Ylipainoiset rekat pilaavat tiestön.
miten Rekkakuskit voivat vaatia samaan aikaan parempaa teiden hoitoa kuntoa ja samalla pilata kaikkien tielläliikkujien käyttämän tiestön rapakuntoon.
Ei suomen tiestö kestä ylikuormia.
Ei suomen tiestö kestä ylikuormia.
10
788
Vastaukset 10
- ja kato
palijoko henkilöautojen nastarenkaat kuluttaa teitä..
- Tankkaaja
Nastat syö pintaa, kun taas liian suuret akselipainot särkee huonosti tehdyn tierungon.
- VT 26:tta ajava
Kapea ura nastoista, vrt. vilkasliikenteiset tiet. Tuplaurat rekoista ja henkilöautoista yhdessä.
Esim. VT 26:lla selvästi näkyvissä raskaskaluston aiheuttama tien rapautuminen, jota paikattu sieltä täältä. Matalalta paistava aurinko paljasti selkeästi kaksi tuplauraa täsmälleen raskaan kaluston raideleveydellä. Tosi kuin vesi. VT 26:lla rekkaliikenne suhteellisesti paljon rankempaa ja kuluttavampaa ( tie painuu selvästi) kuin mitä pikkuautoliikenne niiden nastat aiheuttavat. Saa tutkia.
- Ykä 59
Takavuosina tiepohjat painuivat liian suurilla akselipainoilla ajettaessa. Lammin Evolta Lahteen näkyi tiessä selvät paripyörien painaumat,näin 80-luvun lopulla. Kun akselipainoja pienennettiin ja sanktioden pelossa pienennettin myös kuormia paripyöräurat hävisivät.
Kuten neiti on huomannut nykyisin pöllikuskit ajavat neliakselisilla kärryillä ja tavararahtareiden 5-akselisissa on leveät ykköspyörät jotka eivät paina ainakaan paripyörien uria.
Uria syntyy nastarenkaiden ja veden yhteisvaikutuksella, koska nastarengas märällä asvaltilla on kun kivijyrsi, jonka tehoa viellä nesteellä lisätään. Vesi ja tuhannet renkaa pudistavat jyrsittävää aluetta ja hyvin nopeasti syntyy ajourat joiden sytymiseen ei kuorma-auton pyörät vaikuta. Vasta kun asvalttiin syntyy murtumia, halkeamia, veden sekä pakkasen seurauksena, suuret pyörä murtavat nämä urien sivut kun pizzan reunat. - vitt***tuntun(ei väitelly)
akka hilijaa,tai saattaapi loppuva tampaxit kaupasta,jos rekka ei tuo niitä.Ja mitenkä tuo ruokapuoli?Entäpä maito?Oletko viellä eläinaktivisti?Et juo lehemän maitoo,vaan juot kaupan maitoo,että lehemä ei kärsi.
- :D:D:D:D
hah.. Toista se ois jos rekkoja tai kuorma-autoja ei kulkisi. Ei edes tulisi teille maitoa,ruokaa ja tiet olisivat täynnä lunta.
Ei vaan rekkakuskit vaadi teiden parempaa hoitoa. Sitä paitsi on rekka vähän erillaisempi kuin joku henkilö-auto käyttäytymään. - Rattimatti
Eikä se kestä su Daihatsun nastarenkaita syksyllä ja keväällä kuivalla asvaltilla. On tainnut insinöörinkoulutus mennä hukkaan.
näihin "hannakarttusten" ja muiden tarkoituksella ärsyttävien viesteihin? Lapsi ärsyttää niin pitkään kun tietää ärsyttävänsä. Sitten kun huomaa ettei ketään kiinnosta, niin lopettaa. Tai ainakin vähentää...
- Rekkanainen
...rekka sitä,rekka tätä. Rekka edestä, rekka takaa, rekka istuu, rekka makaa....
Ja sitten porataan,kun kuljetusala lakkoilee ja ruokaa ei tule. Jii-haa, voi tätä onnen päivää!!!!
- Karttunen
Vedä se oma "karvalakki"päähän!! Kuinka sä jaksat sekaantua asioihin mistä et ymmärrä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1451404
- 741254
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun1051016Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50945- 78832
- 45811
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40808- 115678
- 67673
- 77663