Synneistä puhuminen ei toki ole turhaa, mutta me maanpäällä asuvat ihmiset olemme kaikki pahoja toisillemme, halusimme sitä tai emme! 10 käskyn mukaan ei pysty kukaan elämään täällä maan päällä! Meissä asuu synti! uskokaa tai älkää..vapaasti lainattuna Raamatussa sanotaan, että jos alkaa noudattamaan lakia, niin on noudatettava niitä 100%sesti! Pystytkö sinä tai pystynkö minä elämään 10 käskyn mukaisesti..EI. Vastaus on ei. Me emme pysty, koska jos alkaisimme todella elämään 10 käskyn mukaan, niin meidän tulisi noudattaa niitä 100%sesti edelleen. Ja me emme pysty siihen, koska me olemme syntisiä. Jotkut uskonlahkot säätelevät omia lakejaan. Mutta ne ovat maanpäällisiä tekoja, jotka ovat tekopyhiä! Kuinka monta ihmistä sinä tunnet, jotka ovat todellakin vahvassa uskossa, eikä pelkästään teidän mainitsemassa ns."teknisessä uskossa". Usko Jumalaan riittää! Kovinkaan moni ei tietääkseni maailman ihmisitä ole siiten muussa kuin teidän "teknisessä" uskossanne. Ja jos se ei riitä pelastukseen, niin eihän Taivaaseen pääsisi silloin juuri kukaan. Mutta ei Jumala ole noin tarkoittanut, minä tulkitsisin.
Toukalle
Uskovainen 16v
19794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
I'm not Toukka, but...:)
...Kiinostais tietää mitä tarkoitat tuolla "teknisellä uskolla"?
(P.S
"Kuinka ahdas onkaan portti ja tie kaita, joka vie elämään ja harvat sitä kulkevat...")
En ole toukka minäkään, vaan kirahwi (kumpi on isompi??? ;) ), mutta haluaisin esittää kysymyksen sinulle: mikä pelastava usko oikeastaann on?
Onko se pelastava usko, että usko Jumalan olemassaoloon? Muistelen joskus kuulleeni jonkun sanoneen, että "metsän perkeleetkin uskovat Jumalaan", ja näillä oliolla varmaan tarkoitetaan maailmassa vaikuttavia pahoja voimia, sielunvihollisen apulaisia. Ja jokaisessa ihmisessä, joka on Jumalan luoma, luulisin pohjimmiltaan olevan tämän Jumalauskon, vaikka itselleen ja muille kuinka yrittäisikin uskotella, ettei Jumalaa ole. Mihin sitten Kristuksen sovitustyötä tarvittiin, jos kerran pelkkä Jumalan olemassaoloon uskominen riittää?
Mutta toukka varmaan vastaa sinulle hyvin huomenna, ja jäämme sitä odottelemaan. Paineita toukalle... ;)
Eikös Jeesus tuonut tullessaan muunlaista ajateltavaa ja esimerkillään näytti mikä on oikea tie joka taivaaseen vie.
Miettikää sitä ja jättäkää turha sana saivartelu.
Tänäin on kaunis aurinkoinen päivä linnut ovat ruuan haku matkalla ja moni lomailee vilvoittavien vetten ääressä.
Kyllä suomi on hyvä maa elää.
Siunausta.
Mikä muu ajateltava voisi olla sen tärkeämpää kuin sen selvittäminen, mikä on pelastava usko?
Mitä tarkoitat Jeesuksen esimerkillä? Pitäisikö jokaisen siis itse kuolla syntiensä edestä, jos pitäisi samaa tietä seurata taivaaseen? Onko Jeesus siis kuollut turhaan?
Hei taas,
Siinä olen samaa mieltä, että kukaan ei voi lakia noudattaa täydellisesti. Mutta moni kommenteistasi sotii jopa ev.lut.kirkon oppia vastaan. Keskustelin aiheesta erään ev.lut.kirkon opin tietävän ei-lest. ihmisen kanssa kanssa aiheesta sen verran, että käsityksesi synnistä ei ole kirkon oppien mukainen.
Mutta asiasta on aivan turha keskustella enempää. Eihän meillä ole tarkoitus haastaa riitaa. Sinulla on vapaus uskoa niinkuin uskot. Jumala on antanut meille vapauden valita, jokainen valitkoon oman reittinsä mitä kulkee.
"Kuinka monta ihmistä sinä tunnet, jotka ovat todellakin vahvassa uskossa, eikä pelkästään teidän..."
Sen verran vaan kommentoin tuohon, että heikko usko riittää. Ei tarvitse tuntea itseänsä uskossa vahvaksi. Syntien anteeksiantamuksen kun uskoo omalle kohdalleen kun se saarnataan, se riittää.
Hyvää kesän jatkoa sinulle, toivottavasti lämmintä vielä piisaa ;)
saako kysyä (ihan vaan viattomasti) mikä on tän "uskovainen 16-v" usko??? ootko jossain herätysliikkeessä vai vaan joku ns. kirkkouskovainen, eli uskot jumalaan, käyt kirkossa..??????????tai jos oot esim. lestadiolainen niin ootko vanh.lest. vai esim esikoinen tm??????????????
Kuka on uskovainen? Kuka pääsee taivaaseen?
Missä kulkee raja?
Ensinnäkin, meidän täytyy uskoa, että olemme syntisiä: "Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla" Room. 3:23
Ensimmäinen ja viimeinen synti on se, että me emme usko Jeesukseen Kristukseen syntiemme anteeksiantajana emmekä elä Hänen tahtonsa mukaisesti:
"Ja kun hän tulee, niin hän näyttää maailmalle todeksi synnin ja vanhurskauden ja tuomion:
synnin, koska he eivät usko minuun;
vanhurskauden, koska minä menen Isän tykö, ettekä te enää minua näe;
ja tuomion, koska tämän maailman ruhtinas on tuomittu." Joh. 16:8-11
Jumala lähetti Jeesuksen Kristuksen sovittamaan meidän syntimme, jotta voisimme elää Jumalalle pyhitettyä elämää täällä maan päällä sekä saisimme iankaikkisen elämän Jumalan yhteydessä:
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä" Joh. 3:16
Jeesus kuoli ristillä meidän puolestamme. Hän sovitti syntimme ja purki eroittavan väliseinän Jumalan ja ihmisen väliltä:
"Sillä hän on meidän rauhamme, hän, joka teki molemmat yhdeksi ja purki erottavan väliseinän, nimittäin vihollisuuden..." Ef. 2:14
Mutta mitään ei tapahdu automaattisesti. Saadakseen vapautuksen synneistään, on ihmisen tultava Jeesuksen ristin juurelle ja pyydettävä syntejään anteeksi ja sen jälkeen elettävä elämää, jonka Jumala hyväksyy:
"...mene, äläkä tästedes enää syntiä tee." Joh. 8:11
sekä
"Mutta nyt pankaa tekin pois ne kaikki: viha, kiivastus, pahuus, herjaus ja häpeällinen puhe suustanne.
Älkää puhuko valhetta toisistanne, te, jotka olette riisuneet pois vanhan ihmisen tekoinensa
ja pukeutuneet uuteen, joka uudistuu tietoon, Luojansa kuvan mukaan." Kol. 3:8-10.
Pelastukseen on vain yksi tie:
"Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu." Apt. 2:37-39
On aivan oikein sanottu, että läheskään kaikki eivät pääse taivaaseen. Vain ne, jotka ovat vanhurskaita ja vaeltavat Jeesuksen seurassa Pyhän Hengen johtamina täällä maan päällä, vain he pääsevät taivaaseen.
Jumala vihaa syntiä.
Jos taivaassa olisi syntiä ja ihmisiä, jotka pilkkaavat Jumalaa ja haluavat tehdä syntiä, niin mikä taivas se sellainen olisi? Jos et rakasta Jeesusta täällä maan päällä, kuinka voit ylistää Häntä ja olla Hänen kanssaan iankaikkisesti?
Kun olet pyytänyt katuen syntejäsi anteeksi ja saanut rauhan sisimpääsi ja sinulla on Pyhän Hengen sinetti, vasta silloin kaikki on kunnossa:
"Hänessä on teihinkin, sittenkuin olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, uskoviksi tultuanne pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti,
sen, joka on meidän perintömme vakuutena, hänen omaisuutensa lunastamiseksi - hänen kirkkautensa kiitokseksi." Ef. 1:13-14
On täydellinen harhaluulo, että jos uskot Jumalan olemassa oloon, niin se riittää:
"Sinä uskot, että Jumala on yksi. Siinä teet oikein; riivaajatkin sen uskovat ja vapisevat" .Jaak. 2:19
Ei suinkaan riitä se, että sinut on kastettu lapsena. Raamattu ei tunne sellaista kastetta. Sinun täytyy tulla tuntemaan Jeesus Kristus henkilökohtaisesti!
Ei ole oikotietä. Jumala on Pyhä.
Hän ei koskaan katso syntiä sormiensa läpi. Synnin puhdistukseen tarvitaan Jeesuksen sovitustyön omaksuminen ja uskominen:
"Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä." 1 Joh. 1:7
Jumala on sanassaan ilmoittanut tämän ja Hän pitää siitä myös kiinni.
Jos olet nimikristitty etkä rakasta Jumalaa kaikesta sydämestäsi, kaikesta mielestäsi ja kaikesta sielustasi, niin käänny tieltäsi! Matt. 22:37.
Vaeltaaksemme oikein, meidän ei tarvitse olla lain orjia, vaan pidämme Jeesuksen käskyn:
"Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.' Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat." Matt. 22:38-40.
Haluaisin kommentoida raamatun valossa muutamaa asiaa.
Sanoit:
"Kun olet pyytänyt katuen syntejäsi anteeksi ja saanut rauhan sisimpääsi ja sinulla on Pyhän Hengen sinetti, vasta silloin kaikki on kunnossa"
Tarkoitatko tällä, että ihminen voisi katuen pyytää Jumalalta syntejä anteeksi?
Raamattu opettaa aivan yksiselitteisesti, että syntejä ei saa anteeksi muuten kuin maanpäällä olevan Hengen viran kautta. Jeesus antoi opetuslapsilleen tehtävän sitoa ja päästää syntejä. ("Joiden synnit te anteeksi annatte...") Tämä evankeliumi julistetaan vain hänen valtakunnassaan. Pyhä Henki siirtyy ihmisen asukkaakisi, kun hän uskoo evankeliumin ja hänellä on valta päästää syntejä: "Uskosta uskoon..." "Joka juo tästä hän tulee sen veden lähteeksi...", kuten Raamattu opettaa.
Anteeksianto ei rajoitu siis van yhteen kertaan, jolloin ihminen tekee (Jumalan työ) parannuksen, vaan hän tarvitsee sitä jatkuvasti. Teemme syntiä joka päivä, mutta anteeksiantamuksen saarnan saamme uskoa myös joka päivä. ("Ei auta, jos kerran sulta tään kasteen siunaavan sain. Mä tarvitsen uutta tulta, uutta voimaa matkallain")
"On aivan oikein sanottu, että läheskään kaikki eivät pääse taivaaseen. Vain ne, jotka ovat vanhurskaita ja vaeltavat Jeesuksen seurassa Pyhän Hengen johtamina täällä maan päällä, vain he pääsevät taivaaseen."
Et maininnut mitään Jumalan valtakunnasta, jonka ulkopuolella ei ole mitään autuutta, kuten raamatussa kerrotaan. On vain "yksi lauma ja yksi paimen", "Yksi oppi..." Joka tätä laumaa ei tunnusta, hän ei löydä autuutta.
Kysyit, voiko ihminen katuen pyytää syntejään anteeksi?
Kyllä voi!
Jeesuksella Kristuksella on valta antaa syntejä anteeksi, riippumatta siitä, onko läsnä joku hengellisen viran omaava henkilö vai ei. Raamattu sanoo:
"Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman." Apt 4:12
Syntien anteeksiantamus voi ed. mukaan tapahtua ilman kolmatta osapuolta. Mm. Apostolien tekojen 9. luvussa luemme, miten Saulus tuli uskoon Damaskon tiellä, kun Jeesus puhutteli häntä. Matkan jälkeen Ananias pani kätensä Sauluksen päälle, ja suomut hänen silmistään katosivat, hän näki jälleen ja täyttyi Pyhällä Hengellä. Lue Apt 9:17-18. Saulus oli yksin tullessaan uskoon.
Lue vielä:
"Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?" Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi." Apt. 16:30-31
Jumala on kaikkivaltias, ja jos katuva ihminen pyytää syntejään anteeksi esimerkiksi yksinäisyydessä, niin tietenkin hän saa ne anteeksi!
Toki usein on tilanteita, että kolmas osapuoli helpottaa ratkaisuun pääsyä.
Olet aivan oikeassa siinä, että syntien anteeksiantamus ei tapahdu vain kerran, vaan päivittäin.
"Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas. Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien." 1 Joh. 2:1-2
Me tarvitsemme Kristuksen armoa päivittäin. Ihminen itsessään on heikko, mutta Kristus rukoilee meidän puolestamme.
Kuka pääsee taivaaseen?
"Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin; sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa." 1 Tess. 4:16-17
Ne, jotka ovat Kristuksen omat, eli ovat yhtä Hänen kanssaan, pääsevät yläilmoihin Herraansa vastaan:
"Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa." Room. 8:9
Jumalalle antautuneessa kristityssä asuu Jumalan Henki, hän on Pyhän Hengen temppeli. Se on jotakin aivan muuta kuin olla pelkkä nimellinen kristitty.
Taivaassa olemme kaikki yhtä perhettä. Kaikki me, joissa on Pyhän Hengen sinetti.
Aika jännä, että otit saman Raamatun kohdan puolestaaksesi näkemystäsi kuin lestadiolaisuudessa käytetään esimerkkinä siitä, miten Jumala käyttää ihmisiä välikappaleina välittäessään uskon ihmisille. Meillä nimittäin opetetaan, että Saulus sai uskon sillä hetkellä kun Ananias laittoi kätensä hänen päälleen, ja hän sai taas näkönsä ja sai Pyhän Hengen. Me uskomme, että usko ja Pyhä Henki kuuluvat aina yhteen, ei ole autuaaksitekevää uskoa ilman Pyhää Henkeä, eikä ole Pyhää Henkeä ilman autuaaksitekevää uskoa.
Raamatussa ei ole esimerkkiä siitä, että Jumala olisi Uuden Testamentin seurakunnan perustamisen jälkeen antanut uskon suoraan kenellekään ilman toisen ihmisen välitystä. Eikä Raamatussa ole luvattu muuta kuin, että "usko tulee kuulosta". Eli tässä on tie. Mutta jos kaikkivaltias Jumala tahtoo jollekin antaa uskon muuta kautta, siihen hänellä on oikeus, emmekä me voi sanoa, etteikö niin koskaan voisi tapahtua. Raamatusta ei kuitenkaan löydy lupausta sille, että joku voisi yksinäisyydessä saada uskon. Siksi siis etsikää Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttaan.
Minun piti juuri kommentoida samaa asiaa!
Kertaan vielä:
Jos Saulus olisi saanut syntinsä anteeksi tiellä, niin miksi Jeesus käski hänen mennä uskovaisen ihmisen luokse?
maanpäällä ollessaan jeesus antoi "itse" syntejä anteeksi ihmisille, mutta kun hän nousi taivaaseen hän antoi tehtävän opetuslapsilleen ja tätä varten antoi Pyhän Henkensä. Anteeksiantoon tarvitaan siis Pyhä Henki.
Siksi esim. ehtoollisella ei saa syntejä anteeksi.
anteeksianto ei ole missään välineissä tai syömisessä ja juomisessa vaan Pyhässä Hengessä.
Ystävä hyvä!
Jeesus ei käskenyt Saulusta menemään uskovaisen ihmisen luokse.
Herra käski Ananiaksen mennä Sauluksen luokse:
"Niin Herra sanoi hänelle: "Nouse ja mene sille kadulle, jota sanotaan Suoraksi kaduksi, ja kysy Juudaan talosta Saulus nimistä tarsolaista miestä. Sillä katso, hän rukoilee;
ja hän on nähnyt näyssä miehen, Ananias nimisen, tulevan sisälle ja panevan kätensä hänen päällensä, että hän saisi näkönsä jälleen." Apt. 9:11-12
Tämän raamatunkohdan mukaan Ananias meni Sauluksen luokse ja pani kätensä hänen päälleen, jotta hän saisi näkönsä jälleen.
Sauluksen luona ollessaan Ananias sanoi Saulille:
Niin Ananias meni ja astui huoneeseen, pani molemmat kätensä hänen päälleen ja sanoi:
"Veljeni Saul, Herra lähetti minut - Jeesus, joka ilmestyi sinulle tiellä, jota tulit - että saisit näkösi jälleen ja tulisit täytetyksi Pyhällä Hengellä." Apt. 9:17.
Tässä Ananias, Jumalan palvelija, nimittää Saulusta heti veljekseen ja laittaa kätensä häanen päälleen.
Ystävä hyvä! Jos haluat, että pastori suorittaa Sinulle synninpäästön, niin hän tehköön niin. Ei siinä mitään väärää ole, mutta Sinun on oltava joka tapauksessa oikeassa suhteessa Jumalaan.
Pelkkä synninpäästö ei suinkaan riitä, vaan tarvitaan omakohtainen halu kohdata Jeesuksen Kristuksen anteeksiantamus.
Pyhä Henki on annettu meille opettajaksi ja neuvojaksi.
"Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti,
totuuden Hengen, jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei näe häntä eikä tunne häntä; mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva." Joh. 14:16-17
sekä
"Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut." Joh 14:26
Kristityn tulisi olla joka hetki Pyhän Hengen voitelussa ja pukea näin päälleen Herra Jeesus Kristus:
"...vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus..."Room 13:14
Ehtoolliselle mentäessä täytyy muistaa Paavalin sanat:
"Sillä niin usein kuin te syötte tätä leipää ja juotte tämän maljan, te julistatte Herran kuolemaa, siihen asti kuin hän tulee.
Sentähden, joka kelvottomasti syö tätä leipää tai juo Herran maljan, hän on oleva vikapää Herran ruumiiseen ja vereen.
Koetelkoon siis ihminen itseänsä, ja niin syököön tätä leipää ja juokoon tästä maljasta;
sillä joka syö ja juo erottamatta Herran ruumista muusta, syö ja juo tuomioksensa." 1 Kor 11:26-29
Veljeni Saul, Herra lähetti minut - Jeesus, joka ilmestyi sinulle tiellä, jota tulit - että saisit näkösi jälleen ja tulisit täytetyksi Pyhällä Hengellä." Apt. 9:17.
Jos viilataan pilkkua niin Saul ei ollut vielä täytetty Pyhällä Hengellä vaikka veljeksi häntä kutsuttiinkin. Vasta sen jälkeen kun Ananias siunasi häntä niin Saul sai Pyhän Hengen.
olet siita paikasta raamatussa, kun jeesus oli ristilla, ja hanen vierellaan oli ryovari. ryovari sanoi jeesukselle, etta han muistaisi hanen. ja jeesus sanoi, totisesti sina tulet olemaan taivaassa minun kanssani. eli tassa kohtaa ei kukaan kolmas henkilo ollut ryovarin luona. ryovari itse pyysi jeeesukselta. ja mita jeesus sanoikaan "totisesti tulet olemaan kanssani taivaassa". on myos muita hyvin selkeita kohtia raamatussa, joista kay selville, etta saat syntisi anteeksi kun pyydat (ilman sita kolmatta).
Silloin Jeesus oli vielä maan päällä.
Ja toiseksi hän ei ollut vielä perustanut seurakuntaansa, eikä Pyhää Henkeä ollut vuodatettu, ja apostoleille ei ollut annettu valtaa antaa syntejä anteeksi. Tämä valta heille annettiin pääsiäispäivänä lukittujen ovien takana, ja heidän käskettiin pysytellä Jerusalemissa siihen asti, että he saisivat Pyhän Hengen. Pyhän Hengen he saivat helluntaina, ja siitä lähtien Uuden Testamentin seurakunta on ollu toiminnassa.
Jotkut tahtovat astua ylös taivaisiin ja tuoda Kristusta alas, siitä kirjoittaa Paavali alla olevassa katkelmassa kirjeestä roomalaisille. Uskon, että se tarkoitta myös sellaisia, jotka tahtovat ruokouksella nousta ylös Vapahtajan luokse saadakseen rukouksen kautta uskon ilman sanan saarnaa.
Room. 10:6-8
"6. Mutta se vanhurskaus, joka uskosta on, sanoo näin: älä sano sydämessäs: kuka tahtoo astua ylös taivaaseen? se on Kristusta tänne tuoda alas. 7. Eli Kuka tahtoo astua alas syvyyteen: se on: Kristusta kuolleista jälleen tuoda? 8. Vaan mitä hän sanoo? Se sana, on juuri sinun suussas ja sydämessäs. Tämä on se sana uskosta, jota me saarnaamme."
Voisiko selvemmin enää sanoa?
Ja sitten samassa kappaleessa Paavali jatkaa vielä siitä, miten uskon voi saada, eli saarnan kautta:
Room. 10: 13-17
"13. Jokainen, joka Herran nimeä avuksensa huutaa, tulee autuaaksi. 14. Mutta kuinka he sitä avuksensa huutavat, jonka päälle ei he uskoneet? Ja kuinka he sen uskovat, josta ei he ole kuulleet? Mutta kuinka he kuulevat ilman saarnaajaa? 15. Ja kuinka he saarnaavat, ellei heitä lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: oi kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka rauhaa julistavat, niiden jotka hyvää julistavat. 16. Mutta ei he ole kaikki evankeliumille kuuliaiset; sillä Jesaias sanoo: Herra, kuka uskoo meidän saarnamme? 17. Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta."
Usko tulee siis siitä, että kuulee Jumalan sanan.
On se hyvä, että meillä on valmis oppi kirjoitettuna Raamattuun, ettei tarvitse keksiä omasta päästään.
Tottakai Jeesus antoi ihmisille syntejä anteeksi, kun hän vielä oli maanpäällä. Jeesus ei ole täällä enää. Hän sanoi: Niinkuin Isä lähetti minut lähetän minä teidät...Eli hän siis jätti tehtävän uskovaisille.
"6. Mutta se vanhurskaus, joka uskosta on, sanoo näin: älä sano sydämessäs: kuka tahtoo astua ylös taivaaseen? se on Kristusta tänne tuoda alas. 7. Eli Kuka tahtoo astua alas syvyyteen: se on: Kristusta kuolleista jälleen tuoda? 8. Vaan mitä hän sanoo? Se sana, on juuri sinun suussas ja sydämessäs. Tämä on se sana uskosta, jota me saarnaamme."
Juuri näin. Siinä sitä on tosiasiaa. On se tosiaan mahtavaa, että on tommonen kirja!
uskovaisten tehtava on vieda evankeliumia, eiko? mutta jos jeesus pystyi antamaan anteeksi synteja kun han oli maanpaalla, miksei han voisi tehda sita vaikka onkin taivaassa?
Kyllähän Jeesus tietysti voisi antaa uskon (=synnit anteeksi) vieläkin. Jumalahan on kaikkivaltias ja voi tehdä mitä tahansa. Mutta kuitenkaan Jumala ei ole luvannut toimia. Hän on sanassaan osoittanut tien sovintoo Jumalan kanssa kulkevan hänen maan päällä olevan seurakuntansa kautta ja siellä saarnatun sana kautta. Siksi en uskaltaisi mistään muusta tiestä opettaa.