Natoon vai Suomen omilla ehdoilla

Paras olisi pysyä aidosti puolueettomana vyöhykeenä, mutta Venäjän ollessa arvaamaton sisäpolitiikaltaan ja sitten myös sen heijastuessa nopeaan ulkopolitiikaankin olisi ehkä meidän tehtävä Nato takuu sopimus: Mutta ehdottomasti vältettävä Norjan virhe antaa Naton pesäköityä tänne liikaa.

Vain Suomen omilla ehdoilla kriisinatotakuut ja reheliisellä rahalla apu kunniakkaasti maksettava.Ja sitten heippa!
2107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vain Suomen ehdoilla Natoon takuut ja maksetaan rahalla pois apu jäämättä kytköksiin liikaa.

Äänestä
  • Lännen ja Venäjän välissä on syytä muistaa.
    1.
    Suomen on pysyteltävä ehdottomasti erossa suurvaltojen eturistiriidoista!!
    -Se ei onnistu jos liitymme Natoon, silloin sitoudumme lännen leirin ja annamme Suomen tukialueeksi Venäjää vastaan tehtyyn liittoon ja mahdollisesti sinne suuntautuvaan hyökkäykseen.
    2.
    Suomen tule pitää yllä vahva OMA armeija, tehden hinta tänne hyökkääjälle mahdollisimman korkeaksi.
    3.
    Venäjää ei tarvitse nöyristellä vaan selkeällä ja johdonmukaisella ulkopolitiikalla olla luotettava, aina rauhaa kannattava osapuoli.

    Tämä politiikka on toiminut ja taannut rauhan yli 60v ajan. Miksei se toimisi edelleenkin?
    Jossain vaiheessa punikkimme saivat liian vahvan otteen ja Suomi nöyristeli tarpeettomasti Neuvostoliiton mukailijana. Se ei olisi ollut tarpeellista tuolloinkaan eikä ole nytkään.

    Yhteistyö EU:n kanssa on toivottavaa ja joko pikkuhiljaa integroidumme siihen (samalla Nato häviää euroopasta ja WEU vastaa unionin riippumattomasta puolustuksesta) tai sitten Eurooppa ei ole valmis yhtenäiseen valtioliittoon ja hajoaa.
    Tätä viimeistä pidän todennäköisempänä.
    Paineita siihen suuntaan luo Euroopan monet kansallisuudet, maahanmuuton mukanaan tuomat ristiriidat ja myös USA:n ja Venäjän ja Kiinan etu. Niille kaikille vahva Eurooppa olisi kauhistus. Aika pienillä provokaatioilla ja kauppapolitiikan hajota ja hallitse menetelmilllä Eurooppa pysyy levällään.
    Kävi kuinka tahansa, tärkeintä on hallita omaa aluettaan ITSE, ja pysytellä pois isojen jaloista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei muuten kirjoitti:

Paras olisi pysyä aidosti puolueettomana vyöhykeenä, mutta Venäjän ollessa arvaamaton sisäpolitiikaltaan ja sitten myös sen heijastuessa nopeaan ulkopolitiikaankin olisi ehkä meidän tehtävä Nato takuu sopimus: Mutta ehdottomasti vältettävä Norjan virhe antaa Naton pesäköityä tänne liikaa.

Vain Suomen omilla ehdoilla kriisinatotakuut ja reheliisellä rahalla apu kunniakkaasti maksettava.Ja sitten heippa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu