Mitä baareja täällä Seinäjoella on? Millaset ikärajat? Millaset sisäänpääsyt? Maksaako jotain? Millaista musiikkia soitetaan? Mitkä ovat suosituimpia? Mihin aikaan niihin kannattaa mennä?
Baarit
19
10403
Vastaukset
- Bitch
Jospa menisit kattoon www.sdr.fi äläkä kysele.
- tuntematon
Ja miksen saisi kysellä? Tuu tänne, niin pidetään vähän hauskaa kahdestaan, tai ainakin mä voisin pitää.
- äölkjh
ei mielestäni kovin kummoinen baari tarjonta ole. Itse tulee käytyä Karmassa ja Bottonilla. Karmassa on kyllä pisin jono, enemmän väkee ulkona, kuin sisällä =)
Itse pitäisin, jos tänne tulisi jokin suomirock henkinen paikka. - nainen22
Ei seinäjoella kovin kummoisesti baareja ole! Itse käyn karmassa viikonloppuisin, ylivoimaisesti eniten porukkaa! Ikäraja perjantaisin ja lauantaisin 20 ja viikolla 18. Duunissa käy myös viikonloppuisin ihmisiä, ikäraja taitaa lauantaina olla 20 ja muuten 18. Ehkä siinä seinäjoen kaksi "suurinta" baaria missä ihmiset bailaavat viikonloppuisin! Muita baareja sitten ovat 6-0, jonne ikäraja 20. Sinne on tehty kuulemma jotain uudistuksia, en osaa sanoa oikeen hirveästi paikasta kun harvoin käyn... Botton Club on myös aika iso paikka ja sieläkin taitaa ihmisiä olla, ikäraja sinne on tosin 24. Bar15 eli varttibaari on sellainen pieni rokkiluola, jonne ikäraja on 18. Ystävällinen henkilökunta, ehkä ystävällisin koko seinäjoen baareista! Wanhassa Mestarissa pääsee kuuntelemaan karaokea ja pelaamaan bilistä, ikäraja on 20 viikonloppusin, muuten 18. Sitten vielä....Wilson on seinäjoen sporttibaari, jonne ikäraja on 18. Siellä taitaa olla alkuillasta happyHour, jos oikein muistan? Sitten täältä taitaa löytyä vielä Kerho, jonne ikäraja on aina 18...taitaa olla seinäjoen pahin lihatiski se paikka! Palaverissa puolestaan on mielestöni oma inside porukkansa ja aika pieni paikka, itse en pidä kyseistä baarista! IKäraja on 20 viikonloppuisin ja muuten 18. Toivottovasti oli apua ja tervetuloa seinäjoella juhlimaan:)
- Humppaataikuole
Tosiasia on, että Botton on suurin etenkin lauantaisin. Pelkästään jo tilat on ihan eri luokkaa kooltaan kuin Duunin ja Karman ahtaat nurkat.
Bottonin ikärakenne on myös huomattavasti laajempi kuin Duunissa ja Karmassa, joten porukkaa on senkin vuoksi enemmän. Karmassa vaan tuntuu, että porukkaa olisi paljon, kun tilat on niin ahtaat. Kaksi ihmistä saa tanssilattiallakin jo melkein ruuhkan aikaiseksi..
Jos haluaa bilettää laadukkaasti, niin on tasan kaksi vaihtoehtoa. Botton tai Karma.
- ei voi kunnolla auttaa!
Tietoa baareista saa osoitteista
www.sdr.fi
www.ravintolakarma.fi
www.bar15.fi
www.bottonclub.com
Noista sisäänpääsyistä on vähä vaikee sanoa, ku riippuu illasta aina jos on tapahtumia tai jotain kyseises baaris. Seinäjoen baareista taitaa duuniin, varttiin, karmaan ja bottonille sekä kerholle maksaa........Karmaan ylivoimaisesti pisimmät jonot illalla aina! Karma, Botton ja duuni on ne suosituimmat paikat täälä....... - HUGOwoman
Siis apua päivittäkää...
ensi viikon perjantai, mihin kannattaa mennä? Mulla ei mitään tietoa. Sellainen kiva bilemesta, 25-35-v.
KIITOS!
Terv. tosiaankin jostain muualta. - iiiiiiiiiiiiiiiiiii8
Ilona. Ehdottomasti tasokkain bilepaikka.
- Seinäjoen likka
Sun kannattaa suunnata keskuspuiston laidalla olevaan Komiaan. Sieltä löytyy Seinäjoen halvin sisäänpääsy ja edullisimmat juomat, vuoden ympäri. Komiassa on aina hyvät musat ja kova meno. Komiaan kannattaa mennä lauantainakin jos pääset, silloin siellä on vaahtobileet.
Käy tsekkaamas https://www.facebook.com/komiaseinajoki?fref=ts ja vaikutu! - harevade
Komiaan kandee mennä vielä kun se on, konkka häämöttää jo.
- Seinäjoen likka
Mistä niin päättelet?
- harevade
Seinäjoen likka kirjoitti:
Mistä niin päättelet?
Tuottaa paljon tappiota, omaa huonon maineen, Ilona... Siinä syitä kerrakseen.
- setyorri
Baaritarjonta on kakaroille tehty. Osan ikähaarukka on 18-24v. Sitten pari baaria on sellaista jonne voi mennä vielä max 30v henkilöt, tuntematta pyörivänsä kakaroiden seassa. Mutta sitten 30-40 vuotiaille ei oikein löydy sellaista paikkaa. No ehkä joku jesperi korkeintaan, sielläkin tosin deekuja suurin osa. Yli 40:set sitten käy jo ns humppalavoilla, kalliojärvillä yms. Toisaalta 30-40 vuotiaat käyvät vähiten viihteellä, on perhettä, on työura kiireisimmässä vaiheessa, on talonrakennusta, yms, ei kerkiä. Ei ole myöskään tarjonaa, liekö sitten tämä kysynnän ja tarjonnan laki. Suurin osa ryyppälöistä on kuitenkin 18-24v kakaroille, jotka opettelee olemaan aikuisia.
Jotenkin naurattaa aina nämä 22-vuotiaat "insinööriopiskelijat", kun kuuntelee heidän juttujaan. Kuvitellaan tietävänsä kaikesta kaikki ja leikitään ns viisasta, vaikka todellisuudessa ollaan aika tietämättömiä mistään. Kerran eräs nuorimies tuli ja yritti muuttaa ääntään möreämmäksi, antaakseen uskottavamman kuvan itsestään, kuvitteli kai olevansa jonkin suuren firman pomo, vaikka todellisuus oli tonnikalaa purkissa ja tilillä 25 euroa. Palautin sitten tämän maan pinnalle, kertomalla joulupukki-vitsin, eli kysyin mitä eroa on joulupukilla ja insinöörillä. Miehulainen sanoi hymyssä suin että ei kyllä osaa arvata, ja odotti ilmeisesti jotain kehuvaa vastausta, kunnes tokaisin että joulupukilla on sentään lahjoja. Suupielet meni alaspäin ja miehulaiselle tuli kiire vessaan. Yleensäkin tämän ikäisillä on vielä liikaa lukiomaailman käyttäytymissäännöt liikaa päällä. Siellä yritetään kilpaa kehua toisiaan, jotta saisi paremman aseman kaveripiirissä, sellaista jättekiva-meininkiä. Kun todellisuudessa työpaikoilla v*ttuillaan kilpaa toisilleen, hyvässä hengessä tosin, mutta se on se pääasia työpaikoilla, että kuka v*ttuilee parhaiten, se on kovin jätkä. Näillä puppelipojilla menee vielä herne liian helposti nenään, ja suuttuvat oikeasti, kun eivät ymmärrä aikuisten huumoria. Ajan kanssa kasvavat aikuisiksi, ehkä viimeistään 30:nä.- Juunäös
Joo en lähe mihkään! Kunnon junttila tää seinäjoki noista edellisistä päätellen! Jotta kuule meirän seenäjoki perkele.
- Juunäös
Ei vaan asiaiallista textiä osalta, kiitti siitä. Mut ei saatana mitä juntti vittuilua osalta ja en todellakaan itte ole insinööriopiskelia, ihan vaan sen takii sanoin jos joku kaikkitietäväjuntti alkaa pätemään.
- Juunäös
Ja kiitti et teette safkaa koko suomelle :) .
- bobtheparta
joo ilona ja komia mikä se nyt o..saa jonottaa este ittensä janoseks...sit tiskillä hirveet jonot..vanhemmat yökerhot sama juttu ja niissä ja pubeissa on kaikissa vähän se meidän seinäjoki meininki...kyllä se siitä,juntit saa pitää kylänsä
- muukalainen1
Missä baarissa tänä iltana sais tanssia?
- Nroykkönen
Härmän Häjy..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401440Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2971280- 1091115
- 191061
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841