http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:8:0:0,4:8:1:1:2005-11-12,4:339492,1:0:0:0:0:
Tikan pöntöstä kuuluu kummia
joku vaan
8481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tikkana on asiassa oltava, 20% tasaveroa niin niin notkuminen lakkaisi. Duuni tuottaisi kaikille asiallisen nettotulon ja alkaisi sahat soida joka notkossa ; )
Tämän kyseisen tikan mielestä tasavero on 35 prosenttia.
NNiillä ylimääräisillä viidellätoista prosentilla rahoitetaan viidesosa kansasta syljeskelemään kattoon kotona.
Tasaveroprosentti hyvin toteutettuna (n.20-25%?) voisi olla erityisen toimiva ratkaisu kaikkien kannalta, veronmaksajat / valtio-yhteiskunta, sosiaaliturvan muuttumatta.
Pienempi ja oikeudenmukaisempi suora verorasitus, raha palaisi yhteiskunnan kassaan / kiertoon mm. kulutuksen, palveluiden ja sijoituksien kautta. Se olisi samalla rakentava kannustin ansiotoimiin, jonka ansiosta alenevat valtion sosiaalimenot.
Liian korkealla prosentilla toteutettuna saattaisi olla jopa vahingollista?
25% taitaa olla isoin mikä maksetaan pahemmin miettimättä. 20% olisi tietenkin parempi mutta taitaa olla toiveajattelua.
Toinen puoli ongelmasta eli hillittömät tukiaiset ja sosiaalimenot pitäisi saada myös kuriin, jos tulojen kaksinkertaistuminen 1500 eurosta 3000 euroon tuo 79 euroa kuukaudessa käteen niin tuskin siinä kukaan jaksaa rehkiä.
Käytännössähän suora tasavero rokottaisi pieniä ja keskitulosia ja suosisi suurituloisia. Sen vuoksi tulisi säätää samalla esim alle 10.000 euron vuositulot kokonaan verovapaaksi. Mutta silloinkin maksumieheksi joutuisi suuri keskiluokka, eli pienituloiset ja suurituloiset pärjäisivät ja tavallien matti meikäläinen maksaisi koko lystin. Ei hyvä.
Korkea tasavero isolla verovapaalla vähennyksellä ei juuri muuttaisi tilannetta.
Ei pienituloiset nykyisinkään veroja maksa ja suurituloisia on niin vähän että niiltä saa prosentteja eikä euroja.
Matalahko tasavero Viron malliin parantaisi työnteon edellytyksiä, mutta eivät sossut siihen suostu.
Kyllä talous vetää hyvin Virossa. Töitä riittää ja ulkomailta (Suomesta paljon) tulee miljarditolkulla investointeja.
Ja mikä oli avuksi? Järkevä verotus.
Tasavero vetää nousukauden,
nousukauden siihen asti kun ollaan lähempänä eu keskitasoa.
On Suomessakin nousuja ollut, tasavero toimii.
Mutta ei toimi kun alous on vakaa, eli 1/5 henkilöitä, sieltä rikkaammasta päästä.