tämä palsta on nykyään kristinusko-otsikon alla? Valveutuneet kristityt kyllä tietävät että jehovalaisilla ei ole mitään tekemistä kristinuskon kanssa! Muuta kun että he yrittävä soluttautua kristinuskon sekaan ja vesittää todellisen kristillisyyden!
miksi?
pöllö
4313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko kristinusko pohjimmiltaan jotain enemmän kuin että uskoo Jeesuksen olleen luvattu voideltu, Jumalan poika?
Kristinusko tunnustaa Jeesuksen Kristuksen lihaan tulleeksi JUMALAKSI!!! Samoin Pyhä Henki on Jumalan yksi persoona, Jeesuksen ja Isän Jumalan kanssa tasavertainen persoona!
Mitä arvelet, voiko ihminen synnyttää Jumalan, kuten Maria synnytti ihmisen, jonka nimeksi hän antoi Jeesus? Entä omaako Jumala kuolemattomuuden vai onko Jumala kuitenkin kuolevainen, kuten Jeesus Kristus oli?
Siinä se kristikunnan yksi suurimpia virheitä, väittävät Jeesusta halvaksi valehtelijaksi kun hän sanoi että hänen isänsä on häntä suurempi.Ja kieltävät koko lunastusjärjestelyn väittämällä Jeesusta joksikin irvokkaan babylonialaisen kolminaisuuden osaksi.
Tosi kristillisyys taas korottaa Jeesuksen siihen asemaan mihin hän kuuluu, nyt hallitsevana kuninkaana, eikä palvo häntä pienenä vauvana, niinkuin kristikunta taas kerran on valmiina tekemään joulubakkanaaliensa aikana!