Palkitaanko Fortumin ryöstön siunannut Mönkäre nyt todellakin näin röyhkeästi ja näin avoimesti?
Elämme todella vaarallisia aikoja, jossa tunnusomaista on julkisten pääomien ryöstö ja lisääntyvä yksilöihin kohdistuva rikollinen mielivalta.
Elämme todella vaarallisia aikoja, jossa tunnusomaista on julkisten pääomien ryöstö ja lisääntyvä yksilöihin kohdistuva rikollinen mielivalta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sulle , mulle , sulle ,mulle !!!
No niin, onhan se korkea aika pistää Ray:n rahat oikeaan paikkaan, eihän se kansanterveystyö ole mitään hyödyttänyt, raihanaasia ja köyhiä riittää edelleen ja olot kurjistuu, vaikka kuinka rahaa sinne hassataan, aivan turhaa touhua.
Sijoitellaan veikkaus ja arpajais poteista tästäedespäin rahat sinne missä ne parhaiten tuottavat, luodaan kannattava optiojärjestelmä raha-automaattiyhdistykseenkin, sillä jos jollakin saadaan isommatkin herrat iltapuhteille,miettimään kuinka suurimmat potit kerätään tilinpäätöksessä,onhan se nyt sentään todellista työtäkin! Samalla kaavalla vaan Sinikka kun fortumissa, johan rupes stockmannilla kassa kilisemään ja kulutus hienosti parometreissäkin lisääntyy nyt kun suunnataan rahavirrat oikein ja varallisuuskaan ole verollepantavaa. Mitä ne nyt köyhät ostais? Lähikaupasta korkeintaan tarjouksesta leipää ja silakoita, eihän sillä nyt kansantaloudellisesti ole mitään merkitystä, kulutusta höh! Leipäjonot ovat köyhiä varten ja jonot olisi parasta pitää vielä vähän syrjemmissä paikoissa etteivät olisi
kunniallisten ansaitsevien silmissä.
Isompi paha olisi ollut jos Mönkäre olisi valittu Ilmarisen toimitusjohtajaksi. Noihin vakuutusyhtiöhin virtaa jatkuvasti STM:n väkeä palkkiovirkoihin. Eihän se ole korruptiota, eihän, vaikka STM valvookin vakuuusyhtiöitä. Valvonnan laatu nähdään kansaneläkkeen pohjaosan leikkauksessakin, jossa eläkevakuutusyhtiöt Ilmarinen etunenässä kaappasi yhteensovitusvähennyksellä etuuden itsellen. Tuotto yli 100 miljoonaa euroa vuodessa. Laittomasti, niin kuin Hyssälä eduskunnalle vahvisti.
Observer,south. Olet aivan oikeassa, meillä Suomessa Fortumin kaltaiset ryöstöt hyväksyy hallitustaso, ja laillistetaan sillä, että maan ylin laillisuudenvalvoja ei ota kantaa asiaan lainkaan. Eikä ole myöntyväinen siihen että joku instanssi ryhtyisi TUTKIMAAN PÄÄTÖSTEN "TODELLISTA" LAILLISUUTTA, ja saattamaan jonkun oikeusasteen tutkittavaksi.
Kansan vaatima oikeudellinen tutkimuspyyntö ei yllä maan hallituksen ja eduskunnan tekojen tutkimuksen aikaansaamiseen. Sillä korppi ei noki toisen korpin silmää.
Ja kun RIKOKSEEN reagoidaan, niin se on jo ehtinyt vanhentua. Taas levitellään käsiä ja sanotaan, että "ei voi mitään".
---> täysin laskelmoitu juttu.
Enteet ovat kuin sisällissodan aikoina.