Nyt ilmeisesti käy niin, että Niinistön ja Vanhasen kampanjatoimistot yhdistävät mainontansa ja muun kampanjoinnin joko Vanhasen tai Niinistön tukemiseen, riippuen siitä, kumpi mahdolliselle toiselle kierrokselle pääsee.
No, jos silti tulee takkiin oikeiston ehdokkaalle, voidaan vain kysyä, missä meni taas pieleen?
Muuten, gallupit kertovat keskustalaisten antavan noin kymmenen prosentin voimalla äänensä Niinistölle ensimmäisellä kierroksella ja neljänneksen voimin Haloselle ensimmäisellä kierroksella.
Kokoomuslaiset puolestaan antaisivat Vanhaselle äänensä neljän prosentin joukolla ja niinikään neljännes kokoomuslaisista antaisi äänensä Haloselle ensimmäisellä kierroksella.
Oikeistoyhteistyö tiivistyy
2
75
Vastaukset
- Matti
Eikös sen vastakkain asettelun pitänyt jo loppua viimeistään kokoomuksen vaaliristeilylle. Ja nyt täällä jo täyttäpäätä luodaan taktisia kuvioita sille miten yhdistetään porvarilliset voimat vasemmistoa vastaan?
Siis onko Sauli aidosti sitämieltä että vastakkain asettelun on loputtava vai onko sekin Saulilta pelkkää taktikointia? - hexdex
Niin se pitää ollakin. Kun kokoomuksellakin on ehdokas joka sanoo, että ei ole vasemmistolaista työtä, eikä oikeistolaista työtä, on vain suomalaista työtä. No, suomalaiset tekevät kuitenkin vain pikkuriikkisen osan maailman töistä, mutta onpahan kaunis kielikuva.
Yritysten hyvinvointi on aina ollut Niinistön sydäntä lähellä. Jo valtiovarainministerinä hän ajoi voimakkaasti yritysten asiaa, eikä sanoma ole unohtunut vaalikampanjassakaan. Vaikka yrityksiä siirtyykin ulkomaille, niin aina niissäkin menee mukana ainakin vähän suomalaista työtä. Pääasia, että yrityksillä menee hyvin.
Vanhasen poliittiset meriitit ovat pienemmät kuin Niinistön, mutta hänkin lukeutuu keskustan oikeistosiiven edustajiin. Kompromissit demarien kanssa hallituspolitiikassa vain häivyttävät tätä asiaa.
Kenelläkään kunnon porvarilla ja kapitalismin kannattajalla ei ole mitään syytä olla äänestämättä kumpaakaan edellämainituista ehdokkaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673