Olette vastustajat viljelleet tiettyjä tunnusmerkkejä siitä miten VM-firmojen loppu alkaa häämöttää. Onko tämä ensimmäinen niistä MOVEn kohdalla?
" Provisioiden maksu vko 42
Postittanut Johanna
Viikon 42 provisiot maksetaan poikkeuksellisesti vasta keskiviikkona 9.11. teknisten ongelmien takia. Pahoittelemme häiriötä."
...muutin tekstiä hieman, koska uutisten copy/pastettamien extranetistä forumeille on kiellettyä... ;)
" Provisioiden maksu vko 42
Postittanut Johanna
Viikon 42 provisiot maksetaan poikkeuksellisesti vasta keskiviikkona 9.11. teknisten ongelmien takia. Pahoittelemme häiriötä."
...muutin tekstiä hieman, koska uutisten copy/pastettamien extranetistä forumeille on kiellettyä... ;)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tämä on yksi merkki siitä että, yhtiö ei enää halua maksaa provisioita. Pyramidiyhtiöiden toimintatavat ovat tällaisia. Provisioiden jäädyttäminen johtuu pelkästää siitä, että jäädyttäminen on liiketaloudellisesti kannattavaa. Jäädytys tietenkin lamauttaa verkoston, mutta kun verkosto on jo lopettanut kasvun ja viimeiset tiedossa olevat aktivointiostokset on tehty, niin jäädytys ei aiheuta tulojen menetystä yhtiölle. Päin vastoin. Nyt yhtiö voi pitää edustajille tarkoitetut rahat.
Olisin luullut, että Move ilmottaisi "teknisten" ongelmien sijaan syyksi jotain parempaa. Ehkäpä muita syitä keksitään lisää, kun palkkioiden jäädytys jatkuu ja jatkuu. Yksi mainio syy voisi olla, että "palkkioiden jäädytyksellä halutaan varmistaa, että edustaja ei missään tapauksessa joudu vaikeuksiin viranomaisten kanssa". Tätä tekosyytä ei ehkä voida vielä käyttää, koska se tietää sitä, että palkkioita ei saada ulos pitkään aikaan ja tällaista viestiä ei vielä haluta antaa.
Mitä tapahtuu seuraavaksi?
Tässä vaiheessa voidaan vielä palkkiojärjestelmää muuttaa taannehtivasti esimerkiksi niin, että alle 100 euron palkkioita ei makseta. Tällöin vain tärkeät suuret kalat saavat omansa pois ja muita huijataan.
Saattohoito?
Yhtiölle saatetaan alkaa tehdä myös saattohoitoa. Tämä tarkoittaa sitä, että mitään uudistuksia ei koskaan tehdä, vaikka niistä puhutaan. Toimintaa jatketaan myymällä sitä mitä on vielä myytävänä, mutta kaikki yhtiön kulut leikataan minimiin. Näin voidaan toimia parikin vuotta johdon jo järjestellessä uusia kuvioita.
Tämä esimerkki on täyttä totta ja uskon myös että Move näin toimii juuri nyt.
" Tämä on yksi merkki siitä että, yhtiö ei enää halua maksaa provisioita."
...ja sieltähän näitä hyväksi todettuja vastustajaputkiaivojen esittämiä perusteluja taas tuli, kun vähän antoi pikkusormea!
Kysehän oli siis vain yhden päivän viivästymisestä palkkioiden maksusta. 9.11. nuo palkkiot oli jo maksettu! HAH HAA!
"Tämä tarkoittaa sitä, että mitään uudistuksia ei koskaan tehdä, vaikka niistä puhutaan."
...ja lisää mahtavia päätelmiä tulee.
Move on saanut uudistuksina viime kuukauden aikan mm. moveplaza-esittelysivuston, GoHome ja GoMobile palvelut, MOVE Vitamiinit ja MOVESTOREENkin on tullut yksi hittituote lisää: Outox-krapulajuoma.
Ai ei tehdä uudistuksia...?
Olette te vain kertakaikkiaan väittämienne kanssa hauskoja... =D
olet sinä sitten yksi pelle! Oikeastiko sinä saat palkkaa vain ja ainoastaan täällä päivystämisestä?
Mars mars soittamaan ihmisiä lyhkäreille!!
Moven isot kihot voivat sanoa jossain vaiheessa myös näin:
"Emme pysty maksamaan provisioita juuri nyt, koska viranomaiset ovat ottaneet vakuustakavarikkoon varojamme, vaikka toimintamme on täysin laillista. Teemme kaikkemme, että te hyvät jäsenet saatte rahanne mahdollisimman nopeasti. Te voitte auttaa meitä siinä olemalla entistäkin aktiivisempia työssänne."
Näin he haluaisivat viestittää, että syy ei ole heidän vaan viranomaisten. Jäsenet alkaisivat sättimään viranomaisia. Lisäksi he säälisivät Moven johtoa.
Ja mitaan ette voi...
et ole vieläkään kertonut minulle miksi ostaisin movesta kalliimmalla.hitti tuotteesikin ,outox erikois tarjouksessa maksaa 3 e pullo,kun senkin saa esim.makuunista 2e.Kerro nyt se syy miksi joku maksaisi ylihintaa vain sen takia että saa käyttää vammaisia moven sivuja?
Mistä makuunista muka outoxia saa 2e/pullo? Taisit puhua paskaa. K-supermarketeissa tuon hinta näyttää olevan yli 4e.
Ostat MOVEsta yksinkertaisesti sen takia että sieltä saat kaikki HALVAT palvelut samalla kertaa, ja toinen syy miksi edustaja sinut sinne houkuttelee, on se että hän saa siitä mukavan provision. Ei siinä sen kummempia syitä tarvita.
Mitä jos hankkisit oikeasti oikean työpaikan ja elämän?
Toi sun spedeily on jo melkoisen säälittävää, hyvin sut ainakin on aivopesty.
Mut eikö mivelta tilattaessa tule myös postikulut päälle niille juomille?
niin siis movelta :) varmaanki tarkotit
"Move on saanut uudistuksina viime kuukauden aikan mm. moveplaza-esittelysivuston, GoHome ja GoMobile palvelut, MOVE Vitamiinit ja MOVESTOREENkin on tullut yksi hittituote lisää: Outox-krapulajuoma.
Ai ei tehdä uudistuksia...? "
Vai, että nuo kaikki ovat tulleet viime kuukauden aikana? Kyllähän noita on (outoxia lukuunottamatta) hehkutettu jo pitkän aikaa.
Ja toi sun esimerkki Movestoren kasvusta on kyllä aika vitsi... jee, Outoxia saa nyt 3€ pullo ku ostat korillisen järkyttävillä, painon mukaan tulevilla postikuluilla.
Ja OIKEASTI toi "kauppa" on ihan h***etin kallis hinta-/laatusuhteeltaan, kaiken lisäksi se tarjonta ei todellakaan ole merkittävästi kasvanut sen jälkeen ku se avattiin. Plasmat meni ja outoxia tuli tilalle, varmaan niitä ghettolenkkareitakaan ei enää saisi sieltä? Ostetaan vaan joku yksittäinen "hittituote" varastoon jostain halvalla ja myydään movelaisille pois, kun juomat loppuu niin anustappeja puoleen hintaan...
Ei \o/sus!!
Jos nyt itse olisin Movettaja varmaan olisin tekemässä rahaa ja sitten näyttäisin todisteen niistä rahoista, mutta ei taida onnistua? kyllä vastustajat hiljenisivät, jos teistä joku edes tulonsa pystyisi todistamaan...
tähän keskustelupalstallekko copy/pastetan tiedot tiliotteesta vai?
Laitat nettiin näytille palkkakuitin tai vastaavan...