Siis mihin se perustuu ? Vanhan testamentin puolella Raamatussa sanotaan, että:
3. Moos. 11:3
Kaikkia nelijalkaisia eläimiä, joilla on kokonansa halkinaiset sorkat ja jotka märehtivät, te saatte syödä.
Mutta Juutalaisillahan on Toora ? Onko Toorossa ja vanhassa testamentissä sitten samoja tekstejä vai miten ne eroavat toisistaan ? Ja mistä muut ruokasäädökset johtuvat/tulevat ?
Miksi sikaa ei saa syödä ?
47
5153
Vastaukset
- Dinko
Jatka vähän vielä lukemista niin tulet jakeeseen 7 jossa sika kielletään. Siinä välissä on muitakin kiellettyjä. Kannattaa lukee niinku vähä enemmän aina. En nyt keljuile vaan sanon vain miten ajattelen.
- Rifkele
Minun ymmärtääkseni sian ruuansulatukseen ei kuulu märehdintää. Ja lainaamassasi jakeessa oli tuo ja - sana, eikä tai.
Ihan järkeenkäypiä ja hyviä syitä tälle sikasäännökselle on siihen aikaan ollut kaikenlaisia, yhtenä pidetty siassa esiintyvää trikiiniä.
Tiesit varmaan, että katkarapukaan ei kuulu juutalaiseen ruokapöytään.- Rifkele
Itse olen laajentanut Raamatun ruokasääntöjä seuraavaan suuntaan: ÄLÄ SYÖ KOLLEGAA! Minun kohdallani tämä tarkoittaa sitä, että syön vain kaikkea vaitonaista.
HUOM: tämä ei ole yleinen juutalainen ruokasääntö.
- rasismia vastaan
on viisi Moseksen kirjaa. Se mitä kristityt kutsuvat Vanhaksi testamentiksi on juutalaiselta nimeltään tanach, joka on lyhenne heprean sanoista Tora, neviim (profeetat) ja ktuvim (kirjoitukset). Tanachin sisältö on siis aivan sama kuin suomalaisten raamattujen "Vanhan testamentin".
Luettelo sallituista ja kielletyistä eläimistä on pitkä, siasta esim. 5.Moos.14:8. Ruokasäädökset tulevat Torasta. Siihen miksi jokin on ruuaksi kelpaamatonta on vaikea vastata, jotkut säännöt ovat selvät jotkut taas eivät.
Arkeologia on osoittanut että sianlihansyönti lähi-idässä siihen aikaan kun Israelin uskonto syntyi oli hyvin harvinaista eli se oli alueellisesti vältelty ruoka.- juutalaiset
usko Jumalaan joka siunasi ja puhdisti kaikki ruuat...
ut...pietari sai näyn jossa liinassa laskettiin alas kaikkinaisia eläimiä ja kuukui ääni "teurasta ja syö" pietari kielteli ettei koske saastaiseen....silloin kuului ääni "minkä minä olen puhdistanut on puhdasta"....
juutalaiset yrittävät yhä omin voimin kiivetä taivaaseen omilla teoillaan kun eivät usko Jeesukseen Messiaanaan...joka poisti lain kirouksen....(joka tekee näin tai syö näin pelastuu)... - rasismia vastaan
juutalaiset kirjoitti:
usko Jumalaan joka siunasi ja puhdisti kaikki ruuat...
ut...pietari sai näyn jossa liinassa laskettiin alas kaikkinaisia eläimiä ja kuukui ääni "teurasta ja syö" pietari kielteli ettei koske saastaiseen....silloin kuului ääni "minkä minä olen puhdistanut on puhdasta"....
juutalaiset yrittävät yhä omin voimin kiivetä taivaaseen omilla teoillaan kun eivät usko Jeesukseen Messiaanaan...joka poisti lain kirouksen....(joka tekee näin tai syö näin pelastuu)...noudatetaan koska Tora niin määrää. Määräys taas johtuu liitosta jonka Jumala teki Israelin kanssa. Tämä on juutalaisen uskonnon perusasia.
Kristinusko ja juutalaisuus ovat kaksi eri uskontoa, kristittyjä eivät tietenkään koskekaan samat määräykset kuin juutalaisia, vaan heillä on omansa.
Täällä on kristittyjä jotka moittivat juutalaisia Toran säännösten pitämisestä ja niitä jotka moittivat ettei niitä pidetä kyllin tarkkaan. Onko mahdotonta ymmärtää että kukin uskonto noudattaa omia oppejaan- ei vieraan uskonnon? - säännöksiä ?
...
- Jerusalem
rasismia vastaan kirjoitti:
noudatetaan koska Tora niin määrää. Määräys taas johtuu liitosta jonka Jumala teki Israelin kanssa. Tämä on juutalaisen uskonnon perusasia.
Kristinusko ja juutalaisuus ovat kaksi eri uskontoa, kristittyjä eivät tietenkään koskekaan samat määräykset kuin juutalaisia, vaan heillä on omansa.
Täällä on kristittyjä jotka moittivat juutalaisia Toran säännösten pitämisestä ja niitä jotka moittivat ettei niitä pidetä kyllin tarkkaan. Onko mahdotonta ymmärtää että kukin uskonto noudattaa omia oppejaan- ei vieraan uskonnon?Tämä sian syöntikielto on vanha juttu jonka juuret ovat sellaisessa ajassa, jolloin ei tunnettu jääkaappia eikä nykyisiä hygienia menetelmiä. Nykyään myös sianlihaa voi syödä huoletta, tarvitsematta pelätä mitään tauteja.
Tottakai se liittyy uskontoon mutta myös hygieniasyistä johtuen ovat monet juutalaiset vältelleet sianlihaa. Nyttemminhän juutalaiset syövät sianlihaa melkeinpä siinä missä muutkin, minä ainakin, heh. Jerusalem kirjoitti:
Tämä sian syöntikielto on vanha juttu jonka juuret ovat sellaisessa ajassa, jolloin ei tunnettu jääkaappia eikä nykyisiä hygienia menetelmiä. Nykyään myös sianlihaa voi syödä huoletta, tarvitsematta pelätä mitään tauteja.
Tottakai se liittyy uskontoon mutta myös hygieniasyistä johtuen ovat monet juutalaiset vältelleet sianlihaa. Nyttemminhän juutalaiset syövät sianlihaa melkeinpä siinä missä muutkin, minä ainakin, heh..
...Vai täällä sitä muuan juutalainen leuhkii sianlihan syömisellä !
Siirry sinäkin syömään sensijaan vaikkapa possumunkkeja (kuitenkin vain niitä, joita ei ole yleisen pakanallisen tavan mukaan keitetty sianrasvaseoksessa) ja niitäkin vain vieroitus- eli siirtymäajan, koska liika rasvaisten sokerimunkkien syönti ei ole terveellistä.
Passaa lukea myös Jes.66:16-17
"16. Herra käy tuomiolle kaiken lihan kanssa tulella ja miekallaan; ja Herran surmaamia on oleva paljon.
17. Jotka pyhittäytyvät ja puhdistautuvat puutarha-menoja varten, seuraten miestä, joka on heidän keskellänsä, jotka syövät SIANLIHAA ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra."
Älä ole siis epäuskoinen, vaan uskovainen !
Siunausta Yeshuassa !
.- Anonyymi
juutalaiset kirjoitti:
usko Jumalaan joka siunasi ja puhdisti kaikki ruuat...
ut...pietari sai näyn jossa liinassa laskettiin alas kaikkinaisia eläimiä ja kuukui ääni "teurasta ja syö" pietari kielteli ettei koske saastaiseen....silloin kuului ääni "minkä minä olen puhdistanut on puhdasta"....
juutalaiset yrittävät yhä omin voimin kiivetä taivaaseen omilla teoillaan kun eivät usko Jeesukseen Messiaanaan...joka poisti lain kirouksen....(joka tekee näin tai syö näin pelastuu)...Missä Raamatun kohdalla noin on sanottu
- Mona-Henrika
Eikä toora tai tooro kuten vahingossa tietämättömyyttäni kirjoitin. Itsellensä on hyvä nauraa :-D hah.
- Mona-Henrika
...
- Aki
Uskonnon kannalta ei tarvinne pohtia, miksi juutalaisuuden mukaan sianlihaa ei saisi syödä. Se on käsky ja sillä selvä.
Tietääkö kukaan mitään ei-uskonnollisia syitä, miksi tämä kielto on tullut uskontoon. Voisiko taustalla olla ihan taloudelliset tekijät? Nimimerkki Rasismia vastaan totesi oikein, että sianliha oli alueellisesti vältelty ruoka Lähi-idässä siihen aikaan, kun Israelin uskonto syntyi.
Käsittääkseni samaan aikaa sillä alueella oli voimakasta väestönkasvua. Ihmiset elivät niukkuudessa ja joutuivat jatkuvasti pohtimaan elantoaan. Tällöin kannatti suosia tiettyjä eläimiä. Esim. kana oli edullinen ihmisille, koska se söi ihan eri ruokaa kuin ihminen. Lihan lisäksi kana tuotti myös kananmunia. Samoin oli myös naudan kanssa. Lihan lisäksi siitä saatiin maitoa ja nahkaa. Sika oli ihmiselle epäedullinen kilpailija. Se syö paljolti samaa ruokaa kuin ihminen, mutta siitä ei saada lihan lisäksi mitään muuta.
Tälläinen taloudellinen selitys auttaisi ymmärtämään myös sitä, miksi sianlihan välttäminen koski myös muita saman alueen kansoja.- Että sianliha
Aiheuttaa välillisesti diabetesta. Ei sian käyttö
kielto uskonnollisista syista perustu suinkaan trikiineihin. Sianliha aiheuttaa insuliini resistenssin lihaksissa. Tämä tunnetaan nykyisin
nimellä metabolinen oireyhtymä. Tämä uskontoon
liittyvä rajoitus on ollut terveysohje kansalle aikana jolloin lääkkeitä ei ollut. - tertullianus
Että sianliha kirjoitti:
Aiheuttaa välillisesti diabetesta. Ei sian käyttö
kielto uskonnollisista syista perustu suinkaan trikiineihin. Sianliha aiheuttaa insuliini resistenssin lihaksissa. Tämä tunnetaan nykyisin
nimellä metabolinen oireyhtymä. Tämä uskontoon
liittyvä rajoitus on ollut terveysohje kansalle aikana jolloin lääkkeitä ei ollut.menevät nivelet jumiin possusta. En tiedä miksi, mutta se on käynyt niin monesti, että nykyään en koske edes joulupossuun...
- Aki
Että sianliha kirjoitti:
Aiheuttaa välillisesti diabetesta. Ei sian käyttö
kielto uskonnollisista syista perustu suinkaan trikiineihin. Sianliha aiheuttaa insuliini resistenssin lihaksissa. Tämä tunnetaan nykyisin
nimellä metabolinen oireyhtymä. Tämä uskontoon
liittyvä rajoitus on ollut terveysohje kansalle aikana jolloin lääkkeitä ei ollut.ajatuksesi ovat oikeita. Tuskin kuitenkaan niin oli, että sillä alueella muinoin lähinnä paimentolaiskulttuurissa eläneet kansat olisivat tunteneet insuliinin resistanssin oireyhtymää tai metabolista oireyhtymää. Ei silloin ollut varaa olla kovinkaan kranttu safkan suhteen. Taidan edelleen pitäytyä tässä omassa selityksessäni.
Minäkin suosittelen vaihtamaan joulupossun kalkkunaan. - ...
eikös ne siat levittäny jotain tauteja tms joskus tuhansia vuosia sitten. jostain semmosesta tuo kai lähtee. nykyäänhän tuolle pekonikiellolle ei löydy mitään loogista selitystä.
- Mutta vaiva oli
Aki kirjoitti:
ajatuksesi ovat oikeita. Tuskin kuitenkaan niin oli, että sillä alueella muinoin lähinnä paimentolaiskulttuurissa eläneet kansat olisivat tunteneet insuliinin resistanssin oireyhtymää tai metabolista oireyhtymää. Ei silloin ollut varaa olla kovinkaan kranttu safkan suhteen. Taidan edelleen pitäytyä tässä omassa selityksessäni.
Minäkin suosittelen vaihtamaan joulupossun kalkkunaan.Se etteivät he tunteneet nimeltä tätä sairautta
ei estänyt sen ajan viisaita ja profeettoja
laatimasta ohjeita kansalle. Ei nimen tietäminen
tuo tai poista sairautta. Siis jo tuhansia vuosia sitten vältyttiin sairastumasta syömällä oikein. - Aki
Mutta vaiva oli kirjoitti:
Se etteivät he tunteneet nimeltä tätä sairautta
ei estänyt sen ajan viisaita ja profeettoja
laatimasta ohjeita kansalle. Ei nimen tietäminen
tuo tai poista sairautta. Siis jo tuhansia vuosia sitten vältyttiin sairastumasta syömällä oikein.siis ainakin kaksi selitystapaa: talouteen tai terveyteen liittyvä perustelu. Hyvä niin.
Tapojeni vastaisesti en ala inttämään asiasta tämän enempää. - Vieläkin
Aki kirjoitti:
siis ainakin kaksi selitystapaa: talouteen tai terveyteen liittyvä perustelu. Hyvä niin.
Tapojeni vastaisesti en ala inttämään asiasta tämän enempää.Näiden puhtaussääntöjen syntyhistoriaan liittyy
myös paimentolaisuus. Kotieläimiä laidunnettiin ja niitä käytettiin päivittäin ravinnoksi. Suomenssakin eli vielä 1900-luvun alussa maatiaissika joka kykeni käyttämään myös laidunta hyväkseen. Vasta 1900 luvulla jalostettu nykysika käyttää samaa ravintoa kuin ihmiset. - rasismia vastaan
Vieläkin kirjoitti:
Näiden puhtaussääntöjen syntyhistoriaan liittyy
myös paimentolaisuus. Kotieläimiä laidunnettiin ja niitä käytettiin päivittäin ravinnoksi. Suomenssakin eli vielä 1900-luvun alussa maatiaissika joka kykeni käyttämään myös laidunta hyväkseen. Vasta 1900 luvulla jalostettu nykysika käyttää samaa ravintoa kuin ihmiset.ei todella kelpaa liikkuvan väen kotieläimeksi, myöskin se käyttää melko paljon vettä, mikä on merkittävä seikka vähävesisissä oloissa. Tämä ei silti selitä miksi siitä tuli kokonaan kielletty eläin. Ei myöskään paimentolaisuus- sehän ei edes ollut israelilaisten elämäntapa siihen aikaan kun nämä Toran-ruokasäännöt syntyivät. Ellei nyt sitten ajatella että ruokasääntöjen perusta on hyvin kaukana lähi-idän kansojen yhteisessä menneisyydessä.
- muuttuu ihmiseksi
rasismia vastaan kirjoitti:
ei todella kelpaa liikkuvan väen kotieläimeksi, myöskin se käyttää melko paljon vettä, mikä on merkittävä seikka vähävesisissä oloissa. Tämä ei silti selitä miksi siitä tuli kokonaan kielletty eläin. Ei myöskään paimentolaisuus- sehän ei edes ollut israelilaisten elämäntapa siihen aikaan kun nämä Toran-ruokasäännöt syntyivät. Ellei nyt sitten ajatella että ruokasääntöjen perusta on hyvin kaukana lähi-idän kansojen yhteisessä menneisyydessä.
Joskus luin netistä jonkun rabbin kirjoituksen, jossa hän selitti, että ihmisen syödessä jotain ruoka hajoaa elimistössä ja imeytyy ja siten se "ylentyy" ihmiseksi ja kaikki otuksia ei ole tarkoitus "ylentää".
Rabbi torjui närkästyneenä sen, että kashrutissa olisi kyse terveysopillisista asioista. Itsäni siansyönti kuitenkin vaivasi niin, että lopetin sen totaalisesti liki 10 vuotta sitten (olen uskonnoton tukevatekoinen mies, jonka suvussa on sydän- ja verisuonitauteja) ja kyllä on pakko sanoa, että veren kolesteroli- ja rasva-arvot muuttuivat radikaalisti paremmiksi. - rasismia vastaan
muuttuu ihmiseksi kirjoitti:
Joskus luin netistä jonkun rabbin kirjoituksen, jossa hän selitti, että ihmisen syödessä jotain ruoka hajoaa elimistössä ja imeytyy ja siten se "ylentyy" ihmiseksi ja kaikki otuksia ei ole tarkoitus "ylentää".
Rabbi torjui närkästyneenä sen, että kashrutissa olisi kyse terveysopillisista asioista. Itsäni siansyönti kuitenkin vaivasi niin, että lopetin sen totaalisesti liki 10 vuotta sitten (olen uskonnoton tukevatekoinen mies, jonka suvussa on sydän- ja verisuonitauteja) ja kyllä on pakko sanoa, että veren kolesteroli- ja rasva-arvot muuttuivat radikaalisti paremmiksi.kashrutissa terveydelliset seikat ovatkaan olleet ainakaan pääasia, osassa on selviä syitä,suurimmassa osassa ei sellaisia löydy.
Jostain meille tuntemattomasta ja toistaiseksi selvittämättömästä syystä, kiellettyjen eläinten luettelo on mikä on. Nykytieto auttaa kyllä alentamaan kolesterolia, verenpainetta, sokeriarvoja ym jo pelkällä ruokavaliolla. - Suomiiko?
rasismia vastaan kirjoitti:
ei todella kelpaa liikkuvan väen kotieläimeksi, myöskin se käyttää melko paljon vettä, mikä on merkittävä seikka vähävesisissä oloissa. Tämä ei silti selitä miksi siitä tuli kokonaan kielletty eläin. Ei myöskään paimentolaisuus- sehän ei edes ollut israelilaisten elämäntapa siihen aikaan kun nämä Toran-ruokasäännöt syntyivät. Ellei nyt sitten ajatella että ruokasääntöjen perusta on hyvin kaukana lähi-idän kansojen yhteisessä menneisyydessä.
Onneksi Suomessakin aletaan jalostaa ja laiduntaa lampaita sikojen tilalle?
Pitäköön pakanat sikansa ja oluensa, me muut voimme pysyä viineissä ja lampaanlihassa?
maajussi - sikaflunssa
... kirjoitti:
eikös ne siat levittäny jotain tauteja tms joskus tuhansia vuosia sitten. jostain semmosesta tuo kai lähtee. nykyäänhän tuolle pekonikiellolle ei löydy mitään loogista selitystä.
se tauti. Ja kun kaikki siat tapettiin, tauti lähti kuin kuppa Töölöstä aikanaan.
- -björn-
rasismia vastaan kirjoitti:
kashrutissa terveydelliset seikat ovatkaan olleet ainakaan pääasia, osassa on selviä syitä,suurimmassa osassa ei sellaisia löydy.
Jostain meille tuntemattomasta ja toistaiseksi selvittämättömästä syystä, kiellettyjen eläinten luettelo on mikä on. Nykytieto auttaa kyllä alentamaan kolesterolia, verenpainetta, sokeriarvoja ym jo pelkällä ruokavaliolla.Kyllä se on sialla sama kolesterolin aiheuttaja kuin ihmisilläkin eli syömällä siatkin sen itseensä saavat.
Luonnonravinnolla sian koleterolipitoisuudet eivät olisi millään lailla haitallisia ihmiselle. - Anonyymi
Että sianliha kirjoitti:
Aiheuttaa välillisesti diabetesta. Ei sian käyttö
kielto uskonnollisista syista perustu suinkaan trikiineihin. Sianliha aiheuttaa insuliini resistenssin lihaksissa. Tämä tunnetaan nykyisin
nimellä metabolinen oireyhtymä. Tämä uskontoon
liittyvä rajoitus on ollut terveysohje kansalle aikana jolloin lääkkeitä ei ollut.OHJE OLI KAIKILLE IHMSIKANSOILLE.
Juurta pahikset valehteli jotta söisisimme sikaa ja sairastamme.
Muuta ovat kaikkein pahimpia! Kaikessa.
- Mona-Henrika
nimimerkki Akia lainatakseni:
sika on todennäköisesti kielletty Torassa talouteen tai terveyteen liittyvien syiden takia.
Jälleen kerran kiitos vastauksista.- tinotito
on todennäköisesti vaikuttanut myöskin uskonnolliset syyt ,koska joidenkin tutkijoiden mukaan juutalaisten naapurikansojen keskuudessa on rehoittanut jonkinlainen sikakultti ,josta on pyritty pysymään erossa.
Puhuttaessa uskonnosta on syytä ottaa myös "hengelliset"näkökannat huomioon: Siat määriteltiin hengellisesti jotenkin epäpuhtaiksi.
Siitä on maininta Ut:ssakin kun Jeesus ajoi pahat henget sikoihin ja tuhosi siat ajamalla ne jyrkänteeltä alas. Mooseksen ajan maailmankuva oli vain sellainen ja on joissain ryhmissä edelleenkin. - Mona-Henrika
tinotito kirjoitti:
on todennäköisesti vaikuttanut myöskin uskonnolliset syyt ,koska joidenkin tutkijoiden mukaan juutalaisten naapurikansojen keskuudessa on rehoittanut jonkinlainen sikakultti ,josta on pyritty pysymään erossa.
Puhuttaessa uskonnosta on syytä ottaa myös "hengelliset"näkökannat huomioon: Siat määriteltiin hengellisesti jotenkin epäpuhtaiksi.
Siitä on maininta Ut:ssakin kun Jeesus ajoi pahat henget sikoihin ja tuhosi siat ajamalla ne jyrkänteeltä alas. Mooseksen ajan maailmankuva oli vain sellainen ja on joissain ryhmissä edelleenkin....
- akis
"älkää syökö epäjumalille uhrattua (sikaa) tai verta ja välttäkää haureutta!" Uusi Testamentti.
Nikolaus=joulupukki on epäjumala ja pikkujouluna harrastetaan haureutta ja saastutetaan verta?
Eipä ole kaukana pakanalliset tavat Suomesta?- tinotito
olen pohtinut joskus aikaisemmin. Tuo lisäyksesi sianlihasta onkin minunkin mielestäni looginen,koska varhainen kristinusko olikin lähempänä juutalaisuuutta ,kuin sen pakanallisempi, rappeutuneempi nykymuoto.
Tuo verensyönti kielto on täysin selvä,mutta sitäkään ei noudateta kristinuskon piirissä. - Mona-Henrika
tinotito kirjoitti:
olen pohtinut joskus aikaisemmin. Tuo lisäyksesi sianlihasta onkin minunkin mielestäni looginen,koska varhainen kristinusko olikin lähempänä juutalaisuuutta ,kuin sen pakanallisempi, rappeutuneempi nykymuoto.
Tuo verensyönti kielto on täysin selvä,mutta sitäkään ei noudateta kristinuskon piirissä.Kirjoitit verensyömisestä näin:
>> mutta sitäkään ei noudateta kristinuskon piirissä.>>
Uskovaiset ihmiset eivät syö verta. Ainakaan Helluntalaiset, JT:t, Vapaakirkkolaiset ja monet uskovaiset ev.luterilaisetkaan. Itsekään en syö verta.
Jälleen kerran muistutus: Läheskään kaikki kristityt eivät ole uskovaisia, mutta kaikki uskovaiset ovat kristittyjä.
- Saladdin
Sianliha
Islam kieltää sianlihan syömisen ja tärkein syy tähän on uskonnollinen, sillä muslimin tulee totella Jumalan käskyjä ja pidättäytyä siitä, minkä Hän on kieltänyt, mm. sianlihan ja veren nauttimisesta. Se tieteellinen syy, jonka tutkijatkin ovat osoittaneet, on että sioissa loisii vaarallisia matoja. Eräs pahimmista on mato, joka suolistoon jouduttuaan jatkaa elämänkaartaan isäntänsä kehossa, kuljettaen muniaan verenkierron mukana ja leviten kehon eri elimiin. Sitten mato koteloituu noin pavun suuruiseksi koteloksi. Jos tämä tapahtuu aivoissa, tulee ihminen hulluksi ja jos silmässä, tulee ihminen sokeaksi. Jos mato pääsee sydämeen, tämä johtaa heikkouteen ja veritulppaan. Matoon eivät tehoa tavanomaiset lääkkeet, koska se on suojautunut koteloonsa. Sianlihan kypsentämisaika on lyhyt eikä riitä tappamaan loisia. Porsaanlihan kolesterolipitoisuus on yli kymmenen kertaa naudanlihan vastaavaa korkeampi ja normaalimäärän ylittävä kolesteroli kerääntyy verisuoniin, aiheuttaen verenpaineen nousua ja verisuonten kalkkeutumista. Tästä syystä angina pectoris ja verisuonten kalkkeutuminen on viisi kertaa yleisempää Euroopassa kuin muslimimaailmassa.
Äskettäin on saatu selville, että influenssavirus voi tarttua suoraan sioista ja epäsuorasti esim. makkarasta, joka sisältää sian keuhkoa. Eräs ruotsalainen iholääkäri kertoo, että hän on jo vuosia sitten havainnut, kuinka aknesta, astmasta, allergisesta nuhasta, suuoireista ja tietyntyyppisestä hiustenlähdöstä kärsivien potilaiden tila on huomattavasti parantunut, kun he, muun hoidon ohessa, ovat lopettaneet sianlihan nauttimisen. Porsaanliha sisältää rikkipitoisia aineita ja histamiinia, jotka voivat aiheuttaa ihoärsytystä. Tiedetään reaktiosta, jota kutsutaan autoimmuniteetiksi, ja se tarkoittaa, että kehon solut alkavat aktivoitua torjumaan sekä vieraita että omia kudoksia. Erään teorian mukaan sianliha voi olla kemiallisesti sukua ihmisen kudosten kanssa, mikä voisi johtaa sellaiseen reaktioon, eli että jotkin henkilöt tahtovat "työntää pois" vieraan aineen. Esimerkkinä autoimmuunisairauksista voidaan mainita kilpirauhasen tulehdus, nivelreumatismi ja nuoren iän diabetes. Kanadalaiset lääkärit ovat englantilaisessa lääketieteellisessä lehdessä "The Lancet" julkaisseet artikkelin, joka osoittaa selvän yhteyden suuren sianlihan kulutuksen ja tietyn maksasairauden välillä. Sianrasva vaikeuttaa ruuansulatusta ja lisää riskiä saada angina pectoris ja kalkkeutuneet verisuonet. Se sisältää suuren määrän monimutkaisia rasvahappoja ja on pantu merkille, että sianrasvaa nautittaessa se muuttuu eriskummalliseksi aineeksi, joka rakenteeltaan ei sovi yhteen ihmisen rasvojen kanssa, mikä johtaa häiriöihin aineenvaihdunnassa ja kolesterin kierrossa. Tästä voi aiheutua monenlaisia vakavia sairauksia. Nobelin palkinnon saaja, professori Damm Kööpenhaminan yliopistosta on päätellyt, että juuri sianrasva on ratkaiseva syy sappikivien syntyyn, ja tutkimus onnistuu jatkuvasti tuomaan uusia todisteita sianlihan ja -rasvan haitallisuudesta.- tinotito
todisteluihin,koska niitä tulee erilaisia ja ristiriitaisia koko ajan,mutta olen itse lukenut sianlihan haitallisuudesta ihmisen verenkuvaan,eli sianlihan syönnin jälkeen haitallisuus olisi mitattavissa.
Tuo sian ja ihmisen geneettinen samankaltaisuus on erittäin merkittävä tekijä uusien sairauksien synnyssä. On vain ajan kysymys milloin joku siassa muhiva virus hyppää ihmiseen ja maailmalaajuinen tappajavirus on totta.
Toran käskyt ovat viisaita, niinkuin sekin ,että lihatuotteita ja maitotuotteita ei saa yhdistää: miksi? koska maitotuotteet syötynä lihatuotteiden kanssa häiritsee mm.raudan imeytymistä. - Paavo
tinotito kirjoitti:
todisteluihin,koska niitä tulee erilaisia ja ristiriitaisia koko ajan,mutta olen itse lukenut sianlihan haitallisuudesta ihmisen verenkuvaan,eli sianlihan syönnin jälkeen haitallisuus olisi mitattavissa.
Tuo sian ja ihmisen geneettinen samankaltaisuus on erittäin merkittävä tekijä uusien sairauksien synnyssä. On vain ajan kysymys milloin joku siassa muhiva virus hyppää ihmiseen ja maailmalaajuinen tappajavirus on totta.
Toran käskyt ovat viisaita, niinkuin sekin ,että lihatuotteita ja maitotuotteita ei saa yhdistää: miksi? koska maitotuotteet syötynä lihatuotteiden kanssa häiritsee mm.raudan imeytymistä.Olen itsekin miettinyt noita Raamatun monenlaisia säädöksiä. Olen kanssasi samoilla linjoilla. Minullekaan tiede ja J:la eivät ole ristiriidassa keskenään. Olen ainakin varovaisesti sitä mieltä, että tiede tulee kehittyessään todistamaan näidenkin säädösten tarpeellisuudesta.
- rasismia vastaan
Paavo kirjoitti:
Olen itsekin miettinyt noita Raamatun monenlaisia säädöksiä. Olen kanssasi samoilla linjoilla. Minullekaan tiede ja J:la eivät ole ristiriidassa keskenään. Olen ainakin varovaisesti sitä mieltä, että tiede tulee kehittyessään todistamaan näidenkin säädösten tarpeellisuudesta.
jos näin on, miksi määräykset vältellä joitakin tiettyjä ruokia koskivat vain yhtä kansaa?
Ruokasäännöksiä on tutkittu terveysvaikutusten osalta, mutta eipä niistä juuri sen erityisempää ole löytynyt kuin muustakaan ravinnosta. Siassa on trikiinejä, mutta niin on monessa muussakin lihassa. Kiellettyjen lista on muutenkin pitkä, vaikka jostain syystä sika aina tuodaan erityisesti esiin. Itse ajattelisin että syyt kieltoihin ovat historiallisia, kulttuurisia, ne ovat olleet ymmärrettäviä aikanaan mutteivät enää meille. - Paavo
rasismia vastaan kirjoitti:
jos näin on, miksi määräykset vältellä joitakin tiettyjä ruokia koskivat vain yhtä kansaa?
Ruokasäännöksiä on tutkittu terveysvaikutusten osalta, mutta eipä niistä juuri sen erityisempää ole löytynyt kuin muustakaan ravinnosta. Siassa on trikiinejä, mutta niin on monessa muussakin lihassa. Kiellettyjen lista on muutenkin pitkä, vaikka jostain syystä sika aina tuodaan erityisesti esiin. Itse ajattelisin että syyt kieltoihin ovat historiallisia, kulttuurisia, ne ovat olleet ymmärrettäviä aikanaan mutteivät enää meille."jos näin on, miksi määräykset vältellä joitakin tiettyjä ruokia koskivat vain yhtä kansaa?"
No uskon että kyseessä on valittu kansa. Valittu kansa ei käsitykseni mukaan ole sen kummoisempi kuin muutkaan, vaan esimerkki niin hyvässä kuin pahassakin muille. Valinnan syystä juutalaiset näkyvät kaikkien kansojen seassa ollessaan, niinkuin myöskin nykyisenä Israelin valtiona nykyisessä mediassa.
Uskon, että myös kirjoittamasi asiat pitää huomioida, mutta Raamattu on kuitenkin mielestäni ajaton teos josta löytyy myös nykypäivään odottamatonta viisautta.
En viitsi kuin raottaa turpaani mielipiteeseen ruokasäädöksistä, koska mielestäni J:la on niin Suuri ja käsittämätön asia, että joka tapauksessa mielipiteeni ei tule tekemään oikeutta 100 prosenttisesti. - rasismia vastaan
Paavo kirjoitti:
"jos näin on, miksi määräykset vältellä joitakin tiettyjä ruokia koskivat vain yhtä kansaa?"
No uskon että kyseessä on valittu kansa. Valittu kansa ei käsitykseni mukaan ole sen kummoisempi kuin muutkaan, vaan esimerkki niin hyvässä kuin pahassakin muille. Valinnan syystä juutalaiset näkyvät kaikkien kansojen seassa ollessaan, niinkuin myöskin nykyisenä Israelin valtiona nykyisessä mediassa.
Uskon, että myös kirjoittamasi asiat pitää huomioida, mutta Raamattu on kuitenkin mielestäni ajaton teos josta löytyy myös nykypäivään odottamatonta viisautta.
En viitsi kuin raottaa turpaani mielipiteeseen ruokasäädöksistä, koska mielestäni J:la on niin Suuri ja käsittämätön asia, että joka tapauksessa mielipiteeni ei tule tekemään oikeutta 100 prosenttisesti.kysymykselläni sitä että miksi vain yhdelle kansalle -valittu tai ei -annetaan terveellinen dieetti? Muistaakseni se UT:ssä vielä kumottiin kaikkien osalta - nytkö saa syödä epäterveellisesti ja miten kristittynä selität tämän "poukkoilun"? Itse en voi nähdä taustalla terveellisyyskysymyksiä paitsi muutamissa itsestään selvissä perushygieniasäännöksissä.
- Paavo
rasismia vastaan kirjoitti:
kysymykselläni sitä että miksi vain yhdelle kansalle -valittu tai ei -annetaan terveellinen dieetti? Muistaakseni se UT:ssä vielä kumottiin kaikkien osalta - nytkö saa syödä epäterveellisesti ja miten kristittynä selität tämän "poukkoilun"? Itse en voi nähdä taustalla terveellisyyskysymyksiä paitsi muutamissa itsestään selvissä perushygieniasäännöksissä.
Uskon että tämä yksi kansa on annettu ilmoitukseksi myös muille kansoille. Ja kristittynä edelleen, että tuon kansan messiaan ilmaannuttua J:la kaatoi aidat juutalaisten ja muiden kansojen välillä.
No ruokakysymys on vaikea minulle, mutta ensimmäiset juutalaiskristityt noudattivat puhtaussäädöksiä itsestäänselvänä, olivathan he kuitenkin juutalaiseen kansaan kuuluvia ja noudattivat perinteisiä tapojaan.
Kristinuskon siirtyessä pakanamaailaan valtavirraltaan, jäivät uudet heimot ja kansat noudattamaan omia tapojaan ruokien ja muiden traditioiden suhteen. Hyvä sanoma "J:lasta meidän keskellämme" -Immanuel ei keskittynyt erinäisiin säädöksiin. Jätän kuitenkin sen mahdollisuuden, että säädöksissäkin on jokin järki kuitenkin. tinotito kirjoitti:
todisteluihin,koska niitä tulee erilaisia ja ristiriitaisia koko ajan,mutta olen itse lukenut sianlihan haitallisuudesta ihmisen verenkuvaan,eli sianlihan syönnin jälkeen haitallisuus olisi mitattavissa.
Tuo sian ja ihmisen geneettinen samankaltaisuus on erittäin merkittävä tekijä uusien sairauksien synnyssä. On vain ajan kysymys milloin joku siassa muhiva virus hyppää ihmiseen ja maailmalaajuinen tappajavirus on totta.
Toran käskyt ovat viisaita, niinkuin sekin ,että lihatuotteita ja maitotuotteita ei saa yhdistää: miksi? koska maitotuotteet syötynä lihatuotteiden kanssa häiritsee mm.raudan imeytymistä..
...Tora ei kiellä liha- ja maitoruuan nauttimista samalla aterialla, vaan se on ns. juutalaisten oppi-isien perinnäissääntöä eli ihmisoppia, kuten moni muukin senkaltainen.
Kirjoitit:
"Toran käskyt ovat viisaita, niinkuin sekin ,että lihatuotteita ja maitotuotteita ei saa yhdistää: miksi?"
Tora kieltää ainoastaan keittämästä vohlaa emänsä maidossa. Sen merkitys on siinä, että Jumala säälii eläimiäkin siksi, että vohlan emän maito on tarkoitettu alunperin vohlan ravinnoksi ja henkiinjäämiseksi, eikä sen irvikuvaksi eli kiehuvaksi keitinliemeksi vohlaparan lihalle.
Siis Toran mukaan saa ihan vapaasti syödä raavaan lihaa ja juoda maitoa ! Siitä vaan, jos maistuu !
Itse olen siirtynyt juomaan rasvatonta piimää, koska maidossa oleva pepsiini estää ruuan sulamista, ellei sitä juo vasta aterian jälkeen.
Siunausta Yeshuassa !
.
- Huvittunut.
Koska sikakaan ei syo toista sikaa.
.
...sika on niin kiltti eläin, etenkin pienet porsaat ovat niin suloisia vikisijöitä... ;) Täälläkin niitä riittää vikisemässä siellä sun täällä.
Heheheh.
Tää oli päivän kevennys...- jota etsit
Todennäköinen vastaus on se, että aikanaan on eläimet pidetty aikalailla irrallaan, tästä on seurannut että sika luonteensa ( sekasyöjä ) mukaan syö kaiken sopivan, myös raadot.
Samallalailla menettelee mm. Karhu.
Tästä taas seuraa, että siassa on yleensä trikiini, varsinkin jos se pääsee syömään esim. rottien raatoja.
Tämä sama ongelma oli vielä USA:ssa vuosisadan alussa ( 1900 luvun ), eli irrallaan olevat siat söivät kaikki raadot ja levittivät trikiiniä.
Sika joka kasvatetaan aitaudessa ja ruokitaan rehulla ei levitä trikiiniä, koska sillä ei sitä ole..
...tänään myös esim. kamelin ja hevosen lihan syömistä.
Kumpikaan niistä ei syö rottia ;)
Kysessä oli ja yhä on siis ennenkaikkea testi, jolla Jumala koettelee sitä, että haluaako Israel palvella Jumalaansa vaiko ei. Siis Israelin USKOA testattiin silloin ja yhä testataan.
Siunausta Jeshuassa !
.
- Anonyymi
Sika on kuin rattaan muut saamiset elukat.
S
Lihaa ei kova paistaminen yms tee kypsäksi ja saat matoja ja loisia.
KIELTO PERUSTUI YLEMPIEN OLENTOJEN TIETOON. Man ulkopuoliset opastivat. Juutalaisten valehtelu, nauta on parasta ruokaa ihmisille ja sen tilalle tarjosivat sikaa ja itä estivät parasta ruokaa ja ihmislihaa.lapsia.. - Anonyymi
Tiukan kurin takia koska naisia eivät saaneet teini-iästä ja vasta naimisiin mentyään, siat julistettiin saastaisiksi.
Eläinseksin harrastus on iljetys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi255169- 883754
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483255- 2102706
- 562704
- 522645
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322450- 1532380
- 311975
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1101607