uskonnonvapaus = oikeus harjoittaa oikeaoppista uskoa
Uskonnonvapaus
9
696
Vastaukset
- katarine88
oikeaoppinen usko = se mitä kukin itse oikeaoppisena pitää.
- otsiop
Seurakunta määrää mikä on oikea usko.Tule sellaisena kuin olet ja me teemme sinusta oikeaoppisen uskovaisenVapaakirkoissa uskotaan omiin tulkintoihin,helluntailaisissa suunnissa omilla tulkinnoilla. Adventistit ja babtistit omilla tulkinnoillaan. Käsittämätöntä on se että uskovaiset jo näillä omilla eri suunnillaan pilaavat uskon puhtauden ja saavat aikaan riitoja pelkistä ihmisen tekemistä tulkinnoista.Eivät ne Paavalin aikaset seurakunnat eronneet opeissaan siitä piti Paavali huolen.Heluntailaisille on kaikki sensaatio ja hiukan mystinen kiehtovaa.Italiassa nähdään äiti Maria missä milloinkin.Saarnamiehille on annettu seurakuntien puolelta liian suuri valta uskotella kaikenlaisella uskonnon huijauksilla.Voi mahloton miten juuri tuo uskominen tuo ihmiseen kyvyn kunnioittaa saarnamiestä eikä Jumalaa.No onhan se saarnamies näkyvä ja elävä?
- milli
Voisitko ystävällisesti kertoa minulla, pakanalle, mikä on oikea usko ja uskonto? En ole vielä löytänyt omaa "polkuani"!
- jolla on korva . .
Muistan yhden tapahtuneen.Kun ostettiin markkinoilta ilokseni ilmapallo.
Sellainen joka pyrki ylöspäin ,
Niin omistin jotain mahtavaa ,kuin maapallon.
Lapsi pienoinen kun olin ja sitten kotonani päästin sen kattoon . . pox . . se mistä äsken ylpeilin . . ja että päästin pois kädestäni . .kyyneleitäni maksoi .. Usko ELÄVÄÄN JUMALAAN on sitä mitä emme näilläsilmillä nää , mutta pidämme kiinni .
Kun olin nuori.Tein (omastamielestäni) mitä tahdoin,mutta kun elämänkaaressani tulivat ylitsepääsemättömät vaikeudet ja hirvittävät paineet pukkas pois radaltaan.RUKOILIN (kylläkin salaa enstex) ja kun näin varjojen väistyvän .
Menin julkiseen uskovaisten tilaisuuteen.Sain oppia sanasta (Joka on JEESUS).Hänen ottamansa sijaisuhri . . minunkin edestä VAPAAEHTOISESTI ojentanut kätensä.Antaen itsensä pilkattavaksi ja ristiin naulittavaksi.Yliluonnollinen voimavaikutus vapautti minut kauheista kahleistani. ( nyt jo vuosia aikaa).Tätä herrain Herraa-Kun Hän tulee Ei enää voi tappaa,sillä Hänhän voitti kuolemalla elämän ja niin myös minun kuin sinun.Eikä Hän enää alistu pilkattavaksi.
Ihmiset pilkkaavat (niinkuin kirjoitettu on)mutta SANA PYSYY IÄTI. Ja vaikka me sanoittaisiinkin.etten usko. Tekojemme mukaan silti saamme palkan.Mitä pitäisi tehdä? Kun itsessään hyvät teot ei auta,niin se on teko,että Uskomme Jumalan poikaan -Hänen tuomaansa viestiin ja otamme sen vastaan.Siinä se on ! ja siitä halu kasvamaan uskossa aikuisuuteen .
- näinsoon
Alkuperäistä viestiä korjatakseni:
uskonnonvapaus = vapaus harjoittaa TAI olla harjoittamatta uskontoa.- VimeinenSana
uskonnonvapaus = vapaus harjoittaa TAI olla harjoittamatta uskontoa
pakko muiden ihmisten vapauden myöntämiseen
(((tämä viimeinen velvollisuus unohtuu)))
__________________________
Tähän saakka kaikki ok.
__________________________
Mutta mitä teet näillä määritteilläsi, kun joku uskonnonvapauttaan toteuttaen julistaa sinulle pyhän sodan, koska ei ole tyytyväinen uskonnonvapauden määrittelytapaasi... - assumus
Onhan sekin, kun ei usko, oma uskomisen muoto. En usko mihinkään.
VimeinenSana kirjoitti:
uskonnonvapaus = vapaus harjoittaa TAI olla harjoittamatta uskontoa
pakko muiden ihmisten vapauden myöntämiseen
(((tämä viimeinen velvollisuus unohtuu)))
__________________________
Tähän saakka kaikki ok.
__________________________
Mutta mitä teet näillä määritteilläsi, kun joku uskonnonvapauttaan toteuttaen julistaa sinulle pyhän sodan, koska ei ole tyytyväinen uskonnonvapauden määrittelytapaasi...Sen kun julistaa. Hänen oikeutensa pyhään sotaan loppuu minun persoonaani / omaisuuteeni.
- Humanistisest
Perustuslain 11 § on nimeltään "Uskonnon ja omantunnon vapaus", ja siihen sisältyy myös uskonnottomien vakaumusten vapaus - "oikeus ilmaista vakaumus" - joka ei ole vain sananvapautta, vaan myös oikeus myös sanaa käyttämättä, "vain" elämällä tavallaan ilmaista vakaumustaan. Toki siihen kuuluu myös oikeus olla osallistumatta uskonno harjoittamiseen ja oikeus olla liittymättä uskonnolliseen yhdyskuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841378EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706