Kuinka moni teistä täällä olevista uskovista
on naimisissa ja onko Herra johdattanut
teidät yhteen?
Eikö siinä silloin olekin ihan erilainen siunaus
koko liitolle...
on naimisissa ja onko Herra johdattanut
teidät yhteen?
Eikö siinä silloin olekin ihan erilainen siunaus
koko liitolle...
Vastaukset 10
Vanhimmat
en ole naimisissa, mutta sen verran Sanaa
tutkittuani tai ainakin tulkitsen sen niin
ettei hyvä ole mennäkään, jos ei Herra sitä
oikeaa anna. Ja antaako Hän, sitä en tiedä.
ja vieläpä erittäin onnellisesti! :) Pian muuten on 4.vuotis hääpäiväni :) Kyllä, Jumala johdatti meidät yhteen.
"Eikö siinä silloin olekin ihan erilainen siunaus
koko liitolle..."
-No onhan se siunaus, mutta en tiedä "erilaisesta" siunauksesta, tämä on ensimmäinen avioliittoni, joten en voi verrata muihin avioliittoihin.
Kiitos sinulle asiallisesta vastauksesta.
Ja Jumala teitä varjelkoon.
Eiköhän olisi aika tulla harhaluuloista maanpinnalle? Ei se avioliitto uskovaisten kesken mikään epäjumala ole! Mikähän pakkomielle tässä oikein sinua ajattaa??? Avioliitto on kahden ihmisen sitoutuminen, johon pyydetään Jumalan siunausta, ei se sen kummallisempaa ole. Vai jahtaatko jotakin erikoisen ainutlaatuista siunausta, mikä on taas vain tarpeittesi senelemissa toiveissa!!!!!
On avioliittoja jotka ovat virhe,tuon takia että
ihmiset luulee tietävänsä paremmin kuin Jumala.
En jahtaa yhtään mitään, enkä siunauksia etsi.
Jumala siunaa kun tarpeelliseksi näkee.
Ja minun omat toiveeni, eivät välttämättä
ole itselleni parhaaksi, jos Herra näkee
etteivät ne ole muuta kuin omien tarpeitteni tyydyttämistä.
Ja sitähän monet avioliitot ovat,
jos liitossa ei Jeesus ole ensimmäisellä sijalla.
Mene deitti palstoille kyseleemään!
Siellä voi samanmieliset yhdessä
pohtia ja saada pohdintaan lievitystä.
Enpä arvannut kun tämän aloituksen laitoin
että naimisissa olevat uskovat täällä
ovat näin kärttysiä.
Eivät nuo vastanneet välttämättä ole naimisissa, uskovaisia varsinkaan. Vastaaja saattaa olla jopa yksi ja sama ihminen! Vastausten perusteella voisin epäillä etteivät ole uskovia. Täällä uskovaiset yleensä käyttävät samaa nimimerkkiä eivätkä joka kommenttiin keksi uutta.
vasta 36v. Uskossa emme olleet kumpikaan silloin, emmekä edes kiinnostuneita hengell. asioista. Äitini ja isäpuoleni olivat kyllä ja rukoilivat varmasti johdatusta elämääni. En välittänyt silloin sellaisista asioista, mutta uskoisin silti Jumalan johdattaneen meidät yhteen - ja sillä tavoin, että ihmettelen vieläkin asiaa. Meillä on 6 lasta, joita olemme yrittäneet kasvattaa kristillisiin arvoihin. Vaan ihmisillä on oma tahto ja se vie kokeiluihin eri asioissa; silti uskon, että jokainen heistä on kerran uskontien kulkija (nyt heistä ei voi olla täysin varma kaikista). Jumala on siunannut niin työssä kuin jaksamisessa ja on antanut terveyttä kaikille.
Uskoisin rehellisen ja Jumalalta johdatusta pyytävän löytävän sen oikean puolison: silloin ei tarvitse todeta muutaman vuoden jälkeen, että ei tule toimeen keskenään.
Jumala siunaa silloin ihmistä kun hän katuu
ja tekee parannusta kaikesta itsekkyydestä
myös oman edun tavoittelusta.
Ja kumppanin valinta asioissa, Herra tietää parhaiten, jos vain jaksaa luottaa ja odottaa
sitä oikeaa, ettei lähde väärään suuntaan
sillä ihminen suunnittelee tiensä
mutta Herra ohjaa askeleet.