Saako yksityishenkilö markkinoida? Haluaisin tietää että onko ammattitaidolleni kysyntää ennen kun päätän perustaa toiminimen. Sillä jos kysyntää ei ole riittävästi, niin ei mene sitten toiminimi hukkaan. Eli onko mahdollista markkinoida itseäni esimerkiksi sähköpostitse? Vai kieltääkö jokin sen,mikä? Kiitos avustanne!
Saanko markkinoida?
ihan pihalla
2852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En ole perillä sähköposti mainostuksen pelisäännöistä, mikä on kiellettyä roskapostittamista ja mikä ei? Sähköisessä mediassa on tosin muitakin mainoskanavia.
Itse aloitin yritystoimintani toiminimellä. Laitoin paikallisiin lehtiin ilmoituksia, joissa "kyselin" olisiko tarjoamalleni palvelulle kysyntää ja perustin vastausten positiivisuuden perusteella vasta yhtiön.
Niin mihin tarvitset yhtiötä? Meinaatko että tulot pomppaa niin kovasti heti vaikkei ole tietoa ostaako kukaan mitään. Toiminimella voi tehdä yksin kohtuu isoa bisnestä ja on muutenkin vaivattomin vaihtoehto. Ei muuta kuin kaupparekkariin nimiehdotus hakuun. Sata euroa kun sijoittaa niin saa toiminimen ja sen mainoksen lehteen. Jos ei lähde hommat rullaamaan niin lopetus ilmoitus ja sillä siisti. Käy keskustelemassa asiansa osaavassa tilitoimistossa miten kannattaa tehdä niin ei tarvitse luottaa mutu tuntumaan. Toiminimellä on vaan huono maine kun kaikki saa semmoisen kun hakee vaan ja yleensä ne ovat yhden henkilön firmoja.