Ranskan mellakat

Ranskassa mellakoi huono-osaiset maahanmuuttajat ja mellakat saivat alkunsa kahden maahanmuuttajan kuolemasta sähkömuuntajassa kun nämä menivät poliisia pakoon? Onko siis ranskan yhteiskunta syypää näihin kuolemiin, jos kerran poliisia täytyy pakoilla henkensä uhalla?

Apinat jaksavat kyllä mellastaa, mutta kun pitäisi uhrata työtä omaa hyvinvointia ajatellen, niin syytetään yht.kuntaa - myös suomessa.

Ei tässä maailmassa monikaan saa valmiiksi pedattua pöytää!
3565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

>>Kaikki alkoi toista viikkoa sitten, kun kaksi nuorta miestä kuolivat sähköiskuun paettuaan poliisia sähkölaitoksen (EDF) tiloihin. Uhrien vanhemmat ovat nostaneet asiasta syytteen.

Mellakoiden alkusyynä pidetään sisäministeri Nicolas Sarkozyn radikaaleja lausuntoja, joissa uhoaa pistävänsä "roskaväen" kuriin vesitykeillä ja "poistavansa mätäpaiseen juurineen". Kun poliisi vielä heitti kyynelkaasupommeja moskeijaan, suurimmaksi osaksi Ranskassa afrikkalaisista vanhemmista syntyneet musliminuoret ryhtyivät henkilökohtaiseen sotaan kovaotteista ja kyynistä sisäministeriä vastaan. Sarkozyn julkista anteeksipyyntöä ja eroa vaaditaan yleisesti niin mielenosoittajien taholta kuin vasemmisto-oppositiossa. Samalla kysytään, keitä nämä mellakoijat ovat ja onko Ranskan 30 vuoden lähiösosiaalipolitiikka täysin epäonnistunut. >>

http://www.ranskanuutiset.com/article.php3?id_article=421

Äänestä

valmiiksi pedatun pöydän, kun synnyin. Vanhempani saivat jopa rahallista tukea minun syntymästäni. Aina on pöydässä ollu ruokaa ja jos olisi puutetta ollut, ystävälliset ihmiset täyttää mahat ja pitää huolta lähimmäisistä. Talvisin on tosin kylmä ulkona , mutta koskaan, ei koskaan ole kaukolämpö kadonnut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Piisti kirjoitti:

Ranskassa mellakoi huono-osaiset maahanmuuttajat ja mellakat saivat alkunsa kahden maahanmuuttajan kuolemasta sähkömuuntajassa kun nämä menivät poliisia pakoon? Onko siis ranskan yhteiskunta syypää näihin kuolemiin, jos kerran poliisia täytyy pakoilla henkensä uhalla?

Apinat jaksavat kyllä mellastaa, mutta kun pitäisi uhrata työtä omaa hyvinvointia ajatellen, niin syytetään yht.kuntaa - myös suomessa.

Ei tässä maailmassa monikaan saa valmiiksi pedattua pöytää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu