ole kukaan haukkunut eikä arvostellut näillä palstoilla. Ei ole haukuttu lepsoksi,ei ole mainittu DDR:n yhteyksistä mitää, ei ole pilkattu pientä puhevikaa.Täytyy antaa suuri ja kaunis tunnustus Vanhasen ja Niinistön kannattajille kun eivät ole millään tavalla pilkanneet tai solvanneet Halosta. Mihin tämä Suomi on menossa kun ei ole enää Neuvostoliito ja Kekkonen turvana. Natoon pitäisi mennä suin päin kun Virokin on Natossa, vaikka siellä ei ole kunnon ..jaa empäs sanokaan. Viro on ihannevaltio viinaa saa mistä vain ja se on halpaa.Tyttäret ovat kauniita ja anteliaita vaikka vähän kahvirahaa pyytävätkin. Mutta eiköhän ne olot Suomessakin parane kun saadaa presidentiksi Niinistö. Valtaoikeuksiakin hänelle voidaan taas antaa vaikka kuinka paljon, ja onhan hän työläisystävällinen.


    • Sauli olla

      fiksumpi kuin muut kokoomuslaiset ei hauku ketään,mutta en sittenkään äänestä Saulia.

    • Näinhän se

      Niinistöä en henkilökohtaisesti tunne mutta muutaman kokoomuslaisen kyllä, ja heillä on näitä samoja piirteitä yllin kyllin mitä tälläkin palstalla voi kokoomuslaisista havaita. Ylimielisyys, pahansuopaisuus, juoruilu, katkeruus. Siinä joitain perus kokoomuslaisia luonteenpiirteitä. En todellakaan halua kuulua joukkoon. Ja tähän kaatuu Niinistö.

      • saittiseuraaja

        -

        joilla ei ole mitään tekemistä kokoomuksen kanssa. Samoin kepun saitilla vastaavasti


    • kemiläinen

      Sepä se, pelottavan fiksu, eikö näin arvon sossut?

      ja kun fiksu Suomen kansa, katkoo kahleitansa : ))).....niin sossujen housut tutisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe