Seinäjoen terveyskeskuksessa

Seinäjoen terveyskeskuksessa epäpätevä dementia potilaan hoitaja, ei kyennyt hoitamaan tehtäväänsä vaan, vietätti poliiseilla iäkkään ahdistuneen vanhuksen sairaalan putkaan.
Miltä tämä tuntuu omaisista, onko hoito oikeanlaista?
101675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On aikas vaikea kommentoida asiaa. pitäisi tietää enemmän tapauksesta. Luulen että vanhus kuitenkin yön yli nukuttuaan saa asianmukaista hoitoa. Kyllä ne hoitajat asiansa osaavat,ainakin uskon niin.
olisitko itse hoitanut toisin? oliko potilas agressiivinen? oliko selvinpäin? yhteistyökykyinen? kieltäytyi hoidosta? kai siihen joku syy oli miksi hänet putkaan laitettiin..
on turha vetää vääriä johtopäätöksiä jos ei tiedä asiasta mitään.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä! Uskon, että hoitaja(t) ovat toimineet oikein. Pääsääntöisesti ovat ammattitaitoista väkeä. (ko. paikasta löytyy erittäin huonojakin hoitajia, kyllästyneet työhänsä ym. ym.) Olis kyllä kiva tietää tapauksesta lisää, jotta vois kommentoida asiaa enemmän!

    Äänestä

..jos asiakas/potilas hankala vaikeasti hoidettava niin johan on heti hoitaja epäpätevä..,pätevyyttä osoittaa toisinaan myös se että osaa siirtää potilaan oikeisiin käsiin (kuten tässä tapauksessa poliiseille),eikä ala "tohtoroida" itsekseen. Ulkopuoliset ei aina tiedä asioista sairaalamaailmassa puoliakaan joten ei kannattaisi aina niin hanakasta sekaantua joka asiaan.. ps.iäkäs ahdistunut vanhus ei ole todellakaan mikään helppo nakki hoidettavaksi..tiedän kokemuksesta! T: Pätevä-epäpätevä-tai jotain siltä väliltä ;)

Äänestä
  • Minä en tuosta kyseisestä tapauksesta tiedä, kuten ei varmaan moni muukaan keskustelijoista. Kuulopuheita lukuunottamatta, jos eivät sitten ole olleet paikanpäällä.

    Mutta erikoista on, jos sairas ihminen viedään putkaan. Ei sairasta rikollistakaan viedä vankilaan, vaan sairaalaan!

    Sairautta ei hoideta virkavallan keinoilla.

    Ja jos ei hoitajan pätevyys riitä hoitamaan potilasta, niin sitä varten on lääkäreitä, jotka kykenevät oikeaa diagnoosia tekemään. Hoitaja hoitaa, lääkäri tekee tarkempia diagnooseja.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Minä en tuosta kyseisestä tapauksesta tiedä, kuten ei varmaan moni muukaan keskustelijoista. Kuulopuheita lukuunottamatta, jos eivät sitten ole olleet paikanpäällä.

    Mutta erikoista on, jos sairas ihminen viedään putkaan. Ei sairasta rikollistakaan viedä vankilaan, vaan sairaalaan!

    Sairautta ei hoideta virkavallan keinoilla.

    Ja jos ei hoitajan pätevyys riitä hoitamaan potilasta, niin sitä varten on lääkäreitä, jotka kykenevät oikeaa diagnoosia tekemään. Hoitaja hoitaa, lääkäri tekee tarkempia diagnooseja.

    Kyllähän se sairas rikollinen viedään VANKILAN sairaalaan. Ei kai mitään sarjamurhajaa viedä terveyskeskukseen mummain ja paappain viereen pienen sairaanhitajattaren vartiotavaksi...
    Järki hoi äly älä jatä!!!
    Mitenkähän se naisihminen(sairaanhoitaja) tappelee sekavan yms. agressiivisen potilaan kanssa esim. jonkun huumehörhön...

    Äänestä

saman asian.

Äänestä

Ehkä hoitaja varmisti tällä itsensä ja muiden potilaiden turvallisuuden. Muitakin potilaita on hoidettava, ei kaikkea energiaa/aikaa voi suunnata yhteen.

Tapausta kuitenkaan tuntematta....

Äänestä
  • seinäjoen terveyskeskuskuksen johto ja sen luottamushenkilöt muistakaa tk on kolmenkunnan yhtymä ei seinäjoki sitä yksin omista ja kaikki maksavat käytön mukaan.nyt siinä kaikki pyörii kuin mehiläisparvi ja kukaan ei tiedä mihin pesään pitäis lentää.jos takapuoli ylöspäin kiipeää oksattomaan puuhun voipi käydä huonosti.tässä on kysymys vallanhalusta.taiiiii tyhmyydestä.

    Äänestä

  • pitäis olla kirjoitti:

    seinäjoen terveyskeskuskuksen johto ja sen luottamushenkilöt muistakaa tk on kolmenkunnan yhtymä ei seinäjoki sitä yksin omista ja kaikki maksavat käytön mukaan.nyt siinä kaikki pyörii kuin mehiläisparvi ja kukaan ei tiedä mihin pesään pitäis lentää.jos takapuoli ylöspäin kiipeää oksattomaan puuhun voipi käydä huonosti.tässä on kysymys vallanhalusta.taiiiii tyhmyydestä.

    Joo valitettavasti on kolmen kunnan yhtymä. Seinäjokihan olisi halunnut purkaa koko paskan ja laittaa ihan oman tk:n. Mutta eihän Nurmo ja Ylistaro suostunu kun olisivat olleet aivan kusessa omillaan. Juuri tällä lailla on naapurikunnat tottuneet loisimaan kaikki palvelut Seinäjoelta.

    Äänestä

  • Jartzen kirjoitti:

    Joo valitettavasti on kolmen kunnan yhtymä. Seinäjokihan olisi halunnut purkaa koko paskan ja laittaa ihan oman tk:n. Mutta eihän Nurmo ja Ylistaro suostunu kun olisivat olleet aivan kusessa omillaan. Juuri tällä lailla on naapurikunnat tottuneet loisimaan kaikki palvelut Seinäjoelta.

    miksei laittanut ja ehtii sen vieläkin.mutta ryöstää sekään ei voi toisten omaisuutta.eroaas nyt jo koska päätöksen on jo tehnyt edellinen valtuusto.muut omistaja kunnathan voivat taas tehdä valituksen jos tilanne ryöstäytyy mahottomaksi.rehellisyys ja oikeus kunniaan.ja jokainen kunta maksakoon käytön mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivullinen.. kirjoitti:

Seinäjoen terveyskeskuksessa epäpätevä dementia potilaan hoitaja, ei kyennyt hoitamaan tehtäväänsä vaan, vietätti poliiseilla iäkkään ahdistuneen vanhuksen sairaalan putkaan.
Miltä tämä tuntuu omaisista, onko hoito oikeanlaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu