Katselin juuri tuossa TV2:lta Ulkosuomalaisen tarinaa ja sieltä tuli mainio juttu, eli Sveitsin kansalaiseksi pääsee vain kansanäänestyksen kautta, eli kunnallisvaaleissa äänestetään seuraavat kansalaiseksi haluavat!! Loistava idea, joka on heti otettava Suomessakin käyttöön, niin ei kaikki vääräuskoiset pääsisi automaattisesti kansalaiseksi, niinkuin nyktmenolla.
Kansalaisuus
äänestykseen!
7307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sveitsiläisen kanssa.
Tuo vääräuskoisuus jotenkin särähtää vain kummasti korvaan.
Mikä on väärä uskonto?
Sveitsistä heti, jos liittyisivät Euroopan unioniin.
Vähän kuin poliitikotkin siis.
Sveitsistä pitäisi ottaa mallia moneenkin asiaan. Sveitsi on puolueettomuuden esikuva ja kaikkien sellaiseksi hyväksymä.
Sinne ovat monet diktaattorit ja roistot rahansa turvaan sijoittaneet. Saddam Husseinkin lähetti vielä pankkiirilleen tämän nimellä varustetun luodin rahojensa vakuudeksi.
Eli monelta kantilta tätä kaikkien turvapaikkaa voi katsella. Puolueettomuus ei ole aina turvallista sekään.
Joskus 15-20 v. sitten kun somaleja ym alkoi tulla pakolaisina Kuopioon, niin parin viikon sisällä siilinjärveläisneitoset toreilla tuumivat toisilleen: "..musta tuntuu.." Ja kohtakos sitä avioiduttiin ja jne..
Rakkaus teettää yhtä ja toista. Varsinkin kun "tuntuu."
Kuulin kerran rakkauden määritelmän:
"Rakkaus on sitä kun siittimellä emätintä hämmentää!"
eli saariselän k-kaupan kassa klun kauppasi edelläkulkeneelle noin 65 vee mummelille rykimäsukkia niin nyt aukes tuokin-.--
sukelluspuvuistahan se likka puhui