Leikitään, että ulkoministeri Alexander Stubb olisi antanut hallituksen EU-linjasta poikkeavan haastattelulausunnon EU:n parlamentista, ja että sosialistiryhmän MEP Erkki Tuonmioja olisi nostanut asian esiin EU:n parlamentin sosialistien ulkoasiainryhmässä.
Tällä palstalla mikään ei olisi muuttunut. Stubbia haukuttaisi aivan niin kuin nytkin, eikö vaan?
Tällä palstalla mikään ei olisi muuttunut. Stubbia haukuttaisi aivan niin kuin nytkin, eikö vaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Leikitään, että ulkoministeri Alexander Stubb olisi antanut hallituksen EU-linjasta poikkeavan haastattelulausunnon EU:n parlamentista, ja että sosialistiryhmän MEP Erkki Tuonmioja olisi nostanut asian esiin EU:n parlamentin sosialistien ulkoasiainryhmässä."
---------------------------
...jotta saadaan verrannolliseksi Stubb-sotkuun, pitäisi leikkiä näin:
Ulkoministeri Alexander Stubb (kok) antaa keskieuroopasta katsoen, mitättömään pohjoismaiseen lehteen haastattelun, jossa hän muutamassa lauseessa tölväisee EU-parlamenttia.
Suomalainen MEPpi Erkki Tuomioja (sdp) huomaa tilaisuutensa tulleen ja kiiruhtaa kertomaan sosialistiryhmän puheenjohtajalle, että Suomessa tarvittais hiukan vaaliapua meidän presidenttiehdokkaalle, ja minulla olisi idea...
Sosialistipuheenjohtaja sanoo, että teepä kunnon käännös niin katsotaan.
Sitten sosialistiryhmän puheenjohtaja haukkuu Suomen hallituksen (kok/kesk) ja ulkoministeri Stubbin ja vaatii tämän eroa ja päälle päätteeksi uhkaa sabotoida Suomen EU-puheenjohtajuuden, jollei Suomen hallitus ja Ulkoministeri pyydä anteeksi.
"Tällä palstalla mikään ei olisi muuttunut. Stubbia haukuttaisi aivan niin kuin nytkin, eikö vaan?"
-----------------------------
Ei toki, minä ainakin haukkuisin Tuomiojan.
Sitkeästi vääristelet, vaikka tiedät hyvin kuinka asiat tapahtuivat.
"Sitkeästi vääristelet, vaikka tiedät hyvin kuinka asiat tapahtuivat."
----------------------------
...enkä väitä, että tietäisin täsmälleen kuinka asiat tapahtuivat. Minulla on oma käsitys, kuinka asiat tapahtuivat. Olen tähän käsitykseen tullut saamani tiedon perusteella. Tietoa olen saanut televisiosta, lehdistä ja täällä käytävässä keskustelusta ja esitetyistä dokumenteista.
Uskallan väittää, että pystyn tätä asiaa käsittelemään huomattavasti objektiivisemmin, kuin esim. sinä, koska sinulla on oma lehmä ojassa.
Lisäksi olen huomannut, että monella muullakin (lehdistö ja täällä olevat kirjoittajat) on samanlainen käsitys tästä Stubb-sotkusta, kuin minullakin.
...puolitotuuksiin tyytyminen. Kun haluat syyttää kokoomusta, poimit vain ne mielipiteet, jotka tukevat ennakkoasennettasi.
...ei minulla mitään ongelmia ole, "elämä on ihanaa, kun sen oikein oivaltaa ja voi lentää siivin valkein, niinkuin joutsen".
...
Vielä viikko sitten pidin sinua mukiin menevänä ihmisenä. Nyt olet pahempi kuin Oiva; Anneli ei koskaan valehdellut väitteineen. Lopeta jo kaivamasta kuoppaa itsellesi.