Täna aamuna (la 5.11.) klo 8.30 ovikellomme soi. Naapurin Passat-mies tuli upouudessa LIDListä ostamassaan mustanharmaassa tuulipuvussaan meille - hän oli pannut parempaa päälleen pyhäpäivän kunniaksi.
Ovensuussa hän siirtyi suoraan asiaan:
"No nyt on paikkakunnan VOLKSWAGEN-kerhossa pidetty hätäkokous. Eroamiseni ko. kerhon puheenjohtajuudesta on järisyttänyt VOLKSWAGEN -piirejä laajasti. Kaikille oli yllätys, että minä hopeanharmaan VW Passatin vm 2005 omistajana ja pitkäaikaisena kerhon johtajana erosin ilman ennakkovalmisteluja. Varapuheenjohtaja ja hopeanharmaan VOLKSWAGEN GOLFin omistaja on julistanut hätätilan. Naapurikunnan voimakkaasti toimivalta OPEL-YSTÄVÄT kerholta on pyydetty apua - hädän hetkellä vanhat kaunaisuudet on unohdettava ja kohdistettava voimat yleisesti saksalaisautojen hyväksi!"
Minä sitten virkoin: "No, tuntuupa nuo saksalaisautoille pyhitetyt kerhot orjuuttavilta! Eivät taida paremmasta tietää."
Passat-miehen uusi LIDListä ostettu mustanharmaa tuulipuku kahisi hänen niistäessään nenäänsä ja jatkaessa:
"Valtavat huhut ovat lähteneet liikkeelle. Terveyskeskuksessa oli informaatiopisteessä ollut erään VW-kerholaisen uusi avovaimo, joka oli tunnistanut minut - olenhan paikkakunnalla melko tunnettu ja arvostettu henkilö. Hän oli nähnyt, että olin tullut terveyskeskukseen jollakin toisella autolla kuin hopeanharmaalla VW Passatilla! Hän oli ensin luullut, että minulla on uusi auto mutta pian tajunnut, ettei se ollut ensinkään saksalaisauto!!!. Pian VW-kerhoon pyrkivät kokelasjäsenet olivat saaneet tehtävän:
Selvittää, millä autolla liikuin!"
Minä sanoin väliin: "Mielenkiintoista".
Passat-mies kysyi: "Onko ranskalaisautojen omistajien piirissä vastaavnalaista menoa?"
Minä vastasin: "Ensinnäkin minusta tuollaiset kerhot ovat syrjäytyneiden puuhakerhoja. Tunnen kyllä yhden Citroen-harrastajan, joka toimii jossakin Citroen-kerhossa. Mutta hän ejelee mukavalla BX:llään ja vaimo saa käyttää silti kauppakassina ja lyhyillä reisuilla jotakin uudehkoa jäykkäjousista ja ankeaa Volkswagen peltilehmää. Hän on vain todennut, että vaimo ajakoon tuolla rumiluksella - ei se kuitenkaan autoista mitään ymmärrä."
Passat-kuski vastasi hajamielisesti: "Tjaa."
Sitten hän lisäsi: "Volkswagen kerhon paras kokelas oli kuitenkin selvittänyt, että olin tullut terveyskeskukseen Citroen C5 2,2 HDI automaatilla! Tämä - että liikuin ranskalasisautolla - ja se, että erosin puheenjohtajuudesta aiheuttivat tuon myrskyn sekä VW-kerhossa että naapurikunnan OPEL-ystävät kerhossa!"
Virkoin siihen: "No, tuohan on vain elämää. Ei sakslaiset peltilehmäautot mitään ikuisia ole!"
Passat-mies vastasi: "Ai noin rennosti otat tämän alkaneen myrskyn!? Kyllä se CITROENisi mahtava - suorastaan kuninkaallinen - kyyti pitää sinut rentona."
Passat-mies ja Vw-kerho (OSA 4)
7
1895
Vastaukset
- wrgterhgeth
Ihmetellä täytyy, että jollain on aikaa kehittää ko satuja. Ei kai kukaan normaali ole kiinnostunut siitä, ajaako muut sitikalla vai volkkarilla. En todellakaan usko, että volkkari-kuskit välittävät tippaakaan siitä, millä merkillä muut ajaa ja sama koskee sitikka- kuskeja, paitsi tätä reppanaa, jolla on aikaa ja viitseliäisyytta keksiä satuja omien kieroituneiden ajatustensa perusteella. Nää kaikki väittelyt eri merkkien paremmuudesta on täysin turhia ja lapsellisia. Jos joku ajaa ladalla ja toinen mersulla, ajakoon, mitä se muille kuuluu. Jos jollain on nokia-kännykkä ja toisella samsung, ei siitä kukaan jaksa olla kiinnostunut, mutta autojen ollessa kysessä jollain on ihme sairaita intohimoja oman merrkinsä suhteen.
Juttu paljastaa vaan sen , että ko tyyppi kaipaa jostain kumman syystä myötätuntoa ja pönkitystä siihen, että on ostanut sitikan ja luulee että kaikki saksalais-auto kuskit vihaa/halveksii ranskalais-autojen omistajia.- termi...
Heikko itsetunto...
- termi
termi... kirjoitti:
Heikko itsetunto...
Patologinen luonnehäiriö.
- 4X4
termi kirjoitti:
Patologinen luonnehäiriö.
Kovasti tuntuu vituttavan hunniautoilla ajavia LeCitroenin tekstit. Lapinpolttjamaan autoilla ajavilla se asenneongelma taitaa olla, viittaan nimimerkkiin "Realisti" ym.
- seis
4X4 kirjoitti:
Kovasti tuntuu vituttavan hunniautoilla ajavia LeCitroenin tekstit. Lapinpolttjamaan autoilla ajavilla se asenneongelma taitaa olla, viittaan nimimerkkiin "Realisti" ym.
Lue historiasi uudestaa (jos nyt sitten olet lukenut ollenkaan). Parempi poltettu Lappi,
kuin punainen Helsinki - Anonyymi
Huumori ei taida olla vahvin puolesi
- Jape
LeCitroenilla on todellakin sana hallussa:)
Aivan loistavaa juttua. Mielikuvitus vertaansa vailla. Uskomatonta naurunremakkaa aiheuttaa kavereissakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676