Kenen kunnia etsit jos olet urheilija?
Ainut urheilu Pyhässä Hengessä on Jeesus=Voittopalkinnon tavoitteleminen ! Jos urheilet ja aiheutat kanssakilppailijoille surua kun voitat eikä he voittanut! Niin älä tuu mun luoxe sanomaan että oot uskis! Jos taas annat rakkaudella toiset voittaa kun oikea uskis niin aiheutat valmentajille ja kannustusjoukkoille kovan murheen ja tuskan! Niin sä näet että et voi olla kilppailemassa maailman kanssa vaan tulet sanomaan niinkuin Rakas Paavali sanoi,,, että luet kaikki roskaaxi Hänen kalliin tuntemisen rinnalla!!!
1. Tim. 4:8
Ruumiin harjoittamisesta on vain vähän hyötyä, mutta oikeasta uskosta on hyötyä kaikkeen, sillä siihen liittyy lupaus sekä nykyisestä että tulevasta elämästä. [1. Tim. 6:6]
Täss ei sanottu mitään kilppailemista vaikka uskovaiset on kautta ranta yritetty väänellä puolustus itelles että saisivat jatkaa ylpeä urheilu-ura kohti maailman kruunun ja menettä Taivasten Kruunun!
No pääasia on että olemme sama mieltä Pyhän Hengen näissä asiossa! Olen sanonut ettei kukaan tartte olla mun kans sama mieltä!
Kysykä Pyhältä Hengeltä nä vaikeet asiat kristuxen salaisuus joka on kätketty myös uskovilta!
Eihän muuteen oo vaara että myös valittut exyvät???
Siunaan teit Pyhään Henkeen!!!!!
(savis) !!!! !!!!
Kilpailkaa!
3
258
Vastaukset
- mamabeard
Uudessa Testamentissa On Tällainenkin Ohje:
"Toinen toistenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne."
Ai jai. Se tekee lihalle kipeetä, mutta sisällinen ihminen alkaa voida hyvin, ja elämästä tulee paljon laadukkaampaa. Kun risti ei ole enää vain käsite. On elettävää elämää siinä että tahtoo kuunnella mitä Jumala puhuu ja kuinka Hän on nämä hengelliset asiat järjestänyt. Hyvin on järjestänyt. Kätkiessään ne tämän maailman viisailta ja ilmoittaessaan lapsenmielisille, jotka rakastaa elää luottavaisuussuhteessa Herraan, kaiken todellisen viisauden lähteeseen ja armoon.
Kun kristittyinä kilpailemme toistemme kunnioittamisessa, siitä on mielenkiintoisia seurauksia, koska se joka on kilpailussa pidemmälle ehtinyt, kokee olevansa ikäänkuin toisista jäljessä. Eikö niin? Ikäänkuin jatkuvassa rakkaudenvelassa muihin nähden kuten paljon anteeksi saanut Paavali, joka Pyhän Hengen valossa totesi itsestään: "Minä syntisistä suurin."
Jos ylimielisesti kerskaa edistyneensä toisten kunnioittamisessa pidemmälle kuin toiset, silloin itse asiassa ilmaisee, että ei ole vielä edistynyt paljon mihinkään.
Siksi:
"Joka kerskaa, sen kerskauksena olkoon Kristus."
Siinäpä se.- sun-glasses
Etsin juuri tätä Raamatunpaikkaa Room.12:10, koska se tuli tästä avauksesta mieleeni.
"Olkaa veljellisessä rakkaudessa helläsydämiset toisianne kohtaan; toinen toisenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne."
Kovin paljon tämän tyyppistä kilpailemista en ole nähnyt, enkä voi kerskata itsekään osallistumisestani. Mutta olisi paljon paremmin asiat jos tällaista kilpailua enemmän olisi. - RitariOlevainen
sun-glasses kirjoitti:
Etsin juuri tätä Raamatunpaikkaa Room.12:10, koska se tuli tästä avauksesta mieleeni.
"Olkaa veljellisessä rakkaudessa helläsydämiset toisianne kohtaan; toinen toisenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne."
Kovin paljon tämän tyyppistä kilpailemista en ole nähnyt, enkä voi kerskata itsekään osallistumisestani. Mutta olisi paljon paremmin asiat jos tällaista kilpailua enemmän olisi.ihmeellistä.
Jos kunnioitan veljeä/sisarta,oikein jatkuessaan saan heidän kunnioituksen ja niin "ketju" jatkuu,ja kaikki tulevat saamaan kunnioituksen,olla parempi kuin itse.
Tuo oli hyvä aloitus,siitä voi joku saada vielä muutakin toistuvaa jatkuvuutta arvostaessamme toistamme parempana .
Jos se menee,niin kuin Jumala on sen suuressa viisaudessaan suunnitellut,toisen arvostus ja kunniottaminen on kaiken hengellisen työn onnistumisen salaisuus.
Sehän esm. aiheuttaa sen,että sopu tulee sen myötä,erilaisista valtataisteluistahan on monet hyvät asiat kaatuneet,veljiä ja siskoja on kaatunut tai muuten joutunut erilleen.
Sisältyy läheisesti siihen,mitä Psalmin kirjoittaja on sanonut.
"Kuinka suloista on,että veljekset sovussa asuvat. Se on kuin öljyä pään päälle."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376