VArustamoa, jonka tuotto valuu eteläiseen naapuriimme Viroon, varustamoon, jonka mukaan heillä on täysi oikeus laskea paskat mereen ja saastuttaa herkkää merenlahtea. Oikeus saattaa olla mutta Te, Rouva Tasavallan Presidentti olette peräänkuuluttaneet monessa asiassa moraalia. Miksi tässä asiassa oette takinkääntäjä?
Demareitten aiheuttamat
sinilevät
161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Suuri osa Suomen maataloudesta sijaitsee Pohjanlahteen laskevien kymmenien jokien varsilla. Jos sen televisiossa talonpoikia Itämeren sinilevälautoista syyttäneen lihavan demarinaisen puheet olisivat totta, Pohjanlahden pitäisi olla kuin sikalan lietelantala.
Onko näin?
EI! Pohjanlahden vesihän helmeilee kirkkaana kuin Finlandiavodka. Jos se ei olisi suolaista merivettä, se olisi täysin juomakelpoista.
Kyllä Itämeri on paskaantunut demarien työ- ja asuinpaikkojen saasteista - tyypillistä kyllä, syy laitetaan talonpojan niskaan. Voiko tuollaisten valehtelijoiden presidenttiehdokasta rehellinen ihminen äänestää?