Apua! Suomalaisuudellaan hehkuttavat yritykset tekevät tuotteensa Kiinassa. Moraali? Ostatko kotimaisen tuotteen suomalaisena vai kinkkinä vai who cares? Eipä siis ole ihme, että meillä on kohta pelkkiä pomoja. Ylätaso ohjaa perusduunin pois Suomesta ja sitten ihmettelevät, kun ei ole muurareita, ompelijoita, raksamiehiä, kivityöntekijöitä omasta takaa. Sillälailla.
Kiinalaista ruisleipää
Suomi the end
6298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tuodaan maahamme ulkoa.
Voimme lakkauttaa maataloustuet.
Kuluttajasta se on kiinni mitä kaupan hyllyllä on.
Haukkukoon valinnan tekeviä kuluttajia.
Lueppa viestini tarkemmin.
Pomoja ohjaa kyllä hinta. Mutta jos kukaan ei osta mitään siellä tuotettua, niin miksi pomot sinne mitään ohjaisi?
Jos suomalainen tuote olisi hinta/laatusuhteeltaan ylivoimainen, kuluttajat ostaisivat lähes pelkästään suomalaista. Näin ei tietenkään ole.
Kiinassa on niin paljon työttömyyttä köyhän maaseutuväestön keskuudessa että he, ilman juuri mitään sosiaaliturvaa elävät ovat mielestäni oikeutettuja työhön ihan niin kuin suomalaisetkin.
Suomi elää yhä osaksi viennistä. Olisi katastrofi Suomelle, jos ketään ei ostaisi suomalaisia tuotteita sen takia että kaikki suosisivat kotimaisia vaikka ulkomaalainen tuote olisikin hinta/laatusuhteeltaan paljon parempi.