Herpes-helvetti!

rakkulamies

Sairastuin näkyvään sukup.herpekseen n. 8v sitten. Aluksi rakkuloita nousi harvakseltaan, mutta viime vuodet todella äkäisenä, ja uusii viikon-kahden välein, ellen syö täysimääräisestio estolääkettä. Lääkkeet ovat kalliita, ja käyttöohjeissa on mainittu mm. maksavaurion riskistä niitä syötäessä. Jos taas en niitä syö, alkaa aluksi ihon tuntoaistin yliherkkyys, kivut, kuumeen tapainen inhottava huono olo ja sitten rakkulat, jotka kestää liki viikon parantua. Ja kun ne ovat päällä, ei voi ajatella sp-hommia edes kondomin kera, koska rakkulat rikkoutuessaan repivät vielä lisää vehkeen ihoa hajalle.

Tää on kirous, en muuta sano. Ja sain sen luultavimmin ex-vaimolta, ei puhunut koskaan siitä mitään ennen kuin sain tartunnan.

Miten muut olette taudin kanssa jaksaneet? Tuntuu, että tämä oireilu invalidisoi aika tavalla; esimerkiksi työteho ja -halu laskevat eikä liikuntaharrastuksiakaan viitsi suorittaa oireiden aikana.

9

2338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepäs se

      joku kirjottanu tuolla homeopatia palstalla et ois jotai lääkettä toho herpekseen. Oletkos kokeillu

    • #veteraani"

      Onpas sinulla tosi äkäinen versio herpeksestä.
      Itse olen kai tämän alan "veteraani" koska minulla herpas todettiin jo ennen kuin herpestä edes oikeastaan olikaan.
      Minulla on herpes ollut n. 30 vuotta ja kohtuullisen hyvin olen sen kanssa toimeen tullut.
      Tai ainakin tähän saakka, koska vastikään kuulin, että oireettomanakin voi tartuttaa muita ja se uutta tietoa minulle. Olen voinut elämäni aikana tartuttaa
      useita naisia, väärän luulon vuoksi.
      Itse tauti tulee minulle, lievänä silloinkin, siinä 3-5 kertaa vuodessa ja oireet kestävät vain 2-4 päivää. Kunnon rakkuloita ei ole tullut vuosiin, sillä kutinan alkaessa sivelen jotain herpesvoidetta tai jopa hydrokortisoonia punoittavalle alueelle.
      Älä sinä missään nimessä lopeta liikuntaa oireiden aikana, koska hyvä yleiskunto on tärkeää myös sinun hoitosi kannalta. Olet varmaan huomannut, että jos ajattelet paljon tautia ja mietit sitä, se tulee vielä helpommin.
      Syö nyt kuitenkin lääkkeesi kunnolla, ja pidä niissä sitten taukoa välillä.
      Elämäsi ei nyt herkkua ole, mutta koeta tsempata

    • http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001093&posting=22000000006065380

      Mulla vasta kerran oireillut elokuun alussa. Varmuuden vuoksi selvitin heti kaikki mahdolliset avut...Ostin luontaistuotekaupasta RED MARINE ALGAE-tabletteja. 90 tablettia maksaa 37 euroa, ja olen syönyt yhden päivässä. Syön myös päivittäin yhden sinkki ja b-vitamiini tabletin.

      Jos puhkeaa uudelleen, niin kokeilen kiinalaista valkosipulia.

      Lääketiedettä ei kannata aina pitää ainoana vaihtoehtona, homeopatia-juttu varmasti kannattaa testata.

      Terveydenhoitajaopiskelija

    • parantunut

      Minulle tarttui samanlainen herpes jo yli kymmenen vuotta sitten. Se uusiutui vähintään joka toinen viikko. Noin viisi vuotta sitten aloin käyttää estolääkettä. Käytin sitä kolme vuotta välillä lopettaen, mutta herpes tuli heti uudelleen.
      Pari vuotta sitten aloitin valkosipulihoidon ja aloin syödä b-vitamiinia ja sinkkiä normaali päiväannokset. Nyt estolääkettä en tarvitse ollenkaan ja esim. tänä vuonna on herpes esiintynyt vain kerran ja silloinkin lievänä !!

      • siis..?

        Mitä tarkoittaa valkosipulihoito?
        Syötkö vaan paljon valkosipulia vai mikä se juju on?


      • syödä
        siis..? kirjoitti:

        Mitä tarkoittaa valkosipulihoito?
        Syötkö vaan paljon valkosipulia vai mikä se juju on?

        Kun tunnet, että herpes tulee, niin puolita valkosipulin kynsi ja purista nestettä siihen paikkaan mihin rakkulat ilmestyvät. Tee tämä toimenpide 4-5 kertaa vuorokaudessa muutaman päivän ajan. Tämä hoito ei tietenkään paranna juuri tätä herpes tulehdusta, mutta se tappaa hyvin tätä virusta ja estää uusien esiintymisien tulon. Minulla ainakin herpeksen uusiutumiset alkoivat harveta heti. Käytin tätä menetelmää aina kun herpes uusiutui ja muutaman hoitokuurin jälkeen olen nyt siinä tilanteessa, ettei se näytä tulevan ollenkaan. (tänä vuonna vain yhden kerran !).
        Ps. Valkosipulin nestettä täytyy hivellä kunnolla siihen herpeksen kohtaan. Kokemuksesta voin sanoa, että olet onnistunut silloin hyvin kun maku tuntuu suussa asti,,,vaikke et sitä laitakkaan suuhun.
        Näitä valkosipulihoitoja käsiteltiin muutama vuosi sitten näillä palstoilla paljon ja en ole kyllä ainoa, joka on saanut siitä hyviä tuloksia.

        Siitä vaan puristelemaan,,,ja paranemaan !


      • syödä kirjoitti:

        Kun tunnet, että herpes tulee, niin puolita valkosipulin kynsi ja purista nestettä siihen paikkaan mihin rakkulat ilmestyvät. Tee tämä toimenpide 4-5 kertaa vuorokaudessa muutaman päivän ajan. Tämä hoito ei tietenkään paranna juuri tätä herpes tulehdusta, mutta se tappaa hyvin tätä virusta ja estää uusien esiintymisien tulon. Minulla ainakin herpeksen uusiutumiset alkoivat harveta heti. Käytin tätä menetelmää aina kun herpes uusiutui ja muutaman hoitokuurin jälkeen olen nyt siinä tilanteessa, ettei se näytä tulevan ollenkaan. (tänä vuonna vain yhden kerran !).
        Ps. Valkosipulin nestettä täytyy hivellä kunnolla siihen herpeksen kohtaan. Kokemuksesta voin sanoa, että olet onnistunut silloin hyvin kun maku tuntuu suussa asti,,,vaikke et sitä laitakkaan suuhun.
        Näitä valkosipulihoitoja käsiteltiin muutama vuosi sitten näillä palstoilla paljon ja en ole kyllä ainoa, joka on saanut siitä hyviä tuloksia.

        Siitä vaan puristelemaan,,,ja paranemaan !

        Hej, haluaisin vielä mainostaa, että kiinalainen valkosipuli on se jota kannattaa käyttää koska se on vahvempaa.


    • Iso-H

      Herpes saatu myös exältä...kaikki menny ok, viimeksi oireita oli maaliskuussa. Nyt oireet ovat tulleet ensimmäisen kerran vakavampina:maanantaina tulee 3 viikkoa siitä kun oireet alkoivat. Ja aina kun edelliset rakkulat alkavat parantua, tulee uusia. Torstaina hain ensimmäisen kerran lääkkeet;ei tunnu olevan apua:-(

      Näin sitkeänä ei tauti ole aiemmin ollut. Onneksi avo-puolisolta liikenee ymmärtämystä:-)

      Varsin aktiivinen seksuaali-elämämme kärsii tästä kyllä harmittavan paljon; ja koen itse olevani syyllinen. Inhottavaa...

      Yhtäkaikki;harmillinen tauti, ärsytystä lisää vielä tuo, että tauti on saatu vaki-suhteen aikana...kun voisi edes syyttää itseään...jälleen kerran terveiset exälle:-(
      Olisit antanut vaikka klamydian...että juuri herpes??

      • Uskoako todeksi?

        On myös kokemuksia ko viruksen aiheuttamasta piinasta. Kunnes löysin vahingossa ratkaisun asiaan. Hoidatin muita vaivojani akupunktiolla ja Colon Tonic -nimisellä puhdistuskuurilla. Samassa huomasin, kuinka tuon kuurin aikana kutisi niin mahdottomasti aina alapäässä, mutta sitten kumminkin helpotti aina n. viikko pari kuurin jälkeen. Parin vuoden akupunktiohoidon ja Colon Tonic-kuurien käytön jälkeen voin huomattavasti paremmin. Eihän se virus tietenkään minnekään ole kadonnut, mutta kutina-alue on pienentynyt niin, että asiasta ei ole käytännössä mitään haittaa. Lueskelin kiinalaista lääketiedettä ja epäilen, että lima olisi aiheuttanut alapään oireet, koska sellaista keltaista möhnää on irronnut myös keuhkoista tosi paljon. Ja muuten aina sen Colon Tonis-kuurin aikana tai heti jälkeen on iskenyt räkätauti. Liittynee samaan asiaan.

        kannattaa kokeilla näitä juttuja. Tiedä häntä, vaikka tehoaisi sullekin?

        Voimia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      3584
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1713
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1621
    4. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      33
      1540
    5. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1449
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1404
    7. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      161
      1322
    8. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1273
    9. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      124
      1079
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      995
    Aihe