kirkkoon/seurakuntaan, jos ei kerta ole uskossa ?
Itse kannatan sellaista järjestelyä, että kukaan kuka ei ole elävässä uskossa ei kuulu kirkkoon, vaan siviilirekisteriin. Ja kun/jos tulee uskoon, niin liittyisi sitten kirkkoon/seurakuntaan. Koska kirkot ja seurakunnat ovat uskovaisten hengellisiä koteja.
Lapset siirtyisivät vanhempien mukana seurakuntaan. Tai sieltä pois. Ja aikuisena sitten päättävät kuuluvatko mihinkään vai eivätkö oman uskonnollisen vakaamuksensa mukaan.
Itse kannatan sellaista järjestelyä, että kukaan kuka ei ole elävässä uskossa ei kuulu kirkkoon, vaan siviilirekisteriin. Ja kun/jos tulee uskoon, niin liittyisi sitten kirkkoon/seurakuntaan. Koska kirkot ja seurakunnat ovat uskovaisten hengellisiä koteja.
Lapset siirtyisivät vanhempien mukana seurakuntaan. Tai sieltä pois. Ja aikuisena sitten päättävät kuuluvatko mihinkään vai eivätkö oman uskonnollisen vakaamuksensa mukaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei mihinkään kirkkoon ole pakko kuulua. Voit aivan hyvin erota kirkostasi, jos et usko sen sanomaan. Lapset seuraavat vanhempiaan uskonnon suhteen. Mutta aikuisena jokainen voi valita itse, mihin haluaa kuulua tai olla kuulumatta.
Ajattelinkin lähinnä valtakirkon (tai miksi sitä nyt sanotaankaan) purkamista. Kaikki joilla ei olisi uskonnollista vakaamusta, siirrettäisiin rekisteriin. Koska nythän suurin osa ihmisistä kuuluu ev.lut. kirkkoon vaikka ei ole uskossa.
pitäisi purkaa se älytön järjestely, jolla lähes kaikki syntyneet automaattisesti liitetään valtionkirkon jäseniksi. Oikeudenmukaisempaa olisi se, jos liittyisivät sitten, kun asiasta osaavat itse päättää, eli täysi-ikäisinä. Toisaalta, jos se vain kirkosta on kiinni, tämä ei tule tapahtumaan, sillä näinhän kirkko järjestää itselleen uusia veronmaksajia (=omaisuuden kartuttajia), uskoivat tai eivät.
kun kirkko ei itse erota. Maalliset viranomaiset eivät voi sitä tehdä. Itse jokaisen on omat päätöksensä tehtävä. Ei ole kenenkään muun asia siirtää ketään toista pois kirkon rekisteristä väestörekisteriin (kaikki tosin nykyään kuuluvat myös väestörekisteriin, koska virkatodistuksia ei enää anna seurakunta).
Tietysti uskontokunnat silti edelleenkin pitävät kirjaa jäsenistään, ja kuuluhan kirkosta eroaminen viranomaisillekin, kun kerran kirkon jäsenmaksut kerätään verotuksen yhteydessä.
en saa seurakunnasta virkatodistusta ???
koska onhan seurakunnillakin edelleen rekisterinsä. Virkatodistusta käytetään enää hyvin vähän. Väestörekisterillä on nykyään tiedot kaikista elossa olevista suomnalaisista, mutta sukuselvitykset yms antaa vielä seurakunta.
Kyllä kirkkoon kuuluvat saavat seurakunnista edelleenkin virkatodistuksen, jos sellaista sattuu tarvitsemaan. Tosin myös maistraatista saa virkatodistuksen, kirkkoon kuuluvakin.
eli se siitä kirkon väestökirjanpidon tarpeellisuudesta. Siinä meni taas yksi kirkon "yhteiskunnallinen tehtävä".
ovat eri asioita.. öälä yhdistä niitä ... muuten huoraat uskollasi.. tiedät miten käy huorintekijöillä.. jos et ole tehnyt aidosti parannusta.. tulet lankeamaan uudestaan..