Tämä tapahtui vuonna 1978 kun olin kyläilemässä kaverini Volodjan luon Vladivostokissa. Saavuin paikalle idän pikajunalla enkä ilmoittanut tulostani etukäteen. Kysymyksessä oli siis yllätysvierailu. Heti kun olin saanut Inturistin oppaat ja muut kyylät kintereiltäni, hyppäsin taksiin. Ensin ajettiin tietysti viinakauppaan, josta ostin kunnon tuliaiset. Sieltä suuntasimme Volodjan kerrostaloasunnolle. Perille pääsyä vaikeuttivat jonkin verran taannoisen myrskyn reitille kaatamat puut, mutta taksikuski pujotteli tottuneesti Ladansa ryteikön läpi aivan pihalle asti.
Soittelin aikani ovikeloa ja viimein joku könysi avaamaan. Volodjan ilme oli todella hämmästynyt kun hän tajusi kuka oven takana oli. Sen kummemmitta selittelyittä hän kiskaisi minut sisään ja istuimme keittiön pöydän ääreen penkomaan tuliaiskassia. Parin tunnin kuluttua Volodjan vaimo sai tarpeekseen ja häipyi lasten kanssa. Kassissa oli vielä runsaasti tavaraa, joten jatkoimme skoolaamista ja muistelimme vanhoja hyviä aikoja kun heräilimme Leningradin miliisiputkasta usean päivän vodkakuurin jälkeen.
Loppuillasta liikkeeni muuttuivat sen verran haparoiviksi, että mukini putosi pöydän alle. No, aloin sitä tietysti nelinkontin sieltä etsiä, löytyihän se muki sieltä. Mutta noustessani pystyyn, tapahtui jotain odottamatonta. Leveään nahkavyöhöni tarttui jokin! En ensin tokkuraltani ymmärtänyt tapahtunutta ja olinkin aivan varma, että joku naapureista oli örinäämme kyllästyneenä tullut uhoamaan. Mutta vaikka kuinka kääntyilin ja rimpuilin, tuo painolasti tuntui olevan minussa kiinni. Sitten kuului narinaa ja napsahtelua, sen jälkeen pihinää ja kaasun hajua.
Vasta silloin tajusin, että takanani ollut "Työn hedelmä" -merkkinen kaasuliesi oli yhdestä hanastaan takertunut vyöhöni. Siinä sitten rimpuillessani kaasuputketkin napsahtivat poikki. Onneksi olimme sen verran tajuissamme, että ymmärsimme sulkea päähanan. Ryyppäämistä tietysti jatkettiin keittiön raunioilla kunnes kassi oli tyhjä. Pää sen sijaan alkoi olla täysi ja lopulta horisontti katosi tyystin.
Heräsin karuun todellisuuteen hirvittävän päänsäryn ja janon säestyksellä. Vierestä kuului kaamea kaakatus: Volodjan eukko oli tullut takaisin ja kirosi suureen ääneen keittiötään kohdannutta tuhoa. Anoppikin oli paikalla ja sätti meitä urakalla. Vierailuni jäi lyhyeksi, puolen tunnin päästä olin jo rautatieasemalla hankkimassa paluulippua.
Yllätysvierailu
Kaalimaan vartija
1
1565
Vastaukset
- uyyiu
tosi hyvä.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1994086Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572894Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891498Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181286Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121244Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221042- 47993
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234972- 49946