Kymsymys

Tätä ajattelin kysyä täältä koska täällä lienee eniten ateistista porukkaa ja koska ette ole nähneet Jumalaa ette voi uskoa Häneen ettekä taivaaseen tai helvettiin.

Tuli mieleen tällainen kysymys;kuvitellaanpa että taivaalla kuuluisi kovalla äänellä Minä olen Herra teidän Jumalanne ja suutun jollette käänny puoleeni ja tehosteeksi tulisi pari salamaa maahan.

Kääntyisittekö vai tulisitteko siihen tulokseen että jollain on loistavat tehosteet?

10

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M@k3

      1. Huijaus.
      2. Mielenterveyden järkkyminen.
      3. Todellinen jumala.

      Ja tuossa järjestyksessä.

    • realisti

      Jos kuulisin tuollaista, hakeutuisin hoitoon.

    • HÄ*LLÄÄÄ

      Minä nauraisin itseni Helvettiin... ;D

    • kysyn mä

      jos taivaasta kuuluisi kova ääni Minä olen Zeus, ja sitten tulisi tehosteeksi pari salamaa?

    • Jussi

      sisältää vastauksen niin kuin aina.

      ....;kuvitellaanpa että taivaalla kuuluisi....

    • siino

      "kuvitellaanpa että taivaalla kuuluisi kovalla äänellä Minä olen Herra teidän Jumalanne ja suutun jollette käänny puoleeni ja tehosteeksi tulisi pari salamaa maahan.

      Kääntyisittekö vai tulisitteko siihen tulokseen että jollain on loistavat tehosteet?"

      Kyllä se uskottavammalta tuntuisi kuin tämä nykyinen jumalainen koomaisuus. Mieluiten ottaisin taivaasta vastaan jotain hyvää, koska Jumalaa väitetään niin kauhean kivaksi. Vaikka sitä paljon kehuttua mannaa.

      Toisaalta se ei todistaisi, että olosuhteet siellä taivaassa olisivat kovin hyvät. Sinnehän tuntuu olevan menossa vähemmän viihdyttävää sakkia ikuisesti oleilemaan, joten paikka lienee todellisuudessa helvetti, jos sellaisten kanssa joutuisi niin pitkään elämään.

      Kieltämättä olisi kiva nähdä joku Jumalan esittämä taivaallinen show. Hänen väitetään olevan kaikkivoipa, joten ehkä jopa David Copperfieldin näytökset kalpenisivat Jumalan esiintyessä. Jumala esiin! Näytä meille itsestäsi muutakin kuin ihmisten sinusta kirjoittama kirja!

    • voidaan, mutta mitä hyötyä siitä kuvittelusta on? No onhan se tietysti jonkinlaista ajanvietettä. Tuo jumalalla kuvittelu onkin joissakin piireissä suosittuakin. Jopa niin suosittua, että jotkut uskovatkin siihen.

    • Rausku

      Miten reagoisit, jos taivaasta (siellä kai se J asuu?) kuuluisi ääni: "Olette kyllä toivottomin näistä humanoidikokeiluistani. Taidanpa myydä koko pallon eräälle toiselle kollegalle. Eli hänelle voitte jatkossa lähettää valituksenne ja toiveenne. Laittakaa joku kirjoittamaan häntä ylistävä kirja. Minä en enää jaksa. Onnea uudelle isännälle." ?

    • herra sepalus

      Katsotaan sitten kun jotain tuollaista tosiaan tapahtuu :D

    • typerä kysymys

      Toivottavasti olet vielä peruskoulussa, aikuiselta tuo olisi jo huolestuttavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4913
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      526
      2537
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      146
      2117
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      2069
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      19
      1705
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1624
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1515
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      113
      1121
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      127
      894
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe