JSN:n Kivistö ruotii verokirjoittelua

Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja, ministeri Kalevi Kivistö ei ole täysin tyytyväinen tapaan, jolla tiedotusvälineet raportoivat kansalaisten tuloeroista, kertoo sanomalehti Suomenmaa.
Kivistön mielestä verouutisoinnissa huomio siirtyy liikaa yksityishenkilöitä koskeviin asioihin. Sen sijaan Kivistö suosittelee asioiden ilmaisemista enemmän yleisenä tilastollisena jakautumana kuin henkilökohtaisina numeroina.

Lue uutinen Suomenmaasta:
http://www.suomenmaa.fi/Uutiset.html

Tai Ylen uutisista:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id20591.html

Mitä mieltä sinä olet? Onko jokavuotinen veroista ja jättituloista kirjoittelu väärillä jäljillä? Vai onko kansalla oikeus tietää mitä julkkikset ja rikkaat tienaavat?
201238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

liikaa! Tulojen jakautuminen yhteiskunnan eri sektoreille ja segmenteille kiinostaisi enemmän.

Äänestä

Ehkä se on toisaalta hyväkin asia siksi, että näin muodostuu jonkinlainen käsitys siitä, miten he, jotka aina varoittavat muutamien prosenttien palkankorotusten vievän koko maan talouden perikatoon, ITSE valvovat omia etujaan.

Äänestä
  • Kansanedustajat ovat tässä kohdin paras esimerkki. Heidän päivärahoistaan jne. ei Korkeimman Oikeuden ole tarvinnut tehdä ennakkopäätöksiä, mutta duunarille se takaraja sentään haettiin.

    Äänestä

Kuinka suuren kustannuksen "omistavan harvaliston" syöttäminen, juottaminen, pukeminen ja vaatettaminen muodostaa, eli olisiko herrasväen osuutta yhteisestä kakusta suurennettava, pidettävä nykyisellä tasolla vai pienennettävä?

Kansalla pitää olla oikeus tietää, miten sen tuottama varallisuus jakaanttuu.

Äänestä
  • Henk.kohtaisesti en usko mihinkään sellaiseen,omalta kohdaltani.Jos haluaisin itselleni onnea(?)hakeuduisin ihmisten seuraan ja kuuntelisin.

    Äänestä

  • vasemmiston osalta jukistetaan pressan tanssiaisissa komeine luomuksineen.

    Äänestä

uteliaita ja sen mukana kateellisia, uskon että nämä kaksi asiaa kulkee käsikädessä, eli kääntäen jos ihminen ei osaa kahdehtia niin ei hän myöskään ole utelias.
Verotietojen julkaiseminen palvelee jus näitä tunteita.. ja niitä selitetään "hienoilla" teorioilla...
>pääset tarkkailemaan mitä naapurisi ansaitsee ja mahdollisesti käräyttämään hänet<

Just joo onneksi tämä kansa kuolee sukupuuttoon

Äänestä
  • Vanhat taistolaiset 70-luvulta olivat samanlaisia kun nyt on jotkut uuskateelliset. Silloin jengi huusi ja kantoi panderolleja sinisalon kommunismin puolesta. Nyt nuokin möykkääjät ovat mahtavia "porvareita", esim Walhroos / sampopankki.Jotenka kadehditaan vaan pirusti noita rikkaita, ties vaikka itsekkin oltaisiin vielä rikkaanpia.

    Äänestä

Kylläpä sosialistipomoja hermostuttaa nyt kun työttömyys on euroopan huonoin ja silti "pienen ihmisen ystävä" SDP:n johtoporras vetää fyrkkaa ihan törkyleesti.

Arvon "Kultapossukerho" SDP:n johto: minne katosi Soneran miljardit? Kuka sain Fortumin kauttaa puoli miljardia?

On siinä tulonsiirtoa kerrakseen!

Äänestä
  • SDP ja Sonera ? meni vissiin puurot ja vellit sekaisin ? Kokoomus oli hallituksessa kun sonera listautui pörssiin. Kokoomuksen Ben Z ja Matti A. menivät sekaisin kun Pekka V. uskoi hyvään firmaan ja osti lapsilleenkin osakkeita. Pojat heitti Pekan ulos leikista koska Pekka ei viitsinyt kinastella heikkohermoisten kanssa. Sitten tuli Kokoomuksen ja Keskustan valitsema TJ Rellu joka teki tuhoisaa jälkeä, Ylen hyvä trumpetisti-lapsi kaitsoi uutta, ei aivan onnistunut, voi voi. Paavo L katseli vierestä poikkien kisailua, siinä SDP:n vikaa muu menee menee muiden piikkiin.

    Äänestä

  • Samuel99 kirjoitti:

    SDP ja Sonera ? meni vissiin puurot ja vellit sekaisin ? Kokoomus oli hallituksessa kun sonera listautui pörssiin. Kokoomuksen Ben Z ja Matti A. menivät sekaisin kun Pekka V. uskoi hyvään firmaan ja osti lapsilleenkin osakkeita. Pojat heitti Pekan ulos leikista koska Pekka ei viitsinyt kinastella heikkohermoisten kanssa. Sitten tuli Kokoomuksen ja Keskustan valitsema TJ Rellu joka teki tuhoisaa jälkeä, Ylen hyvä trumpetisti-lapsi kaitsoi uutta, ei aivan onnistunut, voi voi. Paavo L katseli vierestä poikkien kisailua, siinä SDP:n vikaa muu menee menee muiden piikkiin.

    Vai, että SDP ei ole osallinen?? No hyvä. Lähdetään siitä sitten. Hmm ... miksi SDP ei halunnut asiasta erityistilintarkastusta??
    Ihmetys sentään .. kyllä on kummallista...

    Äänestä

  • niinpä seuraa kirjoitti:

    Vai, että SDP ei ole osallinen?? No hyvä. Lähdetään siitä sitten. Hmm ... miksi SDP ei halunnut asiasta erityistilintarkastusta??
    Ihmetys sentään .. kyllä on kummallista...

    Mistä puolueesta on Matti A tai tai Ben Z. tai Sauli N. ? nehän ryssi kateuttaan Pekka V:n ulos talosta ja sen jälkeen kaikki meni persiilleen.
    Ei unohdeta sitä. Sitä paitsi tilintarkistus on tehty...kun sieltä ei löytynyt mitään ei siitä pahemin otsikoitukkaan. SDP on väärä puu tässä kohtaa, muuten seki on kohtuu surkea jengi.

    Äänestä

yksittäiset verotiedot sopivat junttilehtiin (seiska, oho, iltasanomat, iltalehti, jne.) nykäsestä kertovien "uutisten" seuraksi. huonosti koulutettu vähä-älyinen alaluokka saa niitä sitten kateudenvimmassaan lukea ja puida nyrkkiä.

Äänestä
  • Olen täysin samaa mieltä kanssasi tuosta hyvästä mielipiteestäsi

    Äänestä

  • ainainen varastaminen, mikä tietysti korkeasti koulutetuille teorian sanakääntein selitettynä on oikeutettua oppiarvoihin nojautuen. Rehelliselle (jos tuolla sanalla mitään merkitystä onkaan)yrittäjälle, joka on tyhjästä keksintöjensä avulla kasvattanut tuottavan, muitakin työllistävän yrityksen ja vielä toimii kotimaassa, suon kaikella kunnioituksella vaurastumisen. Toisin on kaikenmaailman sonera-vastuun-kantaja-sitoutujat-optio-ohjelmineen ja saavat toimillaan ja tyhmyydellään kaiken persiilleen, tällaisten johtajien palkitseminen on syvältä. Liliukset kumppaneineen kuuluvat tähän törkyporukkaan. Halveksuntani, phyi hitto.

    Äänestä

  • Onpa hyvä, että olet löytnnyt itsellesi luettavaa!

    Äänestä

Kivistö kuuluu itse samaiseen rahaeliittiin "porvari vasemmistolaisena" kuin muutkin hyvätuloiset. Onhan se ikävää kun punaisen aatteen takaa paljastuu roopeankan rahakätkö. On ihan hyvä asia,että totuus kerrotaan kansalle suurituloisten osalta. Joissain kunnissa kerrotaan kaikkien kuntalaisten tulot "juorukalenterissa" vuosittain.
Eipä niistäkään ole luovuttu, kun köyhät ovat sitä pyytäneet.

Äänestä

Laadukkaampaan verouutisointiin tarvittaiin journalisteja, joita meillä Suomessa on sen verran että mämmiköurainen sirkkelin käyttäjäkin kykenee laskemaan heidät sormillaan.

Äänestä

Verotietojen julkaiseminen nykyisessä laajuudessa on erittäin kyseenalaista sellaisten kansalaisten osalta, jotka eivät ole johtavassa asemassa julkisessa virassa tai orgaanihenkilöasemassa yritystoiminnassa. Jos tulonmuodostus tai varallisuus perustuu yksityisen kansalaisen sijoitustoimintaan tai esimerkiksi perittyyn omaisuuteen, ei tulon tai varallisuuden hankkimiseen liity mitään sellaista, mikä pitäisi julkaista kaikelle kansalle henkilötietojen kera. Asian korjaaminen edellyttäisi kuitenkin lainmuutosta, jollaiseen ei kuitenkaan suomalaiset populistipoliitikot uskaltaudu. Varallisuuteen ja tuloihin liittyvä tavallisen kansalaisen pakkojulkisuus kannattaisikin vielä ihmisoikeusongelmana Euroopan Ihmisoikeustuomioistuimeen.

Äänestä

Mielestä K. Kivistö osuu asian ytimeen, jos niin voi sanoa. Nykyilmiöllä on kieltämättä n.s.
viihdearvo, mutta jos tilastoja haluttaisiin käyttää parantamaan yhteiskuntaa, niin sitten
uutisoinnin muotoa tulisi muuttaa!
vom

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi24toimitus kirjoitti:

Julkisen sanan neuvoston puheenjohtaja, ministeri Kalevi Kivistö ei ole täysin tyytyväinen tapaan, jolla tiedotusvälineet raportoivat kansalaisten tuloeroista, kertoo sanomalehti Suomenmaa.
Kivistön mielestä verouutisoinnissa huomio siirtyy liikaa yksityishenkilöitä koskeviin asioihin. Sen sijaan Kivistö suosittelee asioiden ilmaisemista enemmän yleisenä tilastollisena jakautumana kuin henkilökohtaisina numeroina.

Lue uutinen Suomenmaasta:
http://www.suomenmaa.fi/Uutiset.html

Tai Ylen uutisista:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id20591.html

Mitä mieltä sinä olet? Onko jokavuotinen veroista ja jättituloista kirjoittelu väärillä jäljillä? Vai onko kansalla oikeus tietää mitä julkkikset ja rikkaat tienaavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu