Tps:n tilinpäätöstä odotellessa malliksi Hifk:n lukemat viime tilikaudelta: 800 000e tappiota!
"Viime kausi oli urheilullisesti ja taloudellisesti pettymys. Halusimme panostaa joukkueeseen, mutta otimme liian ison riskin. Laskelmat perustuivat siihen, että sillä joukkueella pääsisimme pidemmälle,"kommentoi Hifk:n hallituksen puheenjohtaja Harri Tuohimaa Iltasanomille.
Konkurssi ei Hifk:ta uhkaa, mutta viime kausi oli paha kolaus Oy Hifk-Hockey Ab:n vakavaraisuudelle. Oman ja vieraan pääoman suhdetta kuvaava omavaraisuusaste laski 49,7.stä peräti 15,7:ään. Liiketaloudessa alle 20 omavaraisuusaste luokitellaan HEIKOKSI.
Siinä pureskeltavaa aamukahvin kera. Lähde on päivän IltaSanomat.
"Viime kausi oli urheilullisesti ja taloudellisesti pettymys. Halusimme panostaa joukkueeseen, mutta otimme liian ison riskin. Laskelmat perustuivat siihen, että sillä joukkueella pääsisimme pidemmälle,"kommentoi Hifk:n hallituksen puheenjohtaja Harri Tuohimaa Iltasanomille.
Konkurssi ei Hifk:ta uhkaa, mutta viime kausi oli paha kolaus Oy Hifk-Hockey Ab:n vakavaraisuudelle. Oman ja vieraan pääoman suhdetta kuvaava omavaraisuusaste laski 49,7.stä peräti 15,7:ään. Liiketaloudessa alle 20 omavaraisuusaste luokitellaan HEIKOKSI.
Siinä pureskeltavaa aamukahvin kera. Lähde on päivän IltaSanomat.
Vastaukset 22
Vanhimmat
nyt alkaa itkemään niinkuin Turussa, neiti, vastaavissa tilanteissa??
RAHAA TULEE KYLLÄ VIRON MAFIALTA!
Neiti voi uskotella itsellensä että HIFK menee konkkaan kun sitä kuitenkin haluaa. Tosiasia on että HIFK:llä ei ole mitään hätää. Sponsorit hoitaa!
IFKOOLLA ON HYVÄ BUDJETTI
...budjetti jos kulut on paljon tuloja suuremmat. Se on vähän sama kun ottaisit pankista lainaa ja vaihtaisit tietsikan, ostaisit kotiteatterisysteemit ja lopulla karkkia...ilman että Sinulla olisi hajuakaan miten sen maksat takaisin.
Hjallikselta rahaa niin pelastutte!
Tuskin Hjallis laittaa rahoja!
...eikä pyydettäiskään. kaipa sillä on omiakin ongelmia?
...kaikkien aikojen tappio. Suurta taitamattomuutta ja tyhmyyttä...sitä saa mitä tilaa.
Mihin Hifk:n palkkarahat tällä kaudella menevät? Miksi maksaa 3-ja 4-ketjun äijille ykkösketjun liksoja?
...sijoittaa vanhahtavaan brändiin ja menestymättömään seuraan euroja? Joutuuko Moberg menemään lakki kourassa pankinjohtajan puheille?
Teidän tollojen ajattelutavalla sm- liigaa ei olis edes enää olemassa!! Ottakaapa markkina talouden oppikirja käteen ja lukekaa, jos ymmärrätte!??
No jes... Viime kautta ei yksíkään IFKfani halua muistella muuta kuin että IFK halusi tarjota faneilleen huippu lätkää ja mestaruuden ottamalla HARKITUN riskin palkkaamalla omia tähtiä rapakontakaa, mut toisin kävi. Tää uutinen ei ollu sinään enään mikään uutinen jokainen selvä järkinen osasi ennustaa että tappiota tulee...mut mitä olisi tapahtunut jos joukkue olisi ollut kasassa kauteen lähdettäessä?
Pitää nyt ainakin tiputtaa nää narrifanit takas maanpinnalle ja kertoa et niiden lauma on tehny parikin vuotta tappiota ja huolella. Toissa vuonna tehtiin tappiota n2,7milj.egee ja viime kaudella vaan vajaa milli... Näkyyköhän tämä sit tämänvuoden joukkueessa kun ei tule kunnolla rahaa ni ei sitten pelatakkaan kunnolla...
ps, minkäköhän joukkueen harkimo halusi ensiksi ostaa?... minkä joukkueen pelipaita harkimo purjehti pallon ympäri?... Yksi vastaus IFK.
(sori valmiiks jos on paljon kirjotus virheitä tää oli aika äkäseen heitetty juttu =p)
...kuningas jalkapallon kanssa. Jääkiekon tappioissa Hifk on ihan omassa luokassaan.
ps. tottakai Harkimo on stadilaisena pitänyt petopaitaa yllään joskus vuonna nolla maapallon ympäri purjehtiessaan...varmaan sponsoriensa vaatimuksesta ja ihan vaan suosiota kerjätäkseen? So what?
pps. 13 pelaajaa on hopeajoukkueesta jäljellä, mutta Nhl:llän suonenisku hetki ennen liigakauden alkua vei viime kauden sensaatiomolarin ja isoon rooliin tarkoitetun Filppulan. se sekoitti joukkueen eikä voittavaa maalivahtia ole vieläkään käsissä.
Se viimevuotinen "hopea joukkue" on jo siellä änärissä! Timi se joukkuetta piti pystyssä, jokerit on ku pikku lapset. Ei se 2 tyypistä ole kiinni, neitejä mitä neitejä!!!
....huolimatta pikkukaupungin Lukolle ja ihan tyhmyyttään! Osa otti vielä turpaansakin nii, että vasta juhannuksena sai kiinteetä ruokaa!
Toivot turhaan, neiti a-hole.
...Lostedt noutaa Karyian?
Kun joukkueen nimi on Blues, taitaa suorituskin pysyä mollivoittoisena? Pitäiskö vaihtaa nimeä?
ifk joutas verkkomerkkiaarjaan. Siinä nää svedu pelletkin joutus miettimään, että miten urheiluseura oikeasti perustetaan.....
Ja tämän ylemmän tekstin ääliömäinen koomikko kirjoittaa toisessa ketjussa vanha ifk-fani ni mimerkillä.Uskomattomia ääliöitä näillä palstoilla:)
Buaaaahh!