http://koti.phnet.fi/elohim/kuolemanraja_kokemukset
Luultavasti useimpia ihmisiä kiinnostaa, mitä on tämän elämän jälkeen ja kuoleman rajan takana. Tämän takia he saattavat etsiä tietoa spiritismi-istunnoista tai vaikka kirjoista, joissa pohditaan samaa aluetta. Monilla on myös erityisiä henkilökohtaisia kuolemanrajakokemuksia - eli kokemuksia, jolloin heidän sydämensä saattaa pysähtyä sairaalassa tai onnettomuuden yhteydessä, ja jolloin he saattavat nähdä itsensä ikäänkuin ulkopuolelta, nähdä itselleen tehtäviä elvytystoimenpiteitä sekä nähdä ehkä koko leikkaussalin. Jotkut ovat saattaneet kokemustensa yhteydessä nähdä myös valo-olennon, joka tuntuu olevan täynnä "myötätuntoa ja rakkautta".
Suurin keskustelu tällä alueella liittyykin yleensä siihen, että ovatko kaikki kuolemanrajakokemukset myönteisiä ja käykö kaikille rajan takana hyvin huolimatta heidän eletystä elämästään ja uskonnostaan. Monet tutkijat haluavat ajatella näin, mutta pitääkö se paikkansa? Aiommekin tulevilla riveillä lähteä tutkimaan tätä asiaa. Useat havainnot ja esimerkit, joita seuraavassa luetellaan, näyttävät viittaavan siihen, ettei kaikille välttämättä käy hyvin.
Luultavasti useimpia ihmisiä kiinnostaa, mitä on tämän elämän jälkeen ja kuoleman rajan takana. Tämän takia he saattavat etsiä tietoa spiritismi-istunnoista tai vaikka kirjoista, joissa pohditaan samaa aluetta. Monilla on myös erityisiä henkilökohtaisia kuolemanrajakokemuksia - eli kokemuksia, jolloin heidän sydämensä saattaa pysähtyä sairaalassa tai onnettomuuden yhteydessä, ja jolloin he saattavat nähdä itsensä ikäänkuin ulkopuolelta, nähdä itselleen tehtäviä elvytystoimenpiteitä sekä nähdä ehkä koko leikkaussalin. Jotkut ovat saattaneet kokemustensa yhteydessä nähdä myös valo-olennon, joka tuntuu olevan täynnä "myötätuntoa ja rakkautta".
Suurin keskustelu tällä alueella liittyykin yleensä siihen, että ovatko kaikki kuolemanrajakokemukset myönteisiä ja käykö kaikille rajan takana hyvin huolimatta heidän eletystä elämästään ja uskonnostaan. Monet tutkijat haluavat ajatella näin, mutta pitääkö se paikkansa? Aiommekin tulevilla riveillä lähteä tutkimaan tätä asiaa. Useat havainnot ja esimerkit, joita seuraavassa luetellaan, näyttävät viittaavan siihen, ettei kaikille välttämättä käy hyvin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Blackmoren mukaan selitys kuuluu näin: Toimiakseen aivosolut tarvitsevat happea. Jos happea ei ole saatavilla, ensimmäisinä toimintakykynsä menettävät toisten neuronien toimintaa estävät aivosolut. Tämän seurauksena aivoissa alkaa toimia runsaasti neuroneita, joiden ei pitäisi aktivoitua. Kun henkilö siis joutuu veden alle pitkäksi aikaa ilman happea, hänen aivoissaan aktivoituu runsaasti ”ylimääräisiä” aivosoluja. Nämä aivosolut puolestaan luovat näkökentän keskelle — jota useimmat neuronit näköaivokuorella edustavat — kirkkaan kohdan, joka suurenee hapenpuutteen lisääntyessä. Ihmisen näköjärjestelmä tulkitsee suurenemisen kirkkauden lähentymisenä. Lisääntyvän hapenpuutteen tuloksena on siis kokemus tummasta tunnelista, jonka päässä sijaitsevaa valoa kohti henkilö on matkalla.
Ihminen menettää myös muuten yhteyden ulkomaailmaan, minkä seurauksena muistijärjestelmä alkaa tuottaa kokemusta maailmasta sekä minästä. Muistikuvien tapaan henkilö voi nähdä itsensä ylhäältä makaamassa taistelukentällä, uima-altaassa tai jopa elvytettävänä. Yhteys ulkomaailmaan ei välttämättä katoa kokonaan. Erityisesti kuuloaisti voi vielä välittää tietoa ympäröivästä tilanteesta. Kun heikentynyt aistitieto yhdistyy muistikuviin, tuloksena on kehostapoistumiskokemus tai kokemus kirkkaudessa olevista olennoista. Kokemus poikkeaa siis suuressa määrin todellisuudesta — tosin ei välttämättä täysin — perustuessaan muistiin ja mahdollisesti kuulohavaintoihin.
Taivaallinen rauha ja hyvänolon tunne aiheutuu puolestaan aivojen tuottamista endorfiineista, joita erittyy stressitilanteissa. Niitä on kuvattu ihmisen omiksi morfiineiksi. Kun endorfiinien vaikutus estetään kemiallisesti, taivas muuttuu helvetiksi.
Henkilö voi kokea myös ajan pysähtyvän tai minuuden sulautuvan mystisesti ympäröivään maailmaan. Blackmoren mukaan tällaisessa täydellisen epätavallisessa aivotoimintatilassa — ylimääräisesessä aktivaatiossa, muistinvaraisessa kokemuksessa jne. — käsitys minästä eli minän tietoedustus, representaatio tulee entisestä vaikeammaksi ylläpitää. Tällöin minä todella lakkaa olemasta — tai ainakin on hyvin lähellä olemassaolonsa loppumista.
Rajakokemuksiin liittyvä elämänkokemusten nopea vilahtaminen silmien edessä liittyy henkilön uskomukseen omasta kuolemasta. Rajakokemuksissa ne eivät ole kovin yleisiä, mutta kuitenkin niitä ilmenee myös muissa hengenvaarallisissa tilanteissa (esim. kun henkilöä uhataan aseella tai hän pelastuu kaahaavan auton alta viime hetkessä). Myöskään elämänasenteen muuttuminen ”rakastavammaksi”, epäitsekkäämmäksi ja elämää arvostavammaksi ei ole tyypillistä ainoastaan rajakokemuksen läpikäyneille, vaan se liittyy muihinkin läheltä piti -tilanteisiin (esim. sydänkohtauksiin ilman rajakokemusta).
skepsis.
Hollantilaisen tohtori Pim van Lommel mukaan kokemukset tapahtuvat sillä ajajanjaksolla jolloin kooneeet näyttävät suoraa viivaa
http://www.nderf.org/vonlommel_skeptic_response.htm ,,eli aivoissa ei pitäisi olla mitään toimintaa,verenkierto on lakannut, kemiallinen toiminta on poissa ja tajunta hävinnyt tyystin.
Eli vakiintuneen tieteellisen katsantokannan mukaan ja sen mukaan että kaikki olevainen on ainetta ja tapahtumat aineen välistä vuorovaikutusta, nämä kokemukset pitäisi olla mahdottomia.
Kun aivokäyrät näyttävät viivaa on ainoa tapahtuma joka aivoissa fyysisesti
tapahtuu--->kudosten hajoaminen verenkierron pysähtyessä, siellä ei pitäisi olla minkäänlaista tajuntaa tai kristallinkirkasta tietoisuutta,,mistä taas rajakokemuksen läpikäyneet kertovat,,,-->jopa sokeat näkevät tapahtumat esim. leikkaussalissa selvästi[muistaen ne],, joka ei siis pitäisi olla mitenkään mahdollista[sokeana syntyneen Vicki Umipegin kertomus].
Pamela Reynoldsin tapaus
http://www.near-death.com/experiences/evidence01.html
on ihmeellisin ja vaikuttavin juttu tältä alalta, se laittaa ajattelemaan spiritualistinen monismin jonka mukaan kaikki olevainen on henkeä ja aine sekä energia on vain yksi hengen ilmenemismuoto voivan olla mahdollista tai dualismin pitävän kutinsa,,, eli on olemassa erikseen aineellinen ja henkinen maailma.
Toki tutkimuslaitteiden karkeus ja kaikki epävarmuus joka liittyy tähän vaikeaan aiheeseen on 'sekoittamassa pakkaa', mutta niin se on myös vasta-argumentoinnin osalta, mielenkiintoista on kokemusten todentaminen olosuteissa, jossa tieteelliset laitteet osoittavat 'todellisuuden', mutta ihmisten kertomukset kumoavat laitteiden osoittaman tilan varsin selvästi.
näyttää viivaa on tietenkin kiinni siitä mistä kohtaa mitataan. Isot aivot, jotka on aivojen uloin kerros saattaa olla toimimaton. Mutta taasen pikkuaivot (mikä on syvällä pääkopassa ja kaukana kallon päällisistä mittauspisteistä) saattavat toimia vallan hyvin, mutta tuottaen liian heikkoja signaaleja rekisteröitäviksi kallon päältä. Iho, pääkallo, aivokalvo ja selkäydinneste erottaa mittauspisteet aivoista, joten ei noihin ihon päällisiin mittaustuloksiin voida suhtautua 100% varmuudella.
http://www2.tieteenkuvalehti.com/hjernen/popup9.asp?la=fi
Saadaksesi 100% varmuus aivokuolemasta, kalloon täytyy porata reikä ja työntää mikroelektrodi aivojen sisälle rekisteröidäksesi neuronien heikot signaalit.
Niin,, ei 100% mittausta "karkeilla vehkeillä" saadakkaan, mutta laitteilla todettu kliininen kuolema aivojen osalta EEG:llä ja myös muilla keinoin (magnetoenkefalogrammi sekä positroniemissiotomografialla) osoittavat että kun tajunnan pitäisi olla estynyt kaikilla mahdollisilla laitteilla mitattuna,se ei sitä todellisuudessa potilaan kertomuksen mukaan ole, vaan potilas on pystynyt kertomaan yksityiskohtia, jopa sen minne hoitaja tekohampaat on pistänyt, vaikka sen ei pitäisi olla missään nimessä mahdollista, syystä että aisteja on estetty olemasta "valveilla" ja toiminnassa.
Tässä alla joitain selityksiä ja selvennyksiä ilmiöstä.
http://www.near-death.com/experiences/experts01.html
1) "Kuolevien aivojen" teoria; NDE on aivojen kuolinkamppailua.
Vahvuus: Yksinkertainen selitys
Heikkous: Ei vastaa tutkimustuloksia.
2) "Darwinistinen teoria": NDE saa ihmisen taistelemaan elämästään ja kamppailemaan henkensä
Vahvuus: Järkeenkäypä selitysmalli
Heikkous: Kuolema koetaan NDE:ssä miellyttävänä olotilana ja paluu takaisin elämään epämiellyttävänä; todellisuuus puhuu selitysmallia vastaan.
3) "Hallusinaatioteoria": NDE johtuu aivoissa villiintyneistä välittäjäkemikaaleista ja NDE:t ovat hallusinaatioita.
Vahvuus: Kemikaaleilla on mahdollista saada aikaan hallusinaatioita.
Heikkous: NDE ei ole lainkaan samankaltainen kokemus kuin vaikkapa LSD:llä aikaansaatu hallusinaatio. NDE-kokijat kertovat NDE:n olevan täysin erilainen kokemus kuin huumeilla aikaansaatu.
4) Ohimolohkoteoria: ohimolohkoa ärsyttämällä on mahdollista saada aikaan NDE:tä muistuttavia kokemuksia.
Vahvuus: Koetulokset tukevat tätä mallia
Heikkous: Ei selitä sitä, onko NDE syy vaiko seuraus tälle mallille.
5) Hapenpuuteteoria: NDE:t ovat seurausta hapen puutteesta (anoksia) johtuvasta solukuolemasta
Vahvuus: Koejärjestely organisoitavissa
Heikkous: Aivojen hapenpuute ei kertakaikkiaan aiheuta NDE:n kaltaisia kokemuksia - koetulokset eivät tue tätä teoriaa.
6) Depersonalisaatioteoria: NDE on kuoleman kieltämistä, itsensä projisoimista muualle ja muuntunut tajunnan tila
Vahvuus: Jotkut koetulokset antavat samansuuntaista osviittaa tälle mallille
Heikkous: Toiset koetulokset puolestaan ovat tälle mallille täysin vastakkaisia
7) Syntymämuistoteoria: NDE on muistoja syntymästä ja niiden läpikäymistä
Vahvuus: Yksinkertainen selitysmalli
Heikkous: NDE-kokemukset eivät tue tätä selitystä.
8) Kuolemanjälkeisen elämän malli: NDE on siirtyminen kuolemanjälkeiseen olotilaan, ajasta iäisyyteen
Vahvuus: Selittää kaikista malleista NDE:n kaikkein parhaimmin
Heikkous: Vaatii täydellisen tieteellisen paradigman muutoksen - ei sovi vallitsevaan paradigmaan.
menee, että niin sanottuja yliluonnollisia kokemuksia ja "tutkimustuloksia" aiheesta ei saa koskaan kyseenalaistaa, vaikka tutkittavan psyykkinen ja fyysinen tila on ollut kaikkea muuta kuin normaali.