Miksi Nokia on olemassa? Mitä Nokialta löytyy mitä Tampereelta ei löydy? Onko Nokia vain paikka minne muutetaan kun ei ole varaa ostaa Tampereelta asuntoa?
Miksi Nokia on olemassa?
miksii
131442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nokialla asuvat huumehörhöt, syrjäytyneet, alkoholistit ja työttömät. Siksi Nokia on olemassa.
Kysyt miksi Nokia on olemassa.
Kerron sulle, että missä hyysätään enemmän
kuin täällä. Ammatti-ihmiset on heti käytettä-
vissäsi, jos sulla menee "huonosti".
Et viitsi tai jaksa tehdä työtä, neuvojat löytyy
kyllä omasta takaa. Ja tukea tulee. Saat asunnon, vuokrat, ruokarahaa ym. Ja seurakunnalla voit käydä syömässä 1 €/kerta!
Sanotaan, että älä lyötyä lyö, mutta osa porukasta kyllä pystyisi ottamaan itseään niskasta kiinni ja hakeutumaan vaikka jollekin
kurssille ja sitä kautta vielä työelämään! Jo
yläastenuorilla on menttaliteetti, että ei tarvi
käydä koulua eikä etsiä työtä kun sossu hoitaa!
Eipä se nokia sen pahempi paikka ole kuin mikään muukaan. ja vaikka pitkäniemi sijaitsee täällä, niin se ei tarkota että kaikki asukkaat ois päästään vialla. ja mitä alkoholismiin ja huumeisiin tulee, niin yhtälailla niitä käytetään muuallakin. siksi nokia on olemassa, että täällä on mukavaa ja viihtyisää asua...
Nokialaiset ihmiset ovat kuin toiselta planeetalta tipahtaneita, ellei oteta mukaan näitä ketkä ovat rakentaneet 200-luvulla uuden talon uusille asuinalueille, he ovat vain olleet niin tietämättömiä, että ovat langenneet siihen ansaan, että ovat Nokialle muuttaneet kun ovat halvalla tontin saaneet.
Se, että Nokialla on paljon alkoholisteja tai muuten syrjäytyneitä johtuu yksinomaan siitä, että Nokialla on järjetön määrä kaupungin tai jonkin muun yhteisön vuokra-asuntoja. Vertaappa vaikka Ylöjärvee tai Kangasalaan..
Ja näillä köyhillä ei ole varaa ostaa autoa. Silti bussitarjonta on täysin ala-arvoista, pysäkeiltä puuttuvat aikataulut ja kaikki mahdolliset. Ei ihme että syrjäytyvät kun ei edes pääse liikkumaan.
kun jalat ei enää kanna kun alkoholi on vienyt niistä tunnon..
Karvaiset äijän mötikät tulivat sydänhämeestä rakentamaan nokiaa 200-luvulla. Nokiallahan sijaitsi hyviä havunoksia ja kivenlohkareita joista saatiin hyvät kodit... ehkä sivistys lähti täältä?
se vaan on niin...
http://www.nokiankaupunki.fi/nc/viewarticle.asp?path=5,781,782&article=6038&index=#&domain=NOKIA_MAIN
Niin no kyllähän täällä apua saat jos olet joko juoppo tai pakolainen tai parhaimmillaan molempia.
Mutta ootas jos oot omaa väkeä, raitis ja oikeasti haluat selviytyä, etpäs apua saa mistään.
Näin meillä.
Asia näyttää olevan koko Suomessa niin, että suomalaisen köyhän eläkeläisen saadessa 5 euron korotuksen kuukaudessa pitkien työvuosiensa jälkeen niin siitä toitotetaan yli vuosi etukäteen. Maahanmuuttajalle järjestetään kaikki valmiiksi, eikä rahasta ja hoidosta ole puutetta.
ne on ne itte syrjäytyneet ja alkoholisituneet jotka tämmösiä kirjottaa ku ei oo raukoilla mitää muuta tekemistä HANKKIKAA ELÄMÄ
hyvin sanottu, ei voi olla muutakuin samaa mieltä:D
"Miksi Nokia on olemassa?"
Ihan samasta syystä kuin muutkin kaupungit. Ihmiset ovat päättäneet perustaa ensin kylän elannon tarjonneelle paikalle. Siitä se sitten on lähtenyt kasvamaan.
"Mitä Nokialta löytyy mitä Tampereelta ei löydy?"
Aivan samoja palveluita löytyy Nokialta kuin Tampereeltakin. Paitsi että nokialaiselle lähempää Nokialta kuin Tampereelta. Ei Nokiaa ole perustettu sen vuoksi, että siellä pitäisi keksiä aina jotain uusia ihmeellisyyksiä, joita ei sitten Tampereella ole, jotta Nokian olemassaolo olisi oikeutettu.
"Onko Nokia vain paikka minne muutetaan kun ei ole varaa ostaa Tampereelta asuntoa?"
Minulla on Nokialla runsaan 200 000 euron omakotitalo, siis ihan ikioma. Edes kaikilla tamperelaisilla ei ole sellaista, koska ovat niin saatanan köyhiä :)