Miten naiset voi olla niin sokeita???

Täälläkin huomaa miten naiset ovat sokeita oman kultansa suhteen. Monet uskovat että ei minun mieheni petä. Näin puhuu minunkin naapurini ja ihmettelee minun mustasukkaisuuttani miehestäni. Olin tässä taanoin matkoilla ja se naapurin pettämätön mies sattui vahingossa samaan seurueeseen, pitkän kauniin virolaisen naisen seurassa. Kotimatkalla naapurinmies vannotti minua etten kertoisi hänen vaimolleen, koska perhe hajoaisi jne. En ole kertonut, mutta harmittaa kuunella edelleen naapurin vaimon suusta "meillä on suhde terveellä pohjalla J.... ei pettäisi minua koskaan" voi voi, kuinkahan paljon näitä ruususenunta nukkuvia vaimoja onkaan.
163971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Että se naapurin vaimo kyllä tietää mitä taustalla tapahtuu, mutta yrittää pitää kulisseja yllä. Normaalistihan asiasta ei taritse edes puhua, jos kaikki on ok, eli summa summarum... Veikkaan, että se tietää, mutta haluaa pitää asian privana. Anna olla ja anna sen itse tehdä ratkaisunsa. Siinä voi mennä kyllä paljon aikaa...

Äänestä

Kumppaniin pitää luottaa, siihen se rakkaus perustuu! Surullista naapurisi kohtalo, mutta et silti voi väittää että kaikki miehet pettää!! Se on kuule niin että jos toista rakastaa ja omassa suhteessa menee hyvin, niin ei silloin pettäminen tule edes mieleen! Mustasukkaisuudella vain karkoitat omankin miehesi kauemmas sinusta, pettämään! Luota mieheesi! Ja ole itsekin miehesi luottamuksen arvoinen! Silloin parisuhde toimiin.

Äänestä
  • ja rakentavat kuvaa petollisista miehistä. Nainen ilmeisesti on sellainen peli, että katsoo luontaisena käyttäytymisenään saavan pettää ja käyttää miestään hyväksi. Kinnijäätyään alkaa aina uskomaton säälin keruu miten mies ajoi naisen sille tielle ja on paha olo ja muuta paskaa. Ei sellaisten naisten kanssa voi kukaan liittoa jatkaa joten monoa ja menoksi. Lopettakaa tämä akkojen ruikutus ja seurustelu ja suhde poikki heti kun alkaa ruoho vihertämän toisella puolella. Tyhmiä kulisseja turha pitää. Jakorasia on aina jakorasia. KOKEMUSTA ON.

    Äänestä

  • elämän kokemusta kirjoitti:

    ja rakentavat kuvaa petollisista miehistä. Nainen ilmeisesti on sellainen peli, että katsoo luontaisena käyttäytymisenään saavan pettää ja käyttää miestään hyväksi. Kinnijäätyään alkaa aina uskomaton säälin keruu miten mies ajoi naisen sille tielle ja on paha olo ja muuta paskaa. Ei sellaisten naisten kanssa voi kukaan liittoa jatkaa joten monoa ja menoksi. Lopettakaa tämä akkojen ruikutus ja seurustelu ja suhde poikki heti kun alkaa ruoho vihertämän toisella puolella. Tyhmiä kulisseja turha pitää. Jakorasia on aina jakorasia. KOKEMUSTA ON.

    viesti mulle tarkoitettu?? Jos oli niin ei voi ku ihmetellä.. koska en tietääkseni puhunu mistään naisten oikeudesta pettää. En hyväksy pettämistä itselleni, enkä kumppanille.

    Äänestä

  • elämän kokemusta kirjoitti:

    ja rakentavat kuvaa petollisista miehistä. Nainen ilmeisesti on sellainen peli, että katsoo luontaisena käyttäytymisenään saavan pettää ja käyttää miestään hyväksi. Kinnijäätyään alkaa aina uskomaton säälin keruu miten mies ajoi naisen sille tielle ja on paha olo ja muuta paskaa. Ei sellaisten naisten kanssa voi kukaan liittoa jatkaa joten monoa ja menoksi. Lopettakaa tämä akkojen ruikutus ja seurustelu ja suhde poikki heti kun alkaa ruoho vihertämän toisella puolella. Tyhmiä kulisseja turha pitää. Jakorasia on aina jakorasia. KOKEMUSTA ON.

    Hei hoi, olet väärässä keskustelussa. Me täällä juuri pohdimme, kuinka naiset uskovat miehiinsä, vaikka miehet pettävät.

    Sinulle myös pieneksi vihjeeksi, että naiset kaipaavat myös hellyyttä ei pelkkää panemista. Asenteesi ja kielenkäyttösi kertoo paljon.

    Äänestä

  • Milloin monet on kaikki??

    Äänestä

sitä haluaa luottaa kun rakastuu/rakastaa, mutta kun mies kerran on pettänyt niin sitä epäilee helpommin uudessakin suhteessa ! Ja siis joka toisessa muka "hyvässä avio-/avoliitossa" jompikumpi pettää, oli se sitten mies tai nainen, useimmiten mies !

Olen nähnyt monta sellaista tapausta, jossa nainen kehuu miten heillä menee hyvin, miten luottaa täydellisesti toiseen ja luottamus on kaiken perusta, missä nainen nauraa ystävänsä mustasukkaisuutta ja sanoo ettei itse tarvi olla mustasukkainen miehestään - ja sit yllättäen jotenkin käy selväksi että miehellä on ollut suhde/suhteita ja koko maailma romahtaa...
Viimeksi ystävättärelleni kävi niin, hän luotti täysin kumppaniinsa kunnes mies alkoi selitellä liikoja, oli kursseja ym...silti nainen luotti, mutta eräänä aamuna miehen nukkuessa näki että miehen kännykkään tuli viesti. Sitä ei olisi saanut lukea, ystävättäreni oli kuitenkin lukenut ja kas, viesti oli miehen rakastajattarelta....ystävättäreni katsoi muutkin miehen viestit ja puhelut ja selvisi että miehellä salainen elämä monen eri naisen kanssa. Nyt ystävättäreni on sairaslomalla ja sairastaa masennusta, on lääkitys, ei jaksa huolehtia lapsestaan, meillä ystävillä on tietty piiri/rinki jossa tuemme häntä, ettei hänen tarvitse olla yksin, on ollut itsetuhoisuusajatuksiakin...tämä on meille kaikille hyvin raskasta ja miestä ei voi kuin vihata, mies on katuvainen tavallaan, mutta heidän välejään ei voi paikata mitenkään..

Tällaista vastaavaa sattuu liian usein...minua inhottaa pettäminen, todella ikävää touhua. Minussakin herännyt epäily, entä jos minunkin avomieheni pettää minua, missä hän on kun kertoo menevänsä sählytreeneihin, tai työpaikan kurssille tai lenkille tai...Toisesta ei tiedä koskaan..ja kuitenkin pitäisi luottaa....

Ikävää....

Äänestä

Minä luotin mieheeni täydellisesti. Meillä oli hyvä olla yhdessä. Vietimme paljon aikaa yhdessä koko perhe. Minusta tuntui, että aina vain yhdessä olo parani. Tottakai silloin kun lapset olivat pieniä, sattui kaikenlaisia kriisejä. Niistä selvittiin ja suhteemme oli hyvässä nousukiidossa. Mieheni kuoli yllättäen ja viikkoa ennen hautajaisia minulle selvisi, että hänellä oli ollut kuusi vuotta toinen nainen. Kertaakaan ei mitään hälyyttävää tullut esille. Seksi sujui kotona hyvin. He tapasivat lauantaipäivisin, jolloin luulin mieheni olevan joko ylimääräisissä työasioissa tai kauppakierroksella. Tuntui todella pahalta tulla tällä tavalla petetyksi, varsinki kun en todellakaan osannut epäillä mitään. Väitetään, että kyllä se huomaa, ei kuitenkaan pidä paikaansa. Olen mietttinyt kumpi on parempi, se että sain tietää vai olisiko pitänyt jäädä salasiuudeksi.

Äänestä
  • Mun ukolla oli kanssa huora noin 6-8 vuotta ja kaikki muut tiesivät paitsi lapseni ja minä. Niin sokea sitä vaan on kun toinen huutaa lauantai-iltaisin menevänsä tekemään lottoa. En silloin ymmärtänyt minkälaista lottoa sitä tehtiinkään ja viikolla käytiin autoajeluilla, minulle ei ole koskaan aikaa riittänyt. Mutta eipä enää ukko koske minuun tein selväksi, etten tarvitse sen mummukan hiivoja ja eläköön muisteluissaan, koska ei anna minunkaan tästä mihinkään lähteä. Vanha sanontahan kuuluu "kaikki syövät kaurapuuroa", että sillai.

    Äänestä

  • Miehesi sai maksaa teostaan kuolemalla. Paha sai palkkansa

    Äänestä

Ei, vaan kyse on siitä, kuinka paljon on olemassa ihmisiä, jotka luottavat toiseen ihmiseen.

Siinäpä se.

Turha syyllistää 'ruusunpunaiset rillit omistavia vaimoja' sokeudesta tai mistään muustakaan. Ihminen on ihminen. Toiset valehtelee, toiset ei. Toiset pettää, toiset ei. Toiset luottaa, toiset ei.

Mua jurppii suunnattomasti nämä, jotka antavat ymmärtää, että 'jos vaimo ei olisi noin sokea, niin...'. Eukostako se homma onkin kiinni.

Pettäjäpukki on pettäjäpukki, vaikka vaimolla olisi röntgenkatse. Tällaiset paskahousut on niitä, jotka menee naimisiin, kun eivät yksinkään uskalla olla. Sitten lähetään pettämään, kun onhan se kiva naida vierasta, mutta palata aina turvalliseen kotiin.

Äänestä

Et voi päättää toisen ihmisen puolesta pettääkö hän vai ei, vaikka olisit kuinka kaunis, hyvävartaloinen ja halukas.

Äänestä

Eipä sitä näemmä turhaan sanota, että rakkaus on sokea. Näyttää pitävän paikkansa.

Äänestä

Itsensä pettämistä? Kuka pettää ja ketä? Omistaminen on ihan älytön juttu kun puhutaan ihmisistä. Mehän kai voimme olle toisilleen niin huomavaisia että yhdessä suhteessa saavutettu olotila onkin täysin riittävä. Mieskin tarvitsee muutakin kuin "panopuun" siis hellyyttä jakamista ym: se ei todellakaan ole ainoa asia miten mies "pysyy" naisen "tossun alla" kun pihtaa ja kyttää.

Jotain ihmeellistä taas voi myös lukea naisen luuloista ja kuvitelmista näistäkin jutuista, ei kaikki omat mielihalut katoa jos ne tekee miehen syyksi. Miten voi pettää jos naiset ovat uskollisia koska eihän sitten olis tarjolla mitään. Yleensä pettäjä taitaa pettää just naimisissa olevien naisten kanssa vai?ja päin vastoin?

Äänestä
  • että tilinpäätös itsensä kanssa on

    Äänestä

SOKEA...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"silmät auenneet" kirjoitti:

Täälläkin huomaa miten naiset ovat sokeita oman kultansa suhteen. Monet uskovat että ei minun mieheni petä. Näin puhuu minunkin naapurini ja ihmettelee minun mustasukkaisuuttani miehestäni. Olin tässä taanoin matkoilla ja se naapurin pettämätön mies sattui vahingossa samaan seurueeseen, pitkän kauniin virolaisen naisen seurassa. Kotimatkalla naapurinmies vannotti minua etten kertoisi hänen vaimolleen, koska perhe hajoaisi jne. En ole kertonut, mutta harmittaa kuunella edelleen naapurin vaimon suusta "meillä on suhde terveellä pohjalla J.... ei pettäisi minua koskaan" voi voi, kuinkahan paljon näitä ruususenunta nukkuvia vaimoja onkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu