Miksi VSL ei osallistu presidentinvaaleihin?

Miksi ei? Miksi ihmeessä ei?? Tekisi itseään tunnetuksi...

Näin ei kyllä oikea puolue toimi.
7313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pudotettiin kesken matkan. Se että olisivat edes yrittäneet koota presidenttiehdokkuuden kannatuskortteja olisi ollut oikean asenteista toimintaa.

Äänestä
  • Varmasti VSL:n porukka menettänyt itsekin uskonsa tuohon petospaatokseen. Vaippakerho siitä on tullut :)

    Äänestä

  • Despoottimakkara kirjoitti:

    Varmasti VSL:n porukka menettänyt itsekin uskonsa tuohon petospaatokseen. Vaippakerho siitä on tullut :)

    Aikansa kansa sitä sietää, sitten siihen kyllästyy. Ja Suomen kansahan seisoo EU:n takana, vahvana ja valmiina puolustamaan EU:ta henkensä uhalla..

    Äänestä

  • Baikal12 kirjoitti:

    Aikansa kansa sitä sietää, sitten siihen kyllästyy. Ja Suomen kansahan seisoo EU:n takana, vahvana ja valmiina puolustamaan EU:ta henkensä uhalla..

    tehtävänä on despotian piirteiden tekeminen leikilliseksi. A on Suomen Herman Göring.

    Äänestä

  • Baikal12 kirjoitti:

    Aikansa kansa sitä sietää, sitten siihen kyllästyy. Ja Suomen kansahan seisoo EU:n takana, vahvana ja valmiina puolustamaan EU:ta henkensä uhalla..

    Miten menee Castrolla, Chavezilla tai Kim Il-Sungilla? Mene katsomaan ja tiedä, mitä on säännöstely.

    Äänestä

Niissä kansa saa äänestää suoraan, koska se ei voi missään tapauksessa "äänestää väärin". Esimerkiksi EU:n perustuslaista ei tahdota pitää äänestystä, sillä kansalla on mahdollisuus äänestää väärin. Presidentinvaaleissa tuota mahdollisuutta ei ole.

Väärin mahdollinen valinta olisi Timo Soini. Jos VSL olisi asettanut presidenttiehdokkaan, se olisi vielä väärempi.

Valtaapitäville presidentinvaalit eivät ole kovin tärkeät - sen voi päätellä siitä innosta, jolla ne tarjoillaan kansalle. Presidentti on kumileimasin, korkeintaan edustustehtävissä.

"Presidentinvaalit ovat täydessä vauhdissa ja ehdokkaat ovat kuin läpileikkaus koko Suomen poliittisesta kentästä, hajutonta, mautonta ja varovaisen steriiliä pelleilyä ja hymistelyä."
(ote tämän päiväisestä Ilkasta)

Yksi presidentti siellä tai täällä ei suuria merkitse. EU on iso kylä.

Äänestä
  • Kannattaa lukea Paloheimo-Wibergin "Politiikan perusteet". Hyvä teos, mistä aloittaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Despoottimakkara kirjoitti:

Miksi ei? Miksi ihmeessä ei?? Tekisi itseään tunnetuksi...

Näin ei kyllä oikea puolue toimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu