KILJUNI EPÄONNISTUI!?

kiljuvainen

Hei! laitoin kiljuni muhimaan viikko sitten. kiljuni tein 1½ l pulloon ja se sisälsi: 2 hiivapalaa, n. 2dl sokeria, vettä, mehua ja ihan vaan laitoin sinne makuelämyksen vuoks keskeneräistä itse valmistettua kotikaljaa. Juuri kävin kattomassa mitä kiljulleni kuuluu, mutta se oli erilaista kuin ennen: hiiva ei ollut pursunut ulos ja makukin oli aika makea. en ole varma oliko siinä alkoholia. olisiko mahdolista että kilju olisi kotikaljan takia epäonnistunut?

Ja vielä sellanen kysymys; onko kiljun alkoholipitoisuudella eroja, jos se on muhinut 1 tai 2 viikkoa. kerran join kiljuni 1:n viikon kypsymisajan jälkeen, enkä huomannut siinä alkoholipitoisuuseroja, jos kilju olisi kypsynyt 2 viikkoa. huomasin vain makueroja?

Miten tällasita pikakiljua valmistetaan, kuivahiivastako? Kuinka kauan on kypsymisaika. Onko se hengelle paljon vaarallisempaa? Miten kiljuun kuollaan?

:P

13

5917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikaisesti

      Pikahiivalla pikakiljua 3-4 päivää....

      Kiljuun ei voi kuolla mutta helvetillisiä kärsimyksiä itselle voi aiheuttaa.

    • roisi frog

      Tietääkseni kiljuun ei kannata tunkea vaikka kuinka paljon sokeria kerralla, saattaa olla niin väkevä liuos ettei käyminen enää pääse käyntiin. Sokeria voi sitten lisätä käymisen edetessä.
      Ja hiivaakin sulla on tainnut olla vähän ronskinlaisesti tuossa latingissasi, luulen että kahdella palalla saisit koko kymmenen litran ämpärin käytettyä.

      Mutta ehkäpä suurin virheesi on ollut lämpötila? Oliko vesi liian kuumaa kun sekoitit satsin? Hiiva kuolee yli 40 asteen lämpötilassa. Käymislämpötila pitäisi olla koko ajan yli 20 astetta.
      Eli vituiksi on tainnut tämä lataus sulla mennä, parempaa onnea ensi kerralla! Kokemus opettaa tekemään kunnon ainetta!!


      Tässä näin pikaisesti muutamia ohjeita harrasteellesi. Viimeiset kiljut olen itse pannut jotain 15 vuotta sitten. Pikakiljuja en ole koskaan harrastanut, niillä taitaa saada vain paskataudin aikaiseksi..
      Nykyään juon alkostakin vain hieman parempia aineita.

    • Kemisti

      On sulla poika vielä paljon oppimista.
      Hae netistä ohjeita, kun sieltä niitä löytyy niin paljo, että saat liukee ja kokeilla niitä koppuelämäs.

    • Kemisti.

      Kiljuntekoneuvoja en jakele, sillä en halua tyhmyyttä lisätä.
      Sanon vain sen, että lopeta kiljuharrastus hyvän sään aikana, sillä se jos mikä vaurioittaa pikkuaivot PYSYVÄSTI. Diagnosoituja nuoriakin kiljuvammaisia on lähipiirissäni.
      Jos aiot harrastustasi turbohiivoilla jatkaa, hommaa rollaattori etukäteen, sillä koipiesi koordinointi em. syystä häiriintyy.
      Ja Sinulle linkki/turbohiiva-konsultille ylempänä ketjussa sanon, juo itsesi kiljuinesi äkkiä hautaan, niin vahingontekosi loppuu.

      • pisteellä

        kirjoitimme samaan aikaan, sorry kaima.


    • LITKIMINEN

      Minäkin nuorena tyttönä tein kiljua, kun ei vielä ollut ikää väkevämpiä aineita ostaa..... Mulla oli aina pönttö "kihisemässä" sängyn alla.

      Mutta näin aikuisena ja vähän viisastuneena voin kertoa, että ei siinä kiljun teossa ja varsinkaan sen juomisessa mitään järkeä ole. Ei se ole terveellistä litkiä sitä joka vkl niin kuin ei muutakaan alkoholia.

      Ja siinä kiljun käymisprosessissa syntyy jotain myrkkyäkin!! Ja ne myrkyt jäävät siihen kiljuun, mitä kippaat naamaan.

      Terveellisempää on olla kokonaan juomatta alkoholia, varsinkaan kiljua tai jos on pakko juoda jotain alkoholipitoista, niin luulen, että kaupan oluet ovat kiljua parempi vaihtoehto. Mutta niitäkin kannattaa nauttia kohtuudella ja muistaa niiden lihottava ym. epäterveellinen vaikutus.
      Tai jos pitää vain oluen mausta, niin voi juoda alkoholittomia olusia tai sitten sitä kotikaljaa.
      Ehkä Light-limsa tai pelkkä raikas vesi ovat kuitenkin kaikista paras vaihtoehto.

    • pasjat

      Lopeta ihmeessä Kiljuminen!

    • kolmas kemisti

      Sen vaan sanon, että vesilukko on kaiken perusta.
      Sokeria maks. 260 g / litra. Sokeri painaa 850 g / litra. Väärin tehdyssä kiljussa voi olla metanolia...

      • jjj

        Kaikessa käymisessä syntyy monia eri alkoholeja etanolin lisäksi. Myös metanolia. Eli metanolia on kaikissa alkoholijuomissa, myös kaupasta saatavissa. Siitä ei kuitenkaan ole haittaa, koska metanolin määrät ovat vähäisiä ja maksa polttaa mieluummin etanolia, jos sitä on saatavilla. Kun maksa polttaa etanolia aldehydeiksi, metanoli ei pääse palamaan maksassa myrkylliseksi formaldehydiksi, vaan poistuu virtsan ja hien mukana sellaisenaan. Käyttämällä ei tappavia metanolipitoisuuksia voi saada aikaan, tislatessa riskejä on, mutta sehän on laitonta.


      • kilijua

        jokaisessa alkoholipitoisessa juomassa esiintyy metanolia. ja kiljussakin sitä on.. joskus on 50l kiljua mitattu tappava määrä metanolia. mutta se vain tappaa jos sen koko 50l satsin olis vetäny naamaansa kokonaan samana päivänä... metanoli alkoholi juomissa on todella vähäistä.


    • JättiläisJuoppo

      Osta 30l käymisastia (maksaa 5-10e) käy ostamassa kaupasta 5kg sokeria ja pikahiivaa! Laske astianpohjalle muutama litra niin kuumaa vettä kuin hanasta tulee ja kaada kaikki sokerit sinne, ja sekoita niin kauan että ne on sulaneet.. Tämän jälkeen täytä astia vedellä niin että lopputulos on n. kädenlämpöistä. sekoita joukkoon tärkkelysaineet (ovat pikahiivapussissa) ja lopuksi ripottele kiljun pinnalle hiiva tasaiseksi kerrokseksi! TÄTÄ EI SEKOITETA! anna käydä n. viikko ja nauti n. 15-20% kiljua!!

    • backtoKilju kuuluisa

      Vanha IKIVANHA ketju mutta naurut sain (koska yleensäkkään kun kiljua tekee ei kannata käymisvaiheessa muuta kuin vettä/sokeria/hiivaa) lisäät 2 taai 3erässä sokerinkin ni paras tulee ja tottakai ALUSSA enemmän. Esim ku sanoit 1.5litran puteliin tekeväs. Ni aluksi sokeria 2dl hiivaa about 4teelusikallista MAX annat käydä ja kohista 3päivää ja lisäät 1dl annat käydä viikon lisää (ja on potkua) voin taata sen ihan henkilökohtaisesti. Koska 10päivää riittää vaikka ois mitä hiivaa fakta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4502
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2934
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1747
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1251
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1222
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe