Oletko kuullut elokuvasta "Samurain miekka?"

Sposti

Meillä on ollut sen niminen elokuva nauhalla joskus 90 luvun alussa. Elokuvassa oli ruotsinkielinen teksitys, joten en tiedä oliko elokuvan nimikään suomeksi "samurain miekka". Mikähän voisi olla elokuvan englanninkielinen nimi?

3

285

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sposti

      Elokuvassa on Vanha samurai joka taistelee viuhkalla. Vanhus saa surmansa kolmen samurain toimesta, ja vanhuksen poika lähtee kostoretkelle. Poika joutuu taistella kokonaista armeijaa vastaan ennen kuin kohtaa lopputaistelussa kolme samuraita ja kostaa isänsä kuoleman.

      Erityisiä yksityiskohtia:

      poika taistelee ilman asetta ja pysäyttää esim. miekan paljain käsin, sekä väiselee kahden samurain iskuja uskomattoman hienosti.

      Vanhus avaa ja sulkee vihkan aina suoritettuaan liikesarjan.

      • olla joku Lone Wolf-sarjan osa? Olikos peräti Tarantino ottanut Kill Billeihin vaikutteita tästä sarjasta. Jostain 70-luvulta, japanilaisia samurai-elokuvia


      • Kaiser Durden
        puukuski kirjoitti:

        olla joku Lone Wolf-sarjan osa? Olikos peräti Tarantino ottanut Kill Billeihin vaikutteita tästä sarjasta. Jostain 70-luvulta, japanilaisia samurai-elokuvia

        Tarantino on saanut vahvasti vaikutteita kymmenistä kung fu ja samurai leffoista. Mainitsemasi Lone wolf and cub -sarjahan on esillä Kill Bill vol 2 jossa Beatrix ja BB katsovat Shogun Assassinia, joka on lienee sarjan viimeinen osa vuodelta 1980. Shogun Assassin leffa on muuten erinomaisen sopiva samuraimiekkamätöstä kiinnostuneille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 71
      1359
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe