kumpi voittaa?? poissaoloja??
city vai villa?
voittoa tulee
101421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
City voittaa.
poissa Cole, Hawdy, Terry ja puolustaja Mendelez, sekä maalivahti Van Persie. Vaikuttaa peliin. Pistäisin X2.
Kun lukee noita kokoonpanoja niin silmiinpistää ManCityn nimilista, eli pitkäliuta kovia kokeneita maalinsylkijöitä! Villalla ehkä pienet saumat taistella kilpikonnapuolustuksella tasuria...mutta ManCity pyörittää ja iskee koko ajan....
Last Updated: Friday, 28 October 2005, 08:17 GMT 09:17 UK
E-mail this to a friend Printable version
Man City v Aston Villa
City of Manchester Stadium
Monday, 31 October
Kick-off: 2000 GMT
BBC Radio Five Live
Manchester City's Andy Cole and Ben Thatcher look set to return but Richard Dunne Trevor Sinclair, Nedum Onuoha and Claudio Reyna are all out.
Striker Robbie Fowler and Bradley Wright-Phillips could be involved.
Aston Villa are again without striker Milan Baros, who has aggravated his Achilles tendon problem.
Also out are left-back Wilfred Bouma (hamstring) and midfielder Lee Hendrie (knee), while right-back Aaron Hughes (hernia) faces a late fitness test.
Man City (from): James, Weaver, Mills, Distin, Sommeil, Richards, Jordan, Thatcher, Sun, Croft, Barton, Ireland, Musampa, Hussein, Sibierski, Cole, Vassell, Miller, Fowler, Wright-Phillips.
Aston Villa (from): Sorensen, Taylor, Hughes, Delaney, Mellberg, Ridgewell, Samuel, Milner, Berger, Bakke, McCann, Davis, De La Cruz, Djemba-Djemba, Barry, Phillips, Angel, Moore.
näyttää ManCllä tosi pahalla. Kaikki rahat nyt Villalle! Jos on vähänkin eläketurvaa niin nekin! Vuokrarahat ja kaikki nyt peliin!
ei city tuota peliä kuule häviä ja jos häviää niin ihmettelen suuresti.
miks cityllä nyt niin pahalta näyttää ?
katotaan miten käy. itse veikkaan 2-1 citylle.
"näyttää ManCllä tosi pahalla."
Minun mielestäni Villalla näyttää helvetin paljon pahemmalta. 1-0 tai 2-0 Citylle.
villalla todella paljon parempi materiaali ja maailmanluokan maalivahti!cityltä ykköstykki cole pois joka tehny puolet joukkueen maaleista ja loput on sitten tehnyt sinclair joka on myös pois!nyt rahaa likoon villalle niin että soi!
Villalle et paree että voitaa!!!
onks se cole nyt sittenki mukana ehdin laittaa jo 100 e villalle ja just kuulin et se olis sittenkin fudaas??
Man City ja Villa rampoina tv-ottelussa
Manchester Cityltä ja Aston Villalta puuttuu molemmilta elintärkeitä pelaajia maanantai-illan tv-ottelusta.
Panokset
Manchester City on oikealla kurssilla europaikkojen suhteen, sillä voitto nostaisi sen sarjataulukossa tasapisteisiin kolmantena olevan Tottenhamin kanssa. Villan kausi on ollut paha pettymys. Voitto merkitisi sille enemmän kuin pelkkää kolmea pistettä.
Kokoonpanot
Manchester Cityltä puuttuvat Richard Dunne, Claudio Reyna, Nedum Onuoha ja Trevor Sinclair. Andy Cole ja Ben Thatcher palaavat sen sijaan takaisin Cityn vahvuuteen.
Aston Villalta puuttuvat Milan Baros, Wilfred Bouma ja Lee Hendrie. Myös Aaron Hughesin pelaaminen on epävarmaa.
Tilastot
Manchester City on voittanut kuudesta viimeisestä liigaottelustaan vain kaksi - Evertonin (2-0) ja West Hamin (2-1) lokakuun alussa kotonaan. Viikko sitten City hävisi Arsenalille vieraissa 0-1. Aston Villalla voittoja on koko kaudella vain kaksi - niistä viimeisin tuli kaksi viikko sitten vieraissa Birminghamista 1-0.
Manchester City voitti viime kaudella joukkueiden molemmat keskinäiset ottelut. Villan viimeisin voitto Citystä on kaudelta 2002-03, jolloin se voitti kotonaan 1-0.
Röngän analyysi
Manchester City on sarjataulukossa selvästi Aston Villan yläpuolella, mutta todellisuudessa joukkueiden tasoero ei ole näin suuri. Eroa supistaa myös Cityn loukkaantumissuma: varsinkin Richard Dunnen puuttuminen on takaisku Citylle.
Aston Villan ongelmana on tällä kaudella ollut huono pito alakerrassa. Joukkueen verkkoon on isketty kymmenessä ottelussa jo 16 maalia, mikä on kolmanneksi rumin lukema koko Valioliigassa. Toisaalta Villan puolustuspelaaminen on parantunut ja alkukaudella pahasti haparoinut Thomas Sörensen on terävöittänyt selvästi otteitaan. Jos Villan puolustus ei tee helppoja virheitä, ottelussa kannattaa varautua yllätykseen. Villan vierasvoittokaan ei ole poissa laskussa, mutta ristikin olisi jo riittävä yllätys.