Kännykän takuuhuolto

Luin juuri Ykkösbonuksen kanta-asiakaslehdestä jutunpätkän kuluttajansuojasta liittyen kännyköihin. Eli sen mukaan kännykkä, jossa on takuuta jäljellä ja rikkoutuu (ei siis oma vika), niin sen korjaaminen saa kestää enintään viikon verran. Sen jälkeen asiakas voi purkaa kaupan eli saa rahat takaisin, tai sitten asiakas voi pyytää uuden puhelimen vanhan tilalle. Onko se todella näin?

Oma puhelimeni, joka on alle puoli vuotta vanha, meni yhtäkkiä pimeeksi ja vein sen takuuhuoltoon. Siellä huollossa puhelin on ollut jo kolme viikkoa.

Mietin vain, että menenkö vaatimaan oikeuksiani kännykauppaan..
81523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei pitänyt juttu paikkaansa. Olisivat tarkistanee "tietonsa".

Äänestä
  • ...

    Äänestä

  • Jope kirjoitti:

    ...

    Sitäkin.
    Tässä linkkiä niin voi tutustua kunkin puolen oikeuksiin ja velvollisuuksiin.
    http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6507&id=9731&mode=readdoc
    Sieltä kohta Virhe ja kaupan purku kerrotaan että "Vaikka kuluttajan ostamassa tuotteessa on selkeästi virhe, myyjäliikkeen ei tarvitse automaattisesti suostua kaupan purkuun. Ensisijaisesti virhe oikaistaan joko korjaamalla tavara tai vaihtamalla se virheettömään. Toissijaisesti virhe oikaistaan hinnanalennuksella tai purkamalla kauppa."

    Äänestä

Siis jos itse ryssii puhelimensa ja sitten korjaamossa ei pystytäkään jostain esim. teknisistä tai toimitusaikohin liittyvistä syistä korjaamaan laitetta viikon sisällä niin pitäisi olla oikeus kaupun purkuun tms.?? VITTU ON LAPSELLISTA AJATTELUA TUOLLAINEN JA VIHAKSI PISTÄÄ. Jos ajaa autonsa seinään 120km/h ja haluaa jotain vitun kaupan purkua sen jälkeen rahat takaisin jos ei homma korjaannu MITÄ VITUA RAIVO TUSKA VIUTU HUORA:

Äänestä

Takuuhuollon tulee kestää kohtuullinen aika.
Laissa ei määritellä tätä aikaa. Nämä 1 tai 2 viikon ajat ovat kuluttajalautakunnan suosituksia millä voi surutta pyyhkiä persettä.

Äänestä
  • maksimi 1kk, niin alkaisin kyllä jo kyselemään tuotteen perään vähän hanakammin. Usein ne on voitu lähettää takuu huoltoon ihan muualle ja siksi se saattaakin kestää.

    Äänestä

Samsung vasatasi kyselyyni näin:

"Pahoittelemme, että teillä on ongelmia puhelimenne kanssa. Jos
takuuaikana laitteessa on ilmestunut sama vika enemmän kuin kaksi kertaa
tai erilainen vika enemmän kuin kolme kertaa, voitte pyytää
huoltoliiketta/jälleenmyyjäänne vaihtamaan sen uuteen. "

Käytännössä näin:
Itse ostin 500 € puhelimen DNAkaupasta. Puhelin nyt kolmatta kertaa peräkkäin huollossa, yht. ollut yli kuukauden (puhelin melkein uusi). Ei kohtuullisuudesta tietoakaan. Korvaavaa puhelinta en ole saanut, eikä menetyksiä ole korvattu - myyjä ja huoltoliike pompottelevat vastuuta keskenään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko näin?? kirjoitti:

Luin juuri Ykkösbonuksen kanta-asiakaslehdestä jutunpätkän kuluttajansuojasta liittyen kännyköihin. Eli sen mukaan kännykkä, jossa on takuuta jäljellä ja rikkoutuu (ei siis oma vika), niin sen korjaaminen saa kestää enintään viikon verran. Sen jälkeen asiakas voi purkaa kaupan eli saa rahat takaisin, tai sitten asiakas voi pyytää uuden puhelimen vanhan tilalle. Onko se todella näin?

Oma puhelimeni, joka on alle puoli vuotta vanha, meni yhtäkkiä pimeeksi ja vein sen takuuhuoltoon. Siellä huollossa puhelin on ollut jo kolme viikkoa.

Mietin vain, että menenkö vaatimaan oikeuksiani kännykauppaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu