Hei!
Osaisitteko auttaa minua seuraavanlaisessa pulmassa:
Aina kun lähestyn hevosia, ne nousevat takajaloilleen ja yrittävät kynsiä minua. Tuloksena on ollut useasti mustelmia molemmissa käsissä ja pari kertaa on ollut lähetllä käydä hullumminkin.
Haluaisin kovasti ratsastamaan, mutta hevoset eivät ilmeisesti pidä minusta vaan AINA yrittävät kynsiä. :(
Kynnet eivät ole onneksi terävät, mutta ne ovat niin isot että satuttavat ikävästi.
Voisiko asiaa auttaa jotenkin? Voisiko hevoselle laittaa jonkinlaiset pehmustetut jalkineet tai muuten kouluttaa sen olemaan asiallisesti ja kynsimättä?
Kiitoksia paljon jo etukäteen hyvistä neuvoista!
Terveisin,
Miina
Ongelma hevosten kanssa
4
496
Vastaukset
- TaMMa89
Kynsiä? Tarkoitat varmaan että hevoset yrittävät potkia etusillaan sinua? Hevosille ei voi laittaa mitään pehmusteita jalkoihin. Oletko miettinyt miten lähestyt hevosta? Kävele rennosti, yritä olla jännittämättä. Jos hosut, juokset ja häsläät, pollet saattavat jännittyä ja hermostua. Älä ilmesty suurieleisesti heiluen kohtisuoraan hevosen turvan eteen. (Hevosilla on siinä ihan suoraan edessään sokea alue, johon niiden näkökenttä ei silmien sijainnista johtuen ulotu. En nyt vain muista kuinka pitkälle eteen tämä ns. katvealue uloittuu, olisko 1/2 metriä? Viisaammat ihmiset?) Ajattelisin, että jos teet noin, niin hevonen voi hermostua ja nousta pystyyn. Rauhallisuus on muutenkin A ja O. Hermostuneisuus kun on hevosten keskuudessa aika tarttuva laji. Vaikka en kyllä ole ennen kuullut, että hevoset tekisivät noin, aika outoa on. Tekevätkö useat hevoset sinulle tuolla tavoin? Sen nyt ymmärtäisin jos yksi tekisi. Kun olet rauhallisesti saanut hevosen kiinni, voisit vaikka rapsutella ja silitellä sitä osoittaen, ettet ole vaarallinen. Muista olla koko ajan rento!
- ehe ehe
Olipa taas hyvä juttu...tämän kirjoittaja on takuulla joku elämäänsä kyllästynyt,huomionhakuinen ressukka.Ikävä kyllä nettipalstoille mahtuu kaikenlaisia ääliöitä!
- Hunajainen
Ei ne sinua voi kynsiä.. Sillä eihän hevosilla ole kynsiä, eihän? Ja tuo kuullosti ihan sadulta.. Tuskin kaikki hevoset nousevat pystyyn nähdessään sinut! Hahhaah.. Tyhmempää et vonut olla keksimättä..
- winstar
Että hevoset eivät kynsi sinua yhtään sen enempää kuin norsutkaan?
Sillä hevoset eivät omista kynsiä. Niitä kutsutaan kavioiksi.
Aivan kuten tuossa aikaisemmin joku sanoi, niin älä lähesty suoraan edestä päin, koska silloin hevonen ei näe sinua ja saattaa säikkyä.
Voiko pystyyn nouseminen aiheutua sinun käytöksestäsi. Vaihda tallia jos hevoset ovat todella niin kovia "kynsimään".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694462TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153533Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3391911Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241796Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681517
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468