Pukinmäki

Millaista seutua on Pukinmäen Närepuiston ympäristö? Millaisia taloja seudulla on (omakoti, rivitaloja)? Sopiiko seutu lapsi perheelle entä koiran ulkoiluttajalle? Helsingin seutua en kovin hyvin tunne vielä, mutta työpaikan ja lasten kannalta (päiväkoti, koulu) tuossa olisi suhteellisen hyvät yhteydet. Nyt kaipaan kokemuksianne ko. seudusta
1699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Omakotitaloja, kerrostaloja sekä rivitaloja.
Eskolantien suunnassa (kaupat, juna-asema) saattaa
olla hieman pubitunnelmaa iltamyöhään luomassa
lievää levottomuutta, mutta muuten ihan ok.

Puistosta katsottuna länteen on Vantaanjoki, jossa
perhe voi helposti viettää päivää ulkoillen.
Kaksi uimarantaa kehä I:n pohjoispuolella joen
varressa. Pukinmäen puoleinen on yleisön suosikki.

Pukinmäenkaari on välissä, mutta luoteeseen Näreen
alueelta on Tuomarinkartano hevosineen ja kahvi-
loineen, jossa lapsilla riittää ihmettelemistä.
Koira tulisi hulluksi ilosta, jos voisi vapaana
viilettää alueella. Jos koira on hyväkäytöksinen,
tilaa kyllä riittää peltoalueella (muutkin pitävät
koiriaan vapaana niin paljon kuin mahdollista).

Ja jos on voimia, voi jokea pitkin pohjoiseen
Tuomarikylän suuntaan lähestyä Haltialan pien-
eläintilaa, jossa on lapsilla mahdollisuus nähdä
erilaisia maatilaeläimiä lampaista lintuihin.
Sielläkin on kahvila.

Kehä ykkösen ali/yli Veräjämäen suuntaan on Pukin-
mäen urheilukenttä/puistoalue, josta eteenpäin al-
kaa joen vasenta puolta pitkin kulkien yksi par-
haista ulkoiluteistä Helsingissä kohti Vanhankau-
pungin lahtea (alkuperäinen Helsinki). Matkalla
ohitatte vastarannalla olevan Pikkukosken uima-
rannan kallioineen.

Vanhan kaupungin lahdelta voi sitten viistoon
kaakon suuntaan vaeltaa Viikin luonnonpuistoon
eksoottisine puineen ja lintutorneineen. Sinne
voi tehdä Piknikin. Siellä on kelotukkipöytiä ja
penkkejä.

Et sillee...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Millaista? kirjoitti:

Millaista seutua on Pukinmäen Närepuiston ympäristö? Millaisia taloja seudulla on (omakoti, rivitaloja)? Sopiiko seutu lapsi perheelle entä koiran ulkoiluttajalle? Helsingin seutua en kovin hyvin tunne vielä, mutta työpaikan ja lasten kannalta (päiväkoti, koulu) tuossa olisi suhteellisen hyvät yhteydet. Nyt kaipaan kokemuksianne ko. seudusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu