Bushin suosio on ennätysalhaalla. Enää alle kolmasosa amerikkalaisista pitää häntä rehellisenä. Siinäkin valossa on aika huvittavaa ja outoa, että meillä täällä kotosuomessa on vielä ihmisiä, jotka puolustavat Bushia ja hänen ulkopolitiikkaansa. Tilanne muistuttaa kovasti niitä aikoja, kun Neuvostoliitto oli voimissaan ja maan omat kansalaiset eivät enää luottaneet johtajiinsa, mutta taistolaiset Suomessa uskoivat sitäkin enemmän NL:n propagandaan. Niin näyttää olevan nytkin, Suomen uudet "taistolaiset"=usanistit, uskovat USA:n propagandaan enemmän kuin amerikkalaiset itse.
http://www.iltalehti.fi/2005/11/10/200511103714172_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/2005/11/10/200511103714172_uu.shtml
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tosi upea oivallus J.R! Todellakin varmasti oli niin, että 70 -luvulla kun taistolaiset uskoivat meillä sokeasti Neuvostoihmeeseen ja järjestelmään, ei neukkulassa siihen uskonut enää juuri kukaan.
Samapa onkin USA:n ja Bushin suhteen. Palstalla riehuu usanisteja, jotka ovat yhtä fanaattisia ja sokeita kuin taistolaiset aikanaan, uskovat samoin sokeasti USA:n ja Bushin propagandaan, samaan aikaan kun amerikkalaisista ei siihen enää usko kuin murto-osa, suurimman osan kansasta huomattuaan presidenttinsä valehtelijaksi, joka jymäytti heitä propagandallaan! Näin nämä usanistit täällä tekevät itsensä täysiksi pelleiksi.