jälkeen. Ihoni on ilmeiseti sen verran herkkä. Mikä avuksi ? Inhoan "pöheikköä" alapäässäni, mutta ne näpytkään eivät oikein houkuttele. Sama juttu sekä höylän että koneen kanssa.
Vinkkejä ? Neuvoja ? Kuinka saan alapään karvoituksen nätisti ajettua ?
Vinkkejä ? Neuvoja ? Kuinka saan alapään karvoituksen nätisti ajettua ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sinuna yrittäisin voidella jotain rasvaista (kuten voita) näppyjen päälle ajelun jälkeen. Tämän pitäisi tukehduttaa ne.
Jotkut kosmetologit käyttävät kylmäpakkausta karvojenpoiston jälkeen, se voisi rauhoittaa. Samoin miesten parrranajosarjoista löytyy rauhoittavia tuotteita.
Siihen on monta syytä olemassa, muutamia esim. -ajetaan likaista ihoa, - ei käytetä terävää terää, - ei ole käytössä asianmukaista geeliä. Kaikkiin löytyy vastauksia keskustelusta http://naturisti.org/ keskustelusta.
” Inhoan "pöheikköä" alapäässäni, mutta ne näpytkään eivät oikein houkuttele.”
Moni muukin inhoaa karvojaan ja pyrkii niistä eroon. Nyt en tiedä oletko mies vai nainen, kerron siis yleistä tietoa. Herkimmät alueet voi nyppiä pinsettien kanssa ja loput ajaa vaikka perinteisesti. Pinseteillä nyppiminen on hyvä ratkaisu naisen herkimmille alueille ja miehen kivesten alueelle. http://naturisti.org/pksn_Mai08.jpg
On olemassa myös muita keinoja kuten ihokarvojen poisto menetelmä joka perustuu selektiiviseen fototermolyysiin eli valon ja lämmönvalikoivaan kohdeistamiseen ihokarvan juureen. Se tuhoaa karvan juuren ja karva lopettaa kasvunsa.
Samalla laitteella voidaan poistaa pikmettiläiskät, soveltuu finnien hoitoon, näkyvillä oleviin hiussuoniin, voidaan pehmentää juonteita iholla ja tasoittaa ryppyjä. Kyseessä on LHE-teknologia.
Näitä valoimpulssihoitoja antaa kauneushoitolat.
Perinteisellä ajolla joka on suosituin tapa, siinä on omat niksinsä. Ajo on hyvä suorittaa joko saunassa tai kuumassa suihkussa pestyyn ihoon. Levität ajoon tarkoitettua geeliä kehon niille alueille jotka ajat, annat sen vaikuttaa jonkun aikaa. Terävä terä ja kaksi vetoa, ensin myötä ja viimeistelet vastakarvaan. Voit saunomisen/suihkun jälkeen laittaa jotain rauhoittavaa rasvaa, kuitenkin vasta kun kehon lämpö on normaali.
Lisää aloituksessa ”Karvaton vai luomu”
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000012&conference=4500000000000286&posting=22000000007295375#22000000007295375
Henkilökohtaisia neuvoja tapahtumissa joita järjestetään pääkaupunkiseudulla uimahallissa. http://pksn.naturisti.org/sivu12.html
Saatko tästä jotain kicksejä?
pääkaupunkiseudulla, siis on myös monia, monia, monia muitakin karvattomia. ;)
Pitääkin varmaan vuokrata uimahallia. Kuka perkele sitä kehtaisi yleisillä vuoroilla näyttäytyäkään, jos muistuttaa jotain pakastealtaan broileria?!?