outoa miten nopeasti sitä voikaan tuntea itsensä turvattomaksi.
ihan äsken kuusi minuuttia sitten, kuuntelin uutisia ja olen tottunut päivittelemään sitä miten suuria suomen ongelmat ovat.
nyt kuulin että maapallolle uhkaa pudota asteroidi. siis sellainen kahden kilometrin kokoinen möhkäle joka ei varmaankaan liikaa hyvää tuo tullessaan.
mitä jos se putoaa? mitä jos ei?
jos se putoaa se tulee tänne 2.2.2019 miten tiedemiehet ovat voineet laskea mahdollisen putoamispäivän mutteivät sitä että tuleeko se tänne vaiko ei?
vähänkö sitä nyt pientä ihmistä pelottaa.
toivottavasti varmaa tietoa saadaan pian.
ihan äsken kuusi minuuttia sitten, kuuntelin uutisia ja olen tottunut päivittelemään sitä miten suuria suomen ongelmat ovat.
nyt kuulin että maapallolle uhkaa pudota asteroidi. siis sellainen kahden kilometrin kokoinen möhkäle joka ei varmaankaan liikaa hyvää tuo tullessaan.
mitä jos se putoaa? mitä jos ei?
jos se putoaa se tulee tänne 2.2.2019 miten tiedemiehet ovat voineet laskea mahdollisen putoamispäivän mutteivät sitä että tuleeko se tänne vaiko ei?
vähänkö sitä nyt pientä ihmistä pelottaa.
toivottavasti varmaa tietoa saadaan pian.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Olinkohan "aikaani edellä" :-), kun kirjoitin uskontoaiheisille keskustelupalstoille "raamattu" ja "uskonto" seuraavan tekstin jo 26.06.2002:
Tähtitieteilijät tuntevat kymmeniä asteroideja, joiden radat kulkevat pelottavan läheltä Maapalloa. Voisiko joku niistä kivenjärkäleistä joskus törmätä Maapalloon? Sadan metrin kokoinen kivenmurikka aikaansaisi todennäköisesti melkein täydellisen tuhon. Elämä maan päällä olisi vaarassa. Mitä arvelet, sallisiko Maapallon Tekijä elämän tuhoutuvan kauniin planeetan pinnalta? Estäisikö Luoja Maapallon tuhon? Mitä Maapallon Tekijällä oli mielessään, kun hän loi planeetta maan? Psalmi 104:5 sanoo Luojasta: "Sinä perustit maan lujasti paikoilleen, horjumatta se pysyy ajasta aikaan." Jesaja kirjoitti kirjansa 45. luvun jakeessa 18 seuraavaa: "Jumala ... valmisti maan, ... ei luonut sitä tyhjäksi vaan teki sen asumista varten." Kuinka kauan maa olisi asuttu? Psalmi 37:29 vastaa: "Vanhurskaat perivät maan ja asuvat siinä aina." Mutta mitäpä, jos ihmiskunta on niin tyhmä, että se yrittää tuhota maan esimerkiksi ydinaseillaan, miten siinä tapauksessa kävisi? Ei hätää, vaikka ihmiskunta haluaisikin tuhota maan, tulee aika jolloin Jumalan "On aika tuhota ne, jotka tuhoavat maata." (Ilmestyskirja 11:18). Luojalla on varmasti voimaa suojella Maapalloa, onhan Hän luonut koko maailmankaikkeuden. Niin, että ei hätää ... Vai mitä mieltä olet?
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
Jos nyt jotain tapahtuisi.. Tai siis näyttäisi yhä todennäköisemmältä, että tulisi tapahtumaan, niin kumpi olisi hauskempaa; istua pimeässä rukoilemassa, että jotain tapahtuisi - vai mennä ja kehittää järjestelmä jolla torjua moisen asteroidin uhka? Sitäpaitsi jos se osuu, niin ketään ei ole osoittamassa uskovaisia sormella, että ÄHÄÄ. Vaarallista tollanen stoalaisuuteen johtava uskonto, jossa passiivoidutaan äärimmäisyyksiin eikä tehdä mitään, että asioita voisi estää.
Monet varmasti tietävät sen vitsin missä lentokoneen kapteeni ilmoittaa että moottorit hajosivat ja nyt tulee pakkolasku.. Toisella puolella matkustamossa on pappi ja toisella mekaanikko.. Kumman puoleen käännytäänkään hädän hetkellä ;)
kaksikilometrisen asteroidin törmäys on sen kokoluokan juttu, että ihmiskunnalla ei todennäköisesti ole siihen keinoja. Olen katsonut kyllä aiheeseen liittyvät elokuvat "Deep impact" ja "Armageddon", mutta ne olivat vain elokuvia. Tosin melko todentuntuisia elokuvia. Siinä suuret sankarit pelastivat urheudellaan maapallon. Pienen planeetan räjäyttäminen ydinaseilla ei kuitenkaan todellisuudessa ole mikään pikku juttu. Nimittäin ihmiselle.
Kirjoitukseni POINTTI oli se, että Jumala luojana huolehtii maapallosta (suuressa mittakaavassa). Hän on sen taitavasti luonut eikä salli sen tuhoutuvan, koska hänen tarkoituksensa oli, että ihmiset eläisivät täällä Pallon päällä onnellisina jopa ikuisesti. Ihmisen vastuuna on huolehtia maapallosta ja kaikesta elollisesta hyvin (mitä se ei todellakaan nykyisin tee: saastutetaan surutta ilma, vesi ja maaperä, hukataan otsonikerros ja varustetaan armeijat ydinaseilla ydinkatastrofin aikaansaamisekti). EIKÖ MIELESTÄSI MAAPALLOSTA HUOLEHTIMINEN OLE TOIMINTAA? Ei raamattuun uskovan ihmisen todellakaan ole aihetta vain "ISTUA PIMEÄSSÄ JA RUKOILLA", kuten mainitsit. Siinä olet aivan oikeassa.
Vastauksia muihin syvällisiin kysymyksiin suoraan raamatusta ilman mitään tulkintoja:
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
On se asteroidin tuhoaminen suhteellisen pieni juttu. Jos ihminen ryhmänä päättää ryhtyä johonkin, se kyllä onnistuu siinä. Hyvänä esimerkkinä vaikkapa kuulennot, ydinpommit, geenitekniikka ym. Jos jostain syystä haluaisimme tuhota kuun niin pystyisimme kyllä siihenkin. Ihminen osaa toisaalta myös tuhota kerralla kuusi miljoonaa kappaletta lajitovereitaan.
Eikös joku aikoja sitten sanonut, että raamattua ei voi lukea ilman tulkintaa? Raamattuhan on teksteineen yhtä monipuolinen ennustus/ohje/pelottelu-väline kuin Nostradamuksen sienikokeilut aikanaan..
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/elama.htm - "Ja Jumala katsoi kaikkea tekemäänsä, ja kaikki oli hyvää.".. Miten Jumala määritteli hyvän luodessaan samalla pahan? Onko pahaa ilman hyvää? Onko paha todellisuudessa osa hyvää? Välttämätön paha?
Raamattu on siitä huono, että se ei vastaa kovinkaan moneen oleelliseen kysymykseen, vaan jättää liiankin paljon tulkinnan varaan. Tästä taasen aiheutuu se, että jokainen käyttää uskontoa omien poliittisten etujensa ajamiseen.
"Sinä perustit maan lujasti paikoilleen, horjumatta se pysyy ajasta aikaan."
Eivät tainneet parituhatta sitten vuotta ihmiset tietää, että aurinkokunnassa ja maailmankaikkeudessa kaikki on liikkuvassa liikkessä. Me pyörimme ympyrää, kierrämme aurinkoa, joka on pyörivässä galaksissa jne.. Millainenkohan olisi raamatun 2002 painos, joka olisi kirjoitettu uudelleen vastaamaan nykyisiä tieteellisiä käsityksiämme? Darvinismi ainakin valtaisi alaa aikalailla, mutta kyllä senkin pystyisi Jumalan Työnä selittämään... Huomaa, "selittämään".
Mutta kuten aina, kaikkea saa selittää omaan maailmankatsomukseen kuuluvalla tavallaan!
Kiitos vastauksestasi ja palautteestasi. Hyviä ajatuksia ja kysymyksiä. Vastaan niihin myöhemmin, mutta nyt menen nukkumaan. Väsymys on luonnonlaki. Sitä lakia ei voi (eikä kannata) rikkoa.
Palataan asiaan!
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
Otit mielenkiintoisesti esille ihmisen kyvyn tehdä kaikkea suurta: Ydinpommit, kuun tuhoaminen, kuuden miljoonan ihmisen tuhoaminen. Niinpä. Sitä lajia toimintaa ihminen on historiansa aikana osannut. Tappaa. Tuhota. Jne. No se siitä.
Kysyit, miten Jumala määritteli hyvän LUODESSAAN PAHAN? Huomaa: Jumala EI luonut pahaa. Hän loi pelkästään hyvää. Kaikki maapallolla oli aluksi hyvää. Ensimmäiset ihmisetkin olivat täydellisiä ja olisivat voineet tehdä pelkästään hyvää, jos olisivat halunneet. JUMALA OLI ANTANUT HEILLE VAPAAN TAHDON. Muuten he olisivat olleet "robotteja", olisivat tehneet kaiken ennalta ohjelmoinnin mukaan. Vapaan tahdon ansiosta Adam ja Eeva voivat itse päättää, haluavatko olla "Jumalan kavereita" vai kapinoida häntä vastaan. He valitsivat valitettavasti väärin. Samoin raamatun mukaan suuri henkipersoona, joka oli alunperin luotu hyväksi, valitsi pahan, ja teki itsestään Saatanan. (Lue 1. Mooseksen kirjan 3. luku kokonaan, jos kiinnostaa).
Aikanaan hyvän ja pahan lopullinen kohtalo selviää. Jos kiinnostaa, lue Ilmestyksen 20. luku. Jos ei kiinnosta, älä lue. Raamattua voi lukea ilman tulkintaa.
Väheksyit jonkin verran raamatun tieteellisyyttä, koska se on vanha kirja. Tiesitkö muuten, että raamattu jo tuhansia vuosia sitten tiesi, että maapallo on avaruudessa tyhjyydessä ja että se on pyöreä. Älä sekota katolisen kirkon propagandaa raamatun totuuteen. Keskiajalla ihminen saattoi saada kuolemantuomion, jos luki raamatusta, että maa on pyöreä, tai jos yleensäkin luki raamattua. Raamattu oli kuitenkin jo satoja vuosia ennen tiedemiehiä oikeassa maapalloa koskevissa asioissa. Miksiköhän? (no siksi, että se oli Jumalan välittämä tieto)
Jos haluat, voit tarkistaa em. tiedot raamatusta, ne löytyvät jakeista:
Job 26:7 ja Jesaja 40:22.
Selityksittä paras!
Kaikkea hyvää sinulle ja kiitos keskusteluista! Terveisin: UskoToivo.
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
Vapaa tahto on ehdottomasti paras pointti so far kristinuskossa. Siihen vapaaseen tahtoon perustuu se, että kaikkien ei tarvitse uskoa Raamatun auktoriteettiä Oikeana Ilmoituksena (eli sen totuudellisuutta).
Vieläkun kaikki kristityt muistaisivat tämän vapaan tahd.. Nojoo ;-)
Hauskaa, että syntyy edes jotain väittelyä, muutakuin tyyliin 'JUMALAA EI OLE' ja 'SAATANAAAA!!111' mitä yleensä täällä suomi24.fi:ssä on ollut..
keskustelua on aina hauska käydä. Vapaan tahdon omaavina meillä on tosiaan oikeus olla eri mieltä ja silti ymmärtää toisiamme. Keskustelun sävy on mahdollista säilyttää asiallisena, kuten viestisi osoitti. Jatka samaan tyyliin!
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
"Hän on sen taitavasti luonut eikä salli sen tuhoutuvan, koska hänen tarkoituksensa oli, että ihmiset eläisivät täällä Pallon päällä onnellisina jopa ikuisesti."
Lue raamattu uudestaan.
"Väärintekijät joutuvat tuhoon, mutta ne, jotka panevat toivonsa Herraan, saavat periä maan. Vielä hetki - ja jumalatonta ei enää ole! Sinä katsot hänen asuinpaikkaansa - se on tyhjä! Mutta nöyrät perivät maan, he saavat osaksensa onnen ja rauhan. ---- Vanhurskaat perivät maan ja asuvat siinä aina. --- Pane toivosi Herraan, kulje hänen tietään! Hän korottaa sinut, sinä saat periä maan ja nähdä jumalattomien tuhon." (Psalmi 37:9-11,29,34)
"Autuaita kärsivälliset: he perivät maan." (Matteus 5:5)
"Taivas on Herran, maan hän on antanut ihmisille." (Psalmi 115:16)
"Näin sanoo Herra, Jumala, joka loi taivaan ja muovasi ja valmisti maan, joka asetti sen perustuksilleen, ei luonut sitä tyhjäksi vaan teki sen asumista varten ... " (Jesaja 45:18)
"Maa pysyy ikuisesti." (Saarnaaja 1:4)
:-)
Meillä kaikilla on edelleen raamatussa luettavaa!
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
...... ei ole hätää. Asteroidi ei osu maahan tai se tuhotaan tai jotain, mutta maahan se ei tule sillä Nostradamus ei ennustanut sitä.
lueskelemassa Nostra-ryhmää. Kyllä siellä viikon parin
sisällä todistetaan ennustuksen olemassa olo.
Tämä Nostradamus-setä ennusti, että maapallo olisi jo nyt tuhoutunut. Maailmanloppu taisi osua vuodelle 1998 jos oikein muistan. Joka tapauksessa Nostradamuksen ennustaman maailmanlopun olisi jo pitänyt tapahtua.
Notradamus ei ole ennustanut mitään muutakaan
miksi sitten tämän???????????????????????????????
no vuonna 2019 oon jo 30 ja uskon jumalaan joten mulla ei ainakaan ole mitään hätää...=D
missään roiku tahi kellu, joten se ei putoa, törmätä saattaa.
Jos ammutaan levyä joltain etäisyydeltä käsivaralta tarkemmin tähtäämättä, niin tiedetään milloin levyyn osuu, mutta ei sitä, että mihin kohden levyä osuu.
no niin, en kyllä tuolla alkuperäisellä viestillä lähtenyt etsimään mitään jeesusteluja ja sitä mitä niin pahuksen pyhä kirja raamattu sanoo asiasta.
pointtini oli nähkääs sellainen, en kuulu kirkkoon enkä usko jeesuksenn, olenko siis tuomittu kadotukseen kun se asteroidi putoaa maahan?
Jos luit kirjoittamani viestin, huomasit varmaankin, että en todellakaan pelotellut sinua enkä ketään muutakaan. Päinvastoin. Raamattu vakuuttaa, että maapallo on AINA asuttu, siellä elää AINA ihmisiä, Jumala EI ANNA MINKÄÄN ASIAN, ei asteroidin, ydinaseen, eikä minkään muunkaan turmella tai tuhota maapalloa siinä määrin, että se olisi asumiskelvoton.
Voit olla rauhassa! Kehottaisin kuitenkin tutustumaan Jumalan sanaan, raamattuun. Se nimittäin lupaa maapallolle TODELLA LOISTOISAN tulevaisuuden, joka on kaikkien ihmisten ulottuvilla. Ilman mitää pelkoja.
Ystävällisin terveisin: UskoToivo
http://www.sunpoint.net/~uskotoivo/
sanoinko jossain vaiheessa että olisin
peloissani? minun mielestäni on vain kerrassaan
naurettavaa ajatella jonkun yläkerran herran päättävän kaikista asioista mitä täällä tapahtuu.
en minä usko että joku jumala on luonut tämän maapallon, lue välillä raamatun sijaan fysiikan kirjaa jossa selvitetään alkuräjähdys. MINÄ EN KERTAKAIKKIAAN KYKENE USKOMAAN ETTÄ ON MITÄÄN JUMALAA!!
tai raamattua, on olemassa tuhansittain pyhiä esineitä kuten kirjoja. ja kaikki ne kirjat ovat pohjimmiltaan samanlaisia. kuten uskonnonopettajani sanoi, kaikista merkityksellisistä kirjoista löytyy oikeutus kaikille teoille mitä maailmankaikkeudessa tapahtuu. kyllä tiedän tämän faktan että on löydetty jeesuksesta eläviä merkkejä, mutta mitä ne merkit sanovat?
ne sanovat että joskus on ollut joku mies jota on ktusuttu pyhäksi joka on ilmoittanut saaneensa ilmestyksiä. mitä se todistaa?
uskoivathan faaraot ja egyptiläiset aikanaan että pelkkä auringon päivittäinen paistaminen tarkoitti jumalaolento RA:n olemassaoloa.
minä en usko jumalaan, en usko raamattuun, en ylipäätään kykene uskomaan mihinkään paitsi omaan suojelijaani ja se on oma henkilökohtainen asiani, eikä hän suojele muita kuin minua.
"vähänkö sitä nyt pientä ihmistä pelottaa.
toivottavasti varmaa tietoa saadaan pian."
Ylläoleva teksti on sinun kirjoittamasi (?). Mutta ei se mitään, en halua ärsyttää sinua. Hyvää päivänjatkoa sinulle, ja kaikkea hyvää, kaikesta huolimatta. :-)
Ystävällisin terveisin: UskoToivo
olla mahdollista että käytin yleistä kuvausta ihmiskunnasta??? kuka sanoi että viittasin itseeni?
sitä paitsi odotin jonkinlaista viittausta siihen miten kommentoin vastaukseesi, selkeästikin osuin hermoon teidän rauhallisuutenne
jos tulkitsin sanasi väärin. Ethän kanna kaunaa? :-)
Ystävällisin terveisin: UskoToivo
en voi ottaa anteeksipyyntöäsi vastaan.