Aika usein julkkisten mielipiteistä alkaa pikku hiljaa muodostua totuuksia. Millähän kokemuksen syvällä rintaäänellä?
Eiköhän suurin osa noista totuuksista ole tarkkaan harkittuja lausuntoja, joilla on tarkoitus sopivasti ärsyttää ja saada keskustelua aikaan?
Vähät siitä, mistä puhutaan, kunhan puhutaan?
(tuli mieleen tuosta Anu Saagimin lausunnoista tää juttu, kiitos vaan Puhuri...)
Eiköhän suurin osa noista totuuksista ole tarkkaan harkittuja lausuntoja, joilla on tarkoitus sopivasti ärsyttää ja saada keskustelua aikaan?
Vähät siitä, mistä puhutaan, kunhan puhutaan?
(tuli mieleen tuosta Anu Saagimin lausunnoista tää juttu, kiitos vaan Puhuri...)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olepa hyvä, Maxelle. Joskus psykologiassa puhuttiin, että meillä kaikilla on oma totuutemme. Sitä muokkaavat lapsuus, kasvatus, kokemukset, ammatti, ihmissuhteet... ja miljoona muuta asiaa. Totuuksia on siis yhtä paljon kuin ajattelevia persoonia.
Minusta tuntuu, että on olemassa ihan oikeasti totuuksia, jotka eivät ole mielipiteitä tai tuntemuksia ja sitä kaikkea, miten ihminen olemassaolonsa hahmottaa.
Mutta kannattaa varmasti silti miettiä, mitä asioita pitää totuuksina. Tai siis pitäisi miettiä.
Yleistykset eivät ainakaan ole totuuksia.
...minkä tahansa asian ympärille saattaa alkaa kerääntyä yleistettyä totuutta.
Jos nyt vaikka ajatellaan,mustalaisia, lappalaisia,pohjaanmaalaisia,savolaisia...tai venäläisiä---tai vaikka muukalaisia.
Useinkin jonkun auktoriteetin, tai julkisuuden henkilön , sekä meedioitten tiedottaminen muokkaa paljolti yleistä mielipidettä. Asia aleetaan yleistää ikävä kyllä. Tuskin kaikki venakot ajattelevat ja käyttäytyvät Anu Saagimin lailla----en usko ainakaan minä:-)
Kaikki suomalaiset ja kaikki virolaiset...aika suuresta ihmismäärästä on kysymys.
Yleiset totuudet ovat yhtä luotettavia kuin yleistykset?