Ensimmäinen ajokerta?

Onko ensimmäinen kerta pelkkää ajoa isolla parkkiksessa ja hallintalaitteiden opettelua? Oon ajanut mopokortin, traktorikortin, trukkikorttikin löytyy ja autoakin osaan ajaa kohtuullisen hyvin, tiedän miten mennään risteyksistä, tunnen liikennemerkit jne. Opettaja sano että ajoopetuksessa edetään oppilaan taitojen mukaan.. Onko mahdollista että voitaisiin lähteä opettajan kanssa ajelemaan taajamille ajamaan heti ensimmäisellä ajokerralla? Kokemuksia?
72060
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itselläni meni jäin:
Mentiin ensin syrjälle, jossa ei autoja juuri liiku. Opettaja näki, että osaan hallita ja ajaa autoa jo kohtuuhyvin joten siirryimme samantien ajamaan vilkasliikenteisemmälle tielle. :)

Kyllä se opettaja näkee taitosi ja sen mukaan liikutaan.

Äänestä

Mulla itelläni oli silleen et opettaja kysy, oonko koskaan päässy ajaa autoa, tai tiedänkö siitä mitään. En ollut enkä tiennyt autoista yhtään mitään! Ensin mentiin isolle parkkipaikalle, siinä matkalla opettaja kertoi ajaessaan vähän ennakkoon jo mistä mitäkin löytyy ja sitten harjoiteltiin 50minuutista noin 20 minuuttia kentällä ja sitten liikenteeseen :) eli ihan varmasti pääset jo heti liikenteeseen jos hallitset autoa jo ennakkoon.

Äänestä

Kiitos tiedoista, en malta odottaa että pääsen rattiin :)

Äänestä
  • ...Kivaa... ensimmäinen ajotunti mulla oli tosi mahti kokemus, Onnekseni seuraavat ajotunnit oli 2 seuraavana päivänä taas. Ajaminen, se se sitten on mukavaa puuhaa :) tsemiä tunneille!

    Äänestä

Minä en juuri autoista tiennyt ekalla ajokerralla, ja silti sain ajaa pikku lenkin taajamassa. Niin on käytäntö autokoulussa jossa käyn, kaikki pääsevät jo ekalla kerralla hieman yleiseen liikenteeseen (jotain pientä juttua harjoiteltiin, mm. kaistanvaihtoa).

Äänestä
  • Ekalla tunnilla opettaja kysy olenko ajanu paljon autolla sanoin, että en pahemmin. Sitte vaan lähettiin keskustan kautta vähän syrjemmälle taajamaan ajelemaan ja käytiin moottoriliikennetielläki..

    Äänestä

  • june kirjoitti:

    Ekalla tunnilla opettaja kysy olenko ajanu paljon autolla sanoin, että en pahemmin. Sitte vaan lähettiin keskustan kautta vähän syrjemmälle taajamaan ajelemaan ja käytiin moottoriliikennetielläki..

    Kun ajoin aikanaan kortin, ope kysy autokoulun pihassa että "sä olet varmaan joskus ainakin koittanut ajaa autoa", vähän pilke silmäkulmassa. Se näki mun ilmeestä että vastaus oli kyllä. Joten lähes keskustassa olevan autokoulun pihasta suoraan kohti keskustaa :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


4 teoria tuntia käynyt kirjoitti:

Onko ensimmäinen kerta pelkkää ajoa isolla parkkiksessa ja hallintalaitteiden opettelua? Oon ajanut mopokortin, traktorikortin, trukkikorttikin löytyy ja autoakin osaan ajaa kohtuullisen hyvin, tiedän miten mennään risteyksistä, tunnen liikennemerkit jne. Opettaja sano että ajoopetuksessa edetään oppilaan taitojen mukaan.. Onko mahdollista että voitaisiin lähteä opettajan kanssa ajelemaan taajamille ajamaan heti ensimmäisellä ajokerralla? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu