Olen kirjoittanut tästä ennenkin. Kun lähdetään Kotkan suuntaan niin 80 km/h alkaa heti sillan alussa. Miksi vauhtia saadaan vasta Itäväylän kohdalla ? Kyllä sillalla saa kiihdyttää. N.90 % autoilijoista tupeksii tässä kohdassa.Onpa sattunut muutaman kerran että kun lähden ohittamaan niin ihmeellisesti yhtäkkiä löytyykin vauhtia ja/tai keskisormi. Tuo tahallaan kiihdytys (ohituksen estäminen) ohitustilanteessa on rikollista. Minä en siis kaahaa vaan ohitan aivan laillisesti.
Autojen kiihdyts Kotkan suuntaan
Härski
92223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
oon samaa kiroillu... ja yleensäkin alinopuden ajajat vaarantavat myös liikenteen.
Onko siitä varsinaisesti as. virallista määritelmää. Ilmeisesti kuitenkaan kyseistä termiä ei ole määritelty missään.
Ainakin mitä olen telkkarista nähnyt ajokurssin (miten säästät bensaa) niin siinä kehotetaan ripeästi kiihdyttämään ajonopeuteen. Se on taloudellisin tapa. Se ,että kiihdytetään oikein hitaasti ei säästä bensaa ja takana (oikein) ajavat kärsivät.
Äsken tulin kaupungista ja taas sillalla oli Micra ja nopeutta n.60 km/h. 80 km/h alkaa n.sata metriä ennen. Kun sitten uskalsin ohittaa niin valojahan siinä tiestysi minulle vilkutetttiin.
Voi kamala voi kamala, kyllä on taas lauantai piloilla kun joku kehtaakin pienellä Micralla hidastella. Eihän Micra ehdi edes kiihtyä 80 km/h ennen siltaa!
Kyllä tasan ehtii micra kiihtyä!!
enkä sano siksi että omistaisin sellasen..
hitaamman puoleiset ajajat voisivat käyttää vanhaa tietä. päästäis tuostakin ongelmasta.
Vittu aika hiljast kiihyttää siihen 80km/h jos tulee siel bussiasemalt tulevalt tielt. Jos toi nyt on teille elämää suurempi juttu ni tehkää lakialote et dragsterit saa katukilpii ja jakakaa niit tuol kaupungil sit ilmaseks. Meikä alkaa ihan vaa teijän kiusaks ajaa siin neljää kymppii ja ohi en laske. Mahtaa teit sit keljuttaa. Ääh hä häh.
Kyllä mun auto kiihtyy sen suurempia huuattamatta siihen 80km/h ennen sitä merkkiä vaikka tulenkin linjaautoasemalta päin. Eikä autokaa ku ihan normaali 1.8 perheauto
Kerro ihmees lisää autostas. Taitaa repii ihan hyvin suurempia huuattamattakin.
Siin 80km/h rajotus alkaa siintä missä on se taajamaalue päättyy kyltti. Eli noin 10 metriä sen jälkee ku se risteävätie tulee siihen valtatie 7:ään.
0-80km/h kymmenessä metrissä. Ei paha, ja vaik ajaisit sen kurvin 40km/h ni silti mielettömän hyvä kiihtyvyys sun 1.8 autossas.
Ja siihen mis on sit se 80km/h kyltti on noin 50 metrii. Et sori vaa mut se sun auto ei kyl kiihy ees siin 50 metrin matkal nollasta 80km/h. Jos ajat sen kurvin vaik 60km/h ni kyl sit sul on siin merkin kohal varmaan joku 80.
Mutta tajutkaa nyt Tommi Mäkinen wanna be:t et jos siin on joku vanhempi henkilö ollu pysähyksis siin risteäväl tiel ni ei se auto saa sitä 80km/h siihen merkille. Ja ette saa kyl tekään.