Ne kaksi kiveä Vanhasta Suomesta

Harri Veijonen

KAKSI KIVITAULUA

Jumala kirjoitti Mooseksen kahteen kivitauluun kymmenen käskyä. Alkuperäiset taulut pitäisi olla Liitonarkussa. Tuota arkkia ei vielä ole maailmalle näytetty, vaikka uutiset (14. 8. 2005) niin jo lupasivat. Joidenkin lähteiden mukaan Liitonarkki ei olisikaan Israelissa vaan Etiopiassa.

Maan äärten Jerusalemin eli Fin landin Lappeenrannan historiaan liittyy siihenkin kaksi kivitaulua. Kauskilan kappelin viimeiset jäännökset olivat kaksi kiveä. Niissä oli teksti tuntemattomaksi sanotulla kielellä. Kivet olivat kadonneet matkalla tarkempiin tutkimuksiin. Ilmeisesti kivien matka noin 130 vuotta sitten, vuoden 1875 tienoilla, oli kulkenut ensin Lappeenrantaan ja sitten Helsinkiin. Mahdollisesti valtaapitäviä ei miellyttänyt kivien sanoma. Se ei ollut roomalaiskatolisten ruotsia, luterilaisten suomea eikä edes kreikkalaiskatolisten eli ortodoksien venäjää, kuten yleensä luullaan Kappelinmäen kappelin alkujaan olleen kreikkalaiskatolinen.
Miksi teksti ei tullut päivänvaloon? Jos kivissä olisi ollut vaikkapa kymmenen käskyä, olisi asian luullut tulevan selväksi millä kielellä tahansa. Mitä kivien tekstissä oli sellaista, että sitä ei haluttu kertoa? Jumalan kymmenessä käskyssäkin on kohtia, jotka eivät ortodokseja eivätkä muitakaan kirkollisia kuvainpalvojia miellytä. Esimerkiksi heiltä puuttuu kokonaan toinen käsky: älä tee itsellesi Jumalan kuvaa. Kymmenen käskyä Raamatun mukaan: http://wwnet.fi/users/veijone/kymmenen.htm

Lähdeviitteitä: 1833: "tvenne mindre med characterer af någor okändt språk" (Von Knorring: Vanha Suomi. 1833.)
Lappeen kihlakunnan historia mainitsee Lappeenrannan Kauskilan Kappelinmäen kappelin kahdessa kivessä "tuntemattomalla kielellä" olevista kirjoituksista 1833: "tvenne mindre med characterer af någor okändt språk" s. 228 von Knorring.
1885: Ainoastaan perustuskivet ovat kirkosta jäljellä ja kahdessa kivessä oli kirjoitus tuntemattomalla kielellä, kivet sanotaan viedyiksi Helsinkiin kymmenkunta vuotta sitten. (A. Lindh: "Lyhykäinen kertomus Lappeenrannasta" 1885 Helsingissä SKS:n kirjapainossa).
1893: Nähtävästi tie on synnyttänyt aikanaan kylän ja syntynyt asutus on johtanut kalmiston syntyyn. ( Wallin (Voionmaa) Väinö, Suomen maantiet Ruotsin vallan aikana. Fennia 8:2. Kuopio 1893).
1907: Vielä vuodelta 1826 on maininta Kappelinmäellä nähtävissä olleesta ensisestä kirkon paikasta. Paikalla oli ollut "useampia kiviä, joiden joukossa oli pari pienempää, jollakin tuntemattomalla kirjoituksella varustettuna." Lappeenrantaan kuljetettuna kummat kivet olivat kuitenkin kadoneet tietymättömiin. (Cederhvarf, Björn, Tietoja "Kauskilan kappelin" kirkosta Lappveden pitäjässä. Suomen museo 1907. Helsinki 1907.)
Harri Veijonen
http://go.to/veijonen

1

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atte Ateisti

      Fin Landista eli Maan Äärten Jerusalemista kaksi kiveä minun näkemykseni mukaan joutuivat Lappeenrannan kautta Suursaarelle (Högland, venäjäksi nykyään Gogland) seprakauppaa käyvien kymenlaaksolaisten mukana. Gogland on ehdottomasti Raamatussa mainittu Gog, ja Magog muodostuu sanoista Maa-Gog, eli Googin maa.

      Kivet ovat myös voineet päätyä Suursaaren kautta vaihtokaupassa virolaisille kalastajille, jotka ovat käyttäneet niitä verkonpainoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe