Elämän pikku iloja?

Hintriika

Elämässä on ylä- ja alamäkiä. Me olemme herkkiä nostamaan äläkän epäkohdista ja vastoinkäymisistä. Ja kanssaihmisiäkin on helpompi haukkua kuin kiittää. Liekö tämä negatiivisuus tekovika, joka luontoäidille on sattunut ihmisen kohdalla?

Silti lähes jokaiseen arkipäivään liittyy jotakin, josta ilahtuu, tulee mieli hyväksi. Harvemmin niistä tulee jutelluksi. Tuntuu kuin tekisi tikusta asiaa. Henkisen tasapainon kannalta ne ovat kuitenkin tärkeitä asioita; Iioita vaikka auringonpaisteesta myrskyn jälkeen! Mitkä ovat sinun elämäsi pikku iloja? Ihan konkreettisesti? Moni vastaa heti että lapsenlapset, mutta kerro jokin yksityiskohtaisempi juttu! Mitä, missä, milloin, miksi?

10

795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katleija

      Elämässä on tosi paljon pikku iloja. Tai oikeastaan en osaakaan iloja laittaa suuruusjärjestykseen. Ilojen aiheet vaan vaihtelevat.

      Yksi aika tuore juttu minulla on. Päätimme jumppakaverini kanssa, joka asuu tässä lähellä, lähteä joka ilta -Kauniitten ja rohkeitten- jälkeen noin tunnin kävelylenkille joko sauvoilla tai ilman. Se on hieno juttu. Jutellessa tunti menee nopeasti. Niinpä jatkammekin sitä usein vielä puolella tunnilla. Voi olla että se siitäkin vielä pitenee.

    • ...isojakin pieniä iloja! Vähän taisit kiellellä mainitsemasta noita mummin kultia, mutta pakko sanoa hänen olevan ISO pieni iloni ja marraskuussa syntynyt.

      Muita konkreettisia ISOJA ilojani on, jos joku vuosikymmenten takainen tuttu vielä tunnistaa.:))
      (Itselle joskus melkoisen vaikeaakin, hävettää)

      Olen yrittänyt käyttää tuota tapaa etsiä kiittämisen aiheita ja kummasti niitä löytää melkein jokaiselle päivälle; vaikkapa sellaisen, että tuonkin homman sain nyt tehdyksi...vihdoin jne. Tai joku kiva yllätys, vaikka miten pienikin, riittää.

      • Hintriika

        En tarkoittanut kiellellä mummin tai papan pikkukultien mainitsemista. Tarkoitin, että heistäkin voisi kertoa jonkin konkreettisen tapauksen. "Yleisilo" lapsenlapset varmasti ovat jokaiselle, ken on isovamhemmaksi päässyt!


    • Amanda

      Viime vuosina viikottainen ilonaihe on senioriyliopiston luennot. Hienoa kuunnella asiantuntijoiden innostuneita esityksiä omalta erikoisalaltaan.

    • Malviina

      Sauna on ilo.

      Lenkin jälkeine olo suihkus käytyä on ilo.


      Hyvä kirja, ystävät, mies, lapset , kissa.


      Vaik onks ne pienii iloja?

      Suurii paremmikkii.


      Kaikkiaakii ilo on, ko ossaa iloita.

    • Lyyli

      nautin suunnattomasti lötkötellä rantakalliolla, "bikku bigineissä tietysti", ja varpaat rantavedessä. Ajatukseni silloin yleensä harhailee kaikissa hupsuissa pikku asioissa.

      Lintujen liverrys on musiikkia korville, jopa ampparin surinaa on kiva kuulostella. En pala auringossa, jotan se tietysti vaikuttaa asiaan.

      Talvella ei mikään vedä vertoja puhtaalle hangelle, jolle auringon kimmallus luo ikään kuin "timanttisateen". Hiihto kuuluu yhtenä osana talveeni.

      Huolet ovat jossain taka-alalla, kun luonto näyttää ihmeellisyyksiään.

      Viime kesänä, kun hankin tämän kannettavan, oli tämä kone usein seurana ja langaton tuntui hyvin pelaavan.

      Talvea odotellessa...

      • Serafiina

        On iso ilo lukea kieltä, joka on hienosti hallussa, ja josta kirjoittaja nousee esiin empaattisena, miellyttävänä ihmisenä.

        Iloa siis löytyy täältäkin usein.


      • Iloinen veijari
        Serafiina kirjoitti:

        On iso ilo lukea kieltä, joka on hienosti hallussa, ja josta kirjoittaja nousee esiin empaattisena, miellyttävänä ihmisenä.

        Iloa siis löytyy täältäkin usein.

        että on ilo lukea joskus "ktrjoitusta", jonka kieli "on hienosti hallussa", niinkuin sanatarkasti ilmaisit.
        Nyt on ainakin täällä ilo ylimmillään.
        Nauru päivässä pitää lääkärin loitolla:DDDDDDDDD


    • isoäiti**

      Löysin muutama päivä sitten kadulta avainnipun.
      Siinä pähkäilin avainten kanssa mutta kukaan
      ohikulkijoista ei näyttänyt etsijältä.

      Laitoin pari läydettyilmoitusta löytöpaikan
      lähelle ja parin päivän päästä soitti
      tuohtunut naisääni, joka oli kadottanut avaimensa
      ja jolle oli aiheutunut paljon harmia katoamisesta.

      Sovimme tapaamisesta. Saatuaan avaimensa
      iloinen naisihminen ojensi minulle matkalta
      ostamansa pellavapyyhkeen löytöpalkkioksi
      sekä vielä kortin.
      Kiitosten saattelemana erosimme tyytyväisinä
      molemmat.
      Kotona avasin kuoren, missä oli kiitoskortin
      lisäksi 20 rahaa ja teksti,
      *Osta pullo viiniä ja suklaata ja
      vietä iloinen ilta. Onnellinen nainen*

      Löytötarina 2

      Keväisellä aamulenkillä löysin erittäin kalliin
      kännykän puistosta.
      Omistaja löytyi tietenkin ja tein treffit
      hänen kanssaan kauppakeskuksen eteen.
      Hetkisen odoteltuani auto pysähtyi ja
      etuikkunan raosta ääni huikkaa ja käsi
      ojentuu saamaan puhelimen.
      * Kii---* ja auto kaasutti pois.

      Loppu hyvin kaikki hyvin, mietiskelin mielessäni.

      • Pensaaseen heitetyn, putsatun. Sisällä oli mm. Kelakortti ja muita kortteja.

        Soitin omistajalle kun nimikin löytyi papereista.

        Mies tuli hakemaan kadottamaansa. Hän löysi kuin ihmeenkaupalla 20e.n setelin.

        Olisit nyt tuonkin pöllinyt, sanoi ja kääntyi kannoillaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3623
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2274
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1895
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1628
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      83
      1325
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      15
      1293
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe