Käännettävä vetokoukku

Kaverillani on autossa käännettävä vetokoukku, eli semmonen malli jonka saa käännettyä auton alle. On myös malleja joista vetokoukun voi kokonaan irrottaa. Mietin vaan että mitä ihmeen hyötyä tästä kellekään on? Kertokaa edes yksi hyvä syy. Miksi suotta liata kädet, irrottaa ja laittaa koukku aina takaisin. Ja yhden talven jälkeen mekanismi on varmaan sen verran jumissa ettei enää kunnolla irtoa. Vetokoukku on minusta kätevä parkkipaikoilla niin ei kukaan kolhi autoa takaapäin. Pienissä peräänajoissakin se suojaa autoa.Eikä se nyt ulkonäköäkään minusta pahenna. Jos jollain on jokin järkevä selitys miksi irrottaa peräkoukku niin kerropa ihmeessä.
145270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kaupungissa on ahdasta ja 20 cm on paljon ahtaassa ruudussa

Äänestä

perään ajo voi tuoda isomman remontin siihen koukulliseen autoon, kun vääntyy muutakin, kuin puskuri. Siksi ne on tehty semmoisiksi, että ei tarvi sen vuoksi koria venyttää

Äänestä
  • Päin vastoin, sanottiin perään ajon jälkeet että jos ei ollu koukkua olisi kosla nenny lunastukseen. Koukku suojasi, eikä tarvinnu uusia kun törmäyssuoja sekä puskurin pinta muovinen+ maalaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Päin vastoin, sanottiin perään ajon jälkeet että jos ei ollu koukkua olisi kosla nenny lunastukseen. Koukku suojasi, eikä tarvinnu uusia kun törmäyssuoja sekä puskurin pinta muovinen+ maalaus.

    Kakkaperse

    Äänestä

Oon iltasin parkkipaikoilta kääntänyt niitä irrotettavia jo yli viiskymmentä, tosin suurin osa niistä on samanlaisia....

Äänestä

Minulla on ollut vuosia autoissani irroitettava koukku.Mielestäni henkilöautoon sopii irroitettava koukku ulkonäkö syistä paremmin. Työautoihin kiinteä.Irrottaminen ja kiinnitys käy muutamassa sekunnissa.Olen öljynnyt kiinnitys pinnat ja ne on säilynyt aivan kirkkaina.Lisäksi suola ei ruostuta itse pallo päätä talvella.Tietysti jos koukun tarve on jatkuvaa ei irrotettavalla koukulla ole merkitystä.

Äänestä

ja miksi sitä pitäämään js sille ei ole tarvetta...
kolarissa taas tulee enemmän vauriota varsinkin turvapalkilla olevalla puskurilla kun se vekkaa koukun verran keskeltä sisään ja sivuilta vastaavasti ulospäin...niin eihän tuotakaan tiedä jos ei niitä korjaile..olikohan ranskassa tai jossain itävallassa kielletty kiinteät koukut juuri tuon takia

Äänestä
  • Itse kiertelin monia autovaraosaliikkeitä ja löysin ainoan hyväksyttävän näköisen mallin Passattiini (2004) Bosalin valikoimasta. Kaikki kovilit ja muut ovat liian ruosteherkkiä ja kahden vuoden päästä kamalan näköisiä.

    Äänestä

Uusimmista autoista kokonaan?!

Kun vetokoukullinen peruuttaa nokkaani, vakuutusyhtiö ei pääse halvalla.
Kun minun automaattini liukui HITAASTI edessäolevan vetokoukkuun, meni rekisterikilpeni ruttuun.

Taas kun liukui vetokoukuttoman takapäähän, taipui sen rekisterikilpi vähän. MUTTA: Edessä olevan naiskuski kehitti seuraavan tarinan: ½h kuluttua törmäyksestä sain niskakipuja, joihin lääkäri määräsi 'pääntuen'. Ja sairaslomaa. Eli yritti panna tämmöiset minun (vakuutukseni) piikkiin.

Vakuutuspetoksia on näköjään monenlaisia. Vakuutustarkastaja sai naisen raiteilleen ja syyttely tekstareilla loppui siihen.

Yhteenveto: Kunnon puskurit takaisin, jollaiset minulla oli ratakiskon järeysluokkaa eka autossani vm. 1937! Niitä tarvittiin!

Äänestä
  • Puskurit eivät nykyään ole muuta kuin korjaamoiden rahasampo. Munankuoren vahvuinen kuttaperkkarämmäle hajoaa tuhannen p:n päreiksi kun sitä vähänkin kolhaisee. Ja se sitten maksaa! Ennen wanhaan puskurit suojasivat autoa pikkukolhuilta. Minäkin lipsahdin kerran v.1975 aamuliukkailla lepikkoon Datsun luupääfarkulla. Ranteenvahvuiset puut menivät poikki, mutta autoon ei tullut muuta vammaa kuin hieman sotkuinen etupuskuri. Korjattiin pyyhkimällä rätillä. Nykyautohan olisi ilmeisesti mennyt lunastukseen.

    Toinen merkillinen juttu on roiskeläppien puuttuminen. Ne estäisivät varsin tehokkaasti kumin uriin tarttuneiden kivien lentämisen niin ylös, että takanatulijan tuulilasi hajoaa. Ulkonäkökysymykset ovat siis painavampia syitä kuin tarkoituksenmukaisuus. Minä viis veisaan ulkonäkötekijöistä, minähän istun autoni sisällä enkä niitä näe.

    Äänestä

kiinteä koukku tulee rekisterikilven eteen. näinhän ei saa lain mukaan olla. mutta moniko siitä välittää on eri asia.

Äänestä
  • Oletkos nähnyt fillaritelinettä, joka auton takana ja osittain vetokoukussa. Sehän peittää helposti koko rekisterikilven ja aivan laillisesti!

    Äänestä

  • Rekkari piilossa kirjoitti:

    Oletkos nähnyt fillaritelinettä, joka auton takana ja osittain vetokoukussa. Sehän peittää helposti koko rekisterikilven ja aivan laillisesti!

    onkohan laki muuttunut?

    Äänestä

  • Rekkari piilossa kirjoitti:

    Oletkos nähnyt fillaritelinettä, joka auton takana ja osittain vetokoukussa. Sehän peittää helposti koko rekisterikilven ja aivan laillisesti!

    "Oletkos nähnyt fillaritelinettä, joka auton takana ja osittain vetokoukussa. Sehän peittää helposti koko rekisterikilven ja aivan laillisesti!"

    - vaan, kun tässä ei ole mitään laillista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummastuttaa kirjoitti:

Kaverillani on autossa käännettävä vetokoukku, eli semmonen malli jonka saa käännettyä auton alle. On myös malleja joista vetokoukun voi kokonaan irrottaa. Mietin vaan että mitä ihmeen hyötyä tästä kellekään on? Kertokaa edes yksi hyvä syy. Miksi suotta liata kädet, irrottaa ja laittaa koukku aina takaisin. Ja yhden talven jälkeen mekanismi on varmaan sen verran jumissa ettei enää kunnolla irtoa. Vetokoukku on minusta kätevä parkkipaikoilla niin ei kukaan kolhi autoa takaapäin. Pienissä peräänajoissakin se suojaa autoa.Eikä se nyt ulkonäköäkään minusta pahenna. Jos jollain on jokin järkevä selitys miksi irrottaa peräkoukku niin kerropa ihmeessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu