Nyt joulupaaston alkaessa toivotan kaikille hyvää valmistautumista Kristuksen synytmäjuhlaan huolimatta siitä, että ympäröivässä todellisuudessa alkaa vuoden pahin riehumis-, huoraamis-, dokaamis- ja ylensyömiskausi, jota kutsutaan "pikku""jouluksi".
Kuten aina paaston alussa niin nytkin pyydän anteeksi kaikilta, joita olen keskusteluissa loukannut, joille olen sanonut pahasti, nälvinyt tai jotka olen tehnyt naurunalaisiksi. Jumala armossaan antakoon meille anteeksi!
Vetäydyn keskusteluista kokonaan paaston ajaksi ja olen uudelleen tavattavissa jostain vuodenvaihteen tienoilta alkaen.
Khristos razhdajetsja! Slavitje!!
Kuten aina paaston alussa niin nytkin pyydän anteeksi kaikilta, joita olen keskusteluissa loukannut, joille olen sanonut pahasti, nälvinyt tai jotka olen tehnyt naurunalaisiksi. Jumala armossaan antakoon meille anteeksi!
Vetäydyn keskusteluista kokonaan paaston ajaksi ja olen uudelleen tavattavissa jostain vuodenvaihteen tienoilta alkaen.
Khristos razhdajetsja! Slavitje!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Anna minulle syntiselle anteeksi, jos olen loukannut sinua! Minullekin tekisi tosi hyvää pitää vähän taukoa kirjoittelussa.
Keskustelussa ei näytä juuri nyt olevan mitään sellaista aihetta, mikä varsinaisesti vaatisi kommentoimaan. Ehkä joulupaasto myös tässä asiantuntemattomuuden ylenmääräisessä narsismin lajityypissä voisi olla hyvä tapa suunnata ajatuksen kohti vapahtajan syntymäjuhlaa.
On hyvä ajatus yrittää vapautua nettiriippuvuudesta, edes paaston ajaksi. Siunattua paaston aikaa ja Kristuksen syntymäjuhlan odotusta.
...(tai siis sehän on jo alkanut), myös keskustelunoviisi häipyy eetteristä. Tosin ehkä vielä yhden vastauksen minulle esitettyyn kysymykseen kirjoitan, jos ennätän.
Kiitos antoisista keskusteluista. Myös minä pyydän anteeksi virtuaaliavaruuden keskustelukumppaneilta ja toivotan siunattua ja rauhallista paastonaikaa sekä Kristuksen syntymäjuhlan odotusta.
Ehkä tämän alkaneen joulupaaston ajan voisi tosiaan viettää toisia ihmisiä nälvimättä.
taidan olla aika juntti kun en ole joulupaastosta aikasemmin kuullut. Onko tämä ihan yleinen tapa ortodoksisuudessa? Kauan se kestää ja mitkä ovat sen taustat?
Siihenhän koko kristinusko perustuu. Lisäksi jokainen sunnuntai on eräänlainen pikkupääsiäinen. Ortodoksikristityt eivät paastoa sapattina (paitsi suurena lauantaina) eikä sunnuntaina. Pääsiäisen jälkeinen ns kirkasviiko on paastoton viikko. Silloin ei pidetä keskiviikko- eikä perjantaipaastoja.
Hyvää joulupaastoa kaikkille! Yritän vähentää kirjoitteluani, sillä olen todennut olevani selvästikin nettiriippuvainen.
että sekä sapatti että Herran päivä ovat iloisia päiviä, jolloin ei pidä surra syntejään, vaan iloita ja muistella Jumalan hyviä tekoja.
Hengellinen paasto siis katkeaa viikonvaihteeksi, mutta jos on menossa joku pitempi paastonaika niin ruokapaastoa ei katkaista viikonvaihteeksikaan. Se ainoastaan lievenee silloin.
vastauksesta. Tämä olikin ihan uutta tietoa minulle.