Minä olen oppinut Raamatusta että kaikki ihmiset ovat samanarvoisia, joten,minulla on ollut työharjoitelussa mukana useita pakolaisia, Irakista,Iranista ja juuri nyt Sudanista.
Nämä kaikki ovat olleet hyvin ammattitaitoisia ja vieraanvaraisia ihmisiä joten arvostan heitä hyvin paljon! Esim Sudanissa ei ole helppoa, kansa kuolee nälkään sen takia että armeja panee kaikki rahat aseisiin.Niin, mitä olette mieltä?
http://global.finland.fi/konflikti/uudistus2004/sudan.html
Nämä kaikki ovat olleet hyvin ammattitaitoisia ja vieraanvaraisia ihmisiä joten arvostan heitä hyvin paljon! Esim Sudanissa ei ole helppoa, kansa kuolee nälkään sen takia että armeja panee kaikki rahat aseisiin.Niin, mitä olette mieltä?
http://global.finland.fi/konflikti/uudistus2004/sudan.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki ihmiset ovat keskenään siskoja ja veljiä sekä samanarvoisia.Ihmisten tulisi käsittää tämä totuus olipa uskovainen tai ei. On käsittämätöntä että ihmiset syrjivät toisiaan siksi että joku on lähtöisin toisesta maasta. Muualta muuttaneiden kanssa on usein todella mielenkiintoisia keskusteluja esim kulttuurien ym eroista.
Olen itse tehnyt toitä afrikasta muuttaneiden kanssa ja minulla on pääosin positiivista sanottavaa. Hyvin puheliaita ja sosiaalisia ihmisiä verrattuna hiljaisiin suomalaisiin.
Minusta on hirveää se että aseisiin löytyy rahaa ja samalla ihmisiä kuolee nälkään. Sitten ihmetellään ja kysellään "miksi Jumala sallii tätä?" Pahat ja julmat teot ovat ihmisten valinta ja seuraukset niistä saamme myös kärsiä.
Lainaus linkistäsi:
"Sudanin virallinen kieli on arabia ja virallinen uskonto islam, mikä juontuu maan pohjoisen väestönosan kulttuurista. Maan eteläosissa asuu kuitenkin huomattava ei-islamilainen, muita kieliä kuin arabiaa puhuva kansanosa, joka vastustaa vallanpitäjien vaatimuksia islamilaisen sharia-lain ottamisesta käyttöön koko maassa."
Uskonnollinen suvaitsemattomuus toisin ajattelevia kohtaan ja omaan uskontoonsa pakottaminen on aina ollut tyypillistä valtaa käyttäville uskonnoille. Vrt. ristiretket.
Suvaitsemattomuus muita kohtaan on vaarallista. Onko sitä nähtävissä myös Jehovan todistajissa?
Näin dokkarin, jossa eteläsudanilaisia "metsäveljiä"
kuljetettiin USA:aan sotapakolaisina. Oli hurjaa sopeuttaminen. Mutta millä konstilla ihmiset saisi elämään rinnakkain ja kaikilla olisi oikeus harjoittaa omaa uskontoaan. Niin on kristinuskoakin levitetty miekan voimalla.
JT:t eivät miekkaan tartu, joka on hyvä puoli, mutta joskus sanat saattavat olla miekkakin terävämpiä ja satuttaa syvältä ja kauan.