Jenkit käytti kemiallisia aseita!!!
no nyt
17957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Valkoinen fosfori on iät ja ajat käytössä ollut polttotaisteluaine eikä mikään hermokaasu. Väkisin tulee mieleen että tässä yritetään vääristellä käsitteitä poliittisten tarkoitusperien saavuttamiseksi.
No ei jenkit mitään pulmusia ole mutta lähdekritiikkisuodatinta ei kannata uutissumutuksessa riisua.
Turhaa selittelyä, sillä kyse on kemiallisesta aseesta, jolla käristetään ihmiset elävältä ja aiheutetaan suuria kärsimyksiä.
Itse asiassa jenkit käytti/testasi kemiallisia/biologisia aseita Korean sodassa aikoinaan, joten ei voida väittää etteivät olisi "koskaan käyttäneet" Useat historialliset lähteet mainitsevat mm. pohjois-kiinassa olleita kiinan/korean joukkoja pommitettaneen ko aineilla silloin.
Vatsan lävistänyt luotikin saattaa olla aika tuskallinen ,tai pommiräjähdyksessä irronnut raaja.
Kielletään kaikki aseet ,niin kukaan ei kärsi;)
Valkoinen fosfori on tavattoman myrkyllistä ja pysymättömin fosforin allotrooppisista muodoista. Se liukenee esimerkiksi bentseeniin C6H6 ja hiilidisulfidiin CS2 eli rikkihiileen. Se muuttuu normaalioloissakin hitaasti punaiseksi fosforiksi.
Kyseinen aine on kielletty miltei kaikkialla maailmassa, mutta Usaa sen kieltäminen ei ole innostanut. Usan tiedätään käyttäneen sitä Irakissa ja todisteet ovat aukottomat.
Noinhan tosiasia tietenkin on, mutta Ranskan tapahtumat ovat turhauttaneet palstan USA-vastaiset kirjoittajat, jotka yrittävät vääntää vaikka tikusta asiaa päästäkseen mollaamaan mielikohdettaan...
Samaan aikaan toisessa maassa:
Venäjä jatkaa kaikessa hiljaisuudessa tshetsheenien hidasta tuhoamistaistelua, jossa eivät mitkään säännöt ole estämässä sotarikoksia.
Nehän asiat eivät tietenkään kiinnosta palstan aivopestyjä vasemmistolaisia...
kiellä sitä, mitä tsetseeniassa tapahtuu!!
Mistä keksit nuo houreesi?
Itse olet sensijaan valehdellut Irakista niin kauan, ja aina, kuin olet palstalla kirjoitellut!
Noissa on vain se ero että kemiallinen ase ei erottele naisia ja lapsia sotilaista. Se tappaa kaikki.
kuitenkin polttotaisteluaseet hermokaasuista ,biologisista aseista ja ydinaseista.
Sota ON kovaa ja jos sotilaiden seassa pyörii siviilejä ,niin on todennäköistä ,että siviiliuhreja tulee.
...eipä erotakaan, mutta ei erota myöskään itsemurhapommittajakaan sotilaita siviileistä, lapsista ja naisista. Taitavat vaan etsiytyä näiden joukkoon, että kirpaisisi vielä enemmän.
Totuus on karvasta luettavaa niille, jotka haluavat nähdä valheen totuutena.
Sanoin jo ennen Irakin sotaa, että sotilaallinen voitto on liittoumalle pikku asia, mutta irakilaisten turvallisuuden takia lähinnä USA:n sotilaiden täytyy viipyä maassa olojen rauhoittumiseen asti, johon arvelin silloin menevän noin 3-4 vuotta.
Täsmälleen näin on sitten käynytkin.
Jos joulukuun parlamenttivaalit sujuvat juoheasti, voivat USA:n sotilaat ainakin osaksi alkaa suunnitella kotimatkaansa.
Niin alkaa sitten Irakin parempi huominen...
Taidat olla jonkin sortin puistokemisti kun tuollaisia juttelet.
Olet väittänyt(vääristellyt) toistuvasti, että ne jotka eivät ole kannattaneet USA:n öljynryöstöreissua, kannattavat Venäjän toimia Tsetseniassa!
Väärin! oma yksisilmäisyytesi tekee sinulle tepposet!
Olet juuri sellainen, että yrität vääntää kaikki asiat mustavalkoisiksi.
Et kykene kirjoittamaan vain yhdestä aiheesta kerrallaan ja yritätkin sekoittaa asiat muihin epämäärisesti.
Et siis kykene useimmiten pysymään aiheessa!
On viheliästä lukea yksinkertaisia ja aliarvioivia kommenttejasi.
Kaikki jotka ovat kanssasi eri mieltä ovat mielestäsi automaattisesti kommunisteja!!!
PERUSTELISITKIN edes joskus!!!
Siinä taas nähdään mikä sikamaa Usa on. Se ei kaihda törkeimpiäkään keinoja päästäkseen päämääräänsä.
Usan paskahousut ja pääpaskiainen Bush olisi vedettävä edesvastuuseen Haagiin raukkamaisista siviliväestöön kohdistuvista raakuuksistaan. Huvittavinta asiassa on, että Usa etsi vastaavia kemiallisia aseita Saddamilta, mutta käyttääkin niitä itse!!! Jo on törkeys huipussaan.
mutta kannattaako tehdä vastarintaa jos haluaa säilyttää lihat luiden päällä?
Katsoin YLE:n sivuilta http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id20999.html Siellä sanottiin, että "Yhdysvallat ei ole allekirjoittanut fosforin ja napalmin asekäytön kieltävää kansainvälistä sopimusta." Eli saako se sitten käyttää näitä aseita, kun se ei ole allekirjoittanut kieltoa?
Tietenkin saa. Sehän on selvä. Kun irrottautuu kaikista sopimuksista niin voi käyttää vaikka atomipommeja.